1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Si me dit a punon kartela grafike siç duhet?

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga larilari, 28 Korrik 2019.

1. larilari

larilari Anëtar

Postimet:
    29
    Pëlqimet:
    1
    Pikë nga trofetë:
    3
    Pershendetje, si muj me kuptu se a funksionon kartela grafike siç duhet?
    Kur e formatova kompjuterin, pastaj dhe i instalova driverat e karteles, por kisha problem me "pixelated screen", kryesisht kur perdorja ueb shfletuesit, pastaj ne menyre magjike problemi u zhduk.
    Provova te instaloj fortnite-in dhe loja u bente crash. Dhe kisha keto errora: video_scheduler_internal_error, e pastaj system_ service_exception.
    Provova te instaloj Call of duty: WW2 dhe Black ops 3 dhe me dilnin keta errora dxgi_error_device_reset, pastaj dxgi_error_device_hung.
    Ne event viewer me jepte errore nvlddmkm per fortnite-in dmth gjithcka rreth GPU-s.

Kam be stress test karteles grafike me programet si FurMark dhe Heaven & Valley Benchmarks (Unigine) dhe perfundoi deri ne fund.
    Gjithashtu ne programin Who Crashed nuk me tregonte asnje error kur bente crash loja(qe te shof errore me te detajuara).

Jam munduar ta zgjidhi gjithçka çka kam gjet ne internet(perzgjedhje te settings te GPU-s, disk checkup, memory check, Disable the sound card, Remove pairs of RAM sticks, update directx) por nuk ia dola. Apo mos ndoshta kartela grafike ka qelluar ashtu. Çka mund te bej?

Nvidia GTX 750 ti
    Intel i5 6500
    8GB Ram
    Motherboard: Gigabyte Technology Co. Ltd. B150M-HD3-CF
    Monitor 21.5 inch (1920x1080)

2. entrimion

entrimion Anëtar

Postimet:
    3
    Pëlqimet:
    1
    Pikë nga trofetë:
    3
    Tash e gjeta se kartela grafike eshte fake, me programin GPU-Z.

3. bofy

bofy Anëtar Fillestar

Postimet:
    76
    Pëlqimet:
    11
    Pikë nga trofetë:
    8
    qysh e dite qe fake

Shpërndaje faqen

Loading...