1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur si mund ta lexoj krejt tekstin e Subtitles/CC. nga nje video ne youtube

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga ervisivv, 12 Shkurt 2019.

 1. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  663
  Pëlqimet:
  83
  Pikë nga trofetë:
  58
  prsh, a ka ndonje menyre qe me e hap tekstin qe del poshte videove ne youtube, pra kur klikon tek Subtitles/CC., sepse po me duket shum e lodhshme me i lexu nga nje fjali qe shfaqet aty ne fund te videos, e me prit deri kur te dali fjalia tjeter,,
  a ka naj menyre qe me e lexu krejt tekstin njeheresh ose te pakten me nxjerr disa rrjeshta, jo vec 2 rrjeshta qe dalin zakonisht
   
 2. Best Answer:
  Post #7 by exploit.al, 13 Shkurt 2019
 3. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,155
  Pëlqimet:
  307
  Pikë nga trofetë:
  113
  shkarkoji titrat dhe lexoi vete sipas deshires.
   
  ervisivv pëlqen postimin.
 4. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  663
  Pëlqimet:
  83
  Pikë nga trofetë:
  58
  i shkarkova por spo di si me e hap filen SRT
   
 5. exploit.al

  exploit.al Anëtar

  Postimet:
  44
  Pëlqimet:
  34
  Pikë nga trofetë:
  18
  Fajlli SRT permban vetem tekst, mund ta hapesh me qfardo editori te tekstit.
  Shkarkoje edhe videon, hape me ndonje program si VLC dhe pastaj zhvendose SRT fajllin ne video (drag and drop).
   
  @science dhe ervisivv pëlqejnë postimin.
 6. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  663
  Pëlqimet:
  83
  Pikë nga trofetë:
  58
  e provova me e hap me notepad ose me wordpad fajlin e shkarkuar, por nuk po e hap ne rregull,
  ja si del nje pjese e tij "
  00:00:55,800 --> 00:00:59,220
  that<font color="#E5E5E5"> you don't happen</font><font color="#CCCCCC"> to meet very</font><font color="#E5E5E5"> often</font>
  "
   
 7. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  663
  Pëlqimet:
  83
  Pikë nga trofetë:
  58
  dua qe ta hap pa videon, vetem teksti me intereson per te lexu
   
 8. exploit.al

  exploit.al Anëtar

  Postimet:
  44
  Pëlqimet:
  34
  Pikë nga trofetë:
  18
  Best Answer
  Numrat paraqesin kohen e shfaqjes/zhdukjes se tekstit.
  Nese deshiron te kapesh vetem tekstin merr ndonje editor te titrave si Subtitle Edit/ Aegisub pastaj
  File > Export > Plaintext
   
  ervisivv dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 9. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  663
  Pëlqimet:
  83
  Pikë nga trofetë:
  58
  exploit te falenderoj shume per ndihmen,
  megjithese pak e gjate po me duket si procedure, per ta nxjerre tekstin nga nje YT video, (sepse me duhet per ti nxjerre per shum video mesimore te shkurtra, dhe pasi ti lexoj, nuk me duhen me..)
  dmth une ndoqa keto hapa:
  -copy paste url e videos ne downsub. com dhe shkarkoj fajlin SRT
  -pastaj shkarkova programin subtitle edit 3.5.9 dhe e hapa permbajtjen e fajlit ne nje dritare, file-export- plain text..
  dmth kjo eshte rruga me e shkurter, apo jo?
  nuk e di nese ka ndonje menyre qe mund te hapet fajli i shkarkuar direkt ne notepad apo wordpad, por te dali vetem teksti , pa ato numrat dhe </font><font color etj...
   
 10. exploit.al

  exploit.al Anëtar

  Postimet:
  44
  Pëlqimet:
  34
  Pikë nga trofetë:
  18
  Ka edhe metoda tjera (me te shkurtra), por ajo qe ndoqe mund te jete me e lehta.
  Nje metode tjeter, hap fajllin srt me Notepad++ dhe pastaj bej zevendesmin e timestamps (find -> replace).
  Mund te perdoresh kete shprehje
  Code:
  \d{2}:\d{2}:\d{2},\d{3} --> \d{2}:\d{2}:\d{2},\d{3}
  \d -> cfardo numri nga 0 tek 9.
  {2} -> 2 karaktere ne seri
  \d{4} -> kerkon per 2 karaktere

  Per menjanimin e html tags
  Code:
  <.*?>|</.*?>
  [​IMG]
   
  @science pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...