1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Si e shpjegoni default and default gateway se nuk e kam te qarte

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga nintendo_host, 22 Tetor 2018.

 1. nintendo_host

  nintendo_host Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Ja kam filluar cisco ccna 1 por nuk e kam te kjart qfare eshte default and default gateway se nuk e kam te qarte ?
   
 2. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  persh,perkthim fjale i bie port e zgjedhur por boten e tek eshte modemi routeri switchi apo qdo paisje qe te jep nje ip dhe te mundson komunikimin me hostat e tjere ne rrjet.
   
  nintendo_host pëlqen postimin.
 3. nintendo_host

  nintendo_host Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  [​IMG]
  nuk mund ta kuptoj pse Default Gateway 192.168.1.254 psh ?
   
 4. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  eshte sipas deshires vendosja e ip-se psh tek me subnetin /24 mund te vendosesh ip nga 192.168.1.1-deri-192.168.1.254.
   
  Last edited: 22 Tetor 2018
  wolf_mc12 dhe nintendo_host pëlqejnë postimin.
 5. nintendo_host

  nintendo_host Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  flm
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 6. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  43
  u r welcome
   
 7. arsimz

  arsimz Anëtar

  Postimet:
  35
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  8
  A kishe mund me ma spjegu edhe ma qart se qka ke kuptu me Defoult geteway ???
  Se une i pash edhe i lexova pergjigjen por spo e kam te qart se qka ka dasht me thane me ate sen!
   
 8. arsimz

  arsimz Anëtar

  Postimet:
  35
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  8
  Sa IP mumd te perdoren ne subnetting /24 ?? Nese kishe mund me ma spjegu niher si bahet subnetwork??
   
 9. @science

  @science Anëtar Aktiv

  Postimet:
  138
  Pëlqimet:
  48
  Pikë nga trofetë:
  38
  Default gateway eshte routeri ip e routerit ne ate foto aty nqf do manualisht me vendos.
  254

  Subnetimi eshte ndarja e rrjeteve ne nenrrjete me te vogla, duhet ta kemi parasysh se gjithmone rezervohet nje ip per rrjetin dhe nje per brodcast
  Nqf kemi nje rrjet me 20 hosta nuk na nevoiten 254 ip e na mbeten shume jashte perdorimit

  Subnetimi behet edhe per ta zvogluar trafikun edhe per ta be me lehte gjetjen e problemeve ne rrjet.

  Psh kemi klasen c te rrjetave me 256 adresa patajna mbeten veten 254 per hosta

  Psh keto adresa i ndajme ne 8 subnete me 32adresa per secilin, ecili sunet i dedikohet 2 adrea njeri per host tjetri per broadcast, rezultati do te jete qe mbetemi me 30 adresa te mundshme per secilin subnet, e shohim se numri total eshte reduktuar ne nga 254 ne 240 adresa.
  Ta ndajme klasen c duke perdorur numrat binar pra konvertimi nga decimal ne binar
  Address: 192.168.10.44 11000000.10101000.00001010.00101 100
  Netmask: 255.255.255.248 = 29 11111111.11111111.11111111.11111 000

  Network: 192.168.10.40/29 11000000.10101000.00001010.00101 000
  HostMin: 192.168.10.41 11000000.10101000.00001010.00101 001
  HostMax: 192.168.10.46 11000000.10101000.00001010.00101 110
  Broadcast: 192.168.10.47 11000000.10101000.00001010.00101 111
  Hosts/Net: 6 Class C, Private Internet
  /29 = i ipet per shkak se netmask adresa ka 29 bita

  Per te kalkuluar perdorim 'and operation'(1+1=1, 1+0 or 0+1 =0, 0+0=0), ndermjet ip-se se hostit dhe subnet mask dhe rezultati eshte ip e pare subnetit, qe eshte 192.168.10.40


  Ndarja ne nenrrjeta subnete

  Supozojme se e kemi ip-n tone 192.168.10.44 me subnetmask 255.255.255.248 (/29), deshirojme ta gjejme se sa subnete ka, duke perdorur subnet maske 255.255.255.248 e gjejme se 5 bita perdoren per ta indentifikuar subnetin,per ta gjetur numrin total te subneteve duhet ta fusim 2 ne fuqi te 5 (2^5), dhe rezultati do jete 32 subnete.

  Gjetja e hostave per subnet
  3 bita kane mbetur per te identifikuar se sa hosta jane per nje subnet, e fusim 2 ne fuqi te 3 minus 2(minus 2 per shkak se te nje ip-se pare te subnetit dhe ip se brodcas), rezultati do te jete 6 hosta per subnet.

  Tani gjejm ip-n e pare te subnetit te pare 256-248=8, tjetra ip adres e subnetit eshte 16, tjetra 24, tjetra 32, tjetra 40 e keshtu deri ne 248
  Pra ip jone eshte ne subnetin 192.168.10.40

  Hell nje sy temes me te popullarizuar ne forum ngase edhe aty e ke pergjigjjen >>
  Code:
  https://forum.itshqip.com/threads/video-gjerat-elementare-ne-rrjeta.29119/
   
 10. arsimz

  arsimz Anëtar

  Postimet:
  35
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  8
  Flm shumë shokut per pergjigjen, e kerkova prej kolegut tjeter! Sido qe te jet ska problem nrregull flm shumë.
  Une ma teper e pata me bisedu lidhur me defoult getwey, edhe me sqaru edhe broudcast qka osht!
  Po sido qe te jetë po e shof se je mundu kogja shumë me spjegu te falenderoj, sepse sado kudo munden me msu ata qe nuk kanë njohuri per keto gjana!
   
  Last edited: 14 Prill 2019
 11. arsimz

  arsimz Anëtar

  Postimet:
  35
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  8
  Simbas fotos qe është prezentu aty ma lart ip adresa. 192.168.1.254 eshte default getway, kshtu qe kjo Ip eshte Ip e interface edhe smundt te perdoret, qe i bjen se IP valide jane: 1 deri 253, kurse 254 eshte default getaway apo interface qysh dush thuj!
  255 është Broudcast!
  Keshtu qe valide jan:
  253 IP-host
  1 - interface
  1 - broudcast
  Simbas asaj qe po e shoh ne foto!
   
 12. albion65

  albion65 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  157
  Pëlqimet:
  31
  Pikë nga trofetë:
  43
  Default gateway eshte ip e nje porti te routerit qe te mundeson me komuniku me rrjeta te tjere jashte rrjetes tende.
   
  gento dhe arsimz pëlqejnë postimin.
 13. @science

  @science Anëtar Aktiv

  Postimet:
  138
  Pëlqimet:
  48
  Pikë nga trofetë:
  38
  Te siguroj se ky eshte zbulim i ri ajo qe the.

  Ath me fal qe te jepa pergjigjje!

  N'te njejten kohe me falenderon n'te njejten ma rrezon pergjigjjen si te pavlere, a nuk kam folur une me lart per default gateway, network, brodcast ip, etj.Po po te bej ty nje 'injoro'.
   
 14. networkcoder

  networkcoder Anëtar i Njohur

  Postimet:
  561
  Pëlqimet:
  132
  Pikë nga trofetë:
  63
  Pershendetje, vllaqko qe nje spegim i thjeshe per me kuptu ma lehte: Default Gateway eshte porta/adresa kryesore e nje lagje ku ne ate lagje ka shtepi tjera (IP adresa tjera) qe i perkasin asaj adrese!.
   
  arsimz pëlqen postimin.
 15. arsimz

  arsimz Anëtar

  Postimet:
  35
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  8
  Mos e shqetso shoku, mjafton ti te kesh njohuri!
  Ska rendesi qka mendoj un apo te tjerët
  Respekt
   
 16. Andi ss

  Andi ss Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  ku e ben CCNA 1 te IER Academy apo Shkolla e Iformatikes dhe e ke bere ITE qe te orientohesh te CCNA 1
   
 17. Andi ss

  Andi ss Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  deufault gateway eshte ip e ruterit dhe deufalt eshte ajo qe jane parazgjedhur psh setingsat by deufalt
   
 18. arsimz

  arsimz Anëtar

  Postimet:
  35
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  8
  :(
   

Shpërndaje faqen

Loading...