1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Shkenca Kompjuterike Vs Inxhinjeri Kompjuterike

Tema tek 'Institucionet Arsimore' e hapur nga KAPITEN|, 18 Maj 2012.

 1. I.n.e.R

  I.n.e.R Anëtar

  Postimet:
  20
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  DREJTIMI INXHINIERI KOMPJUTERIKE (shkon me Fakultetin e inxhinierise elektrike dhe kompjuterike)
  VITI I PARË
  SEMESTRI I
  148
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Matematika I O 3+3+0 7
  2. Fizika I O 3+1+1 6
  3. Materialet elektroteknike O 2+1+1 5
  4. Gjuhë programuese O 2+0+2 6
  Lëndë jo teknike
  5. Gjuhë angleze Z 1+2+0 6
  6. Shkathtësi komunikuese Z 1+2+0 6
  Gjithsej 22 30
  Udhëzim: Studenti duhet të zgjedhë njërën nga lëndët zgjedhore të ofruara për këtë semestër.
  SEMESTRI II
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Bazat e elektroteknikës O 3+2+0 7
  2. Fizika II O 3+1+1 6
  3. Matematika II O 3+3+0 7
  4. Algoritmet dhe strukturat e të dhënave O 2+02 5
  5. Qarqet digjitale O 2+1+1 5
  Gjithsej 24 30
  VITI I DYTË
  SEMESTRI III
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Elektronika O 2+2+0 5
  2. Matematika III (vetëm për kompjuterikë) O 2+2+0 5
  3. Sinjalet dhe sistemet O 2+0+2 5
  4. Bazat e të dhënave O 2+0+2 5
  5. Programimi i orientuar në objekte O 2+0+2 5
  6. Sistemet operative O 2+0+2 5
  Gjithsej 24 30
  SEMESTRI IV
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Arkitektura e kompjuterëve O 2+0+2 5
  2. Rrjetet kompjuterike O 2+0+2 6
  3. Siguria e të dhënave O 3+0+2 7
  4. Komunikimi njeri-kompjuter O 2+0+2 6
  Lëndë jo teknike
  5. Menaxhmenti Z 2+1+0 6
  6. Menaxhimi i projekteve Z 2+1+0 6
  Gjithsej 20 30
  149
  Udhëzim: Studenti duhet të zgjedhë njërën nga lëndët zgjedhore të ofruara për këtë semestër.
  VITI I TRETË
  SEMESTRI V
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Mikroprocesorët dhe mikrokontrollorët O 2+0+2 6
  2. Sistemet e distribuara O 2+0+2 6
  Lëndë zgjedhore
  3. Dizajni dhe analiza e algoritmeve Z 2+2+0 6
  4. Përpunimi digjital i sinjaleve Z 2+2+0 6
  5. Teoria e informacionit Z 2+2+0 6
  6.
  Lista e lëndëve nga drejtimet e tjera në semestrin
  dimëror Z
  Gjithsej 20 30
  Udhëzim:
  * Studenti duhet t’i zgjedhë dy nga lëndët zgjedhore të ofruara për këtë semestër.
  * Studenti ka të drejtë që, në vend të lëndëve të ofruara, si lëndë zgjedhore ta marrë njërën lëndë
  nga cilado listë e drejtimeve të tjera të semestrit dimëror.
  SEMESTRI VI
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Programimi në internet O 2+2+0 6
  Lëndë zgjedhore
  2. Inxhinieria softuerike Z 2+2+0 6
  3. Programimi i distribuuar Z 2+2+0 6
  4. Ueb shërbimet Z 2+2+0 6
  5. Grafika kompjuterike Z 2+2+0 6
  6. Telekomunikacioni Z 3+1+1 7
  7. Bazat e inteligjencës artificiale Z 2+2+0 6
  8. Sistemet e ndërfutura Z 2+2+0 6
  9.
  Lista e lëndëve nga drejtimet e tjera të semestrit
  veror Z 6
  10. Punim diplome O 12
  Gjithsej 18 30
   
 2. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  I.n.e.R
  FLM shum
  besoj qe nuk me ke ndihmuar vetem mua , por edhe te tjerëve
  FLM
   
 3. edoni15

  edoni15 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  478
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  48
  Kapiten Bro spo di qa me te than se une hala skom mrrii ktuu. nvitin tjeter duhet edhe un me mendu per kto sene.

  po un te sygjeroj tyy se me shku qaty ku ta merr menja ty qe ta lidh ma shummm. edhe te pelqen ma shum. ( aty ku ndihesh reaht ti)
   
 4. Nofka

  Nofka Anëtar Aktiv

  Postimet:
  382
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  28
  Tung. Un jo n'Up FIEK Elektro kompjuterike.... 1 duhet me pas njohuri ne matematik se krejt baza e kti fakullteti o matematika pa ta nuk bon hiq nvitin e 1 mson matematik fizik c++ qarqe edhe land zgjedhore ne semestri e 1 2tin matematik 2 fizik 2 baza elektros Algoritme (ka te bej me c++) edhe Materiale normal qe ka ma shum prespektik qetuu se o kogja munim me kryy me ja qit funnin amo nvaraet sa mson tii sa i rrin gatii :) Amo nuk o qaq zor qysh thojnn veq qe duhet punn.
   
 5. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  BooT flm per info plus
  jo leht nuk ka sen po dashta me dit a ju msojn mir a po msoni
  matematik ma don (trigonometri ma pak)
  FLM per pergjigje

  edon ki vakt ti edhe 1 vjet mso :)
   
 6. guthrie

  guthrie Anëtar

  Postimet:
  22
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Studentet e FSHMN mvjen keq me than po jan shum larg profesionit per tcilin ata studiojn un menoj qe aty veq matematik msohet e shum pak aplikative UBT per momentin esht numer 1 esht knaqsia ma e madhe me ngu ligjerata sidomos prej Fatos Maxhunit... edhe besoj qe ndit tsotme nuk lypet fort se ku e ke kry po sa din edhe sa je i zoti nqat drejtim
   
 7. Pasuesi

  Pasuesi Anëtar Fillestar

  Postimet:
  64
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  fG a munesh mem dhan ma shum info rreth qeti drejtimi qfare je ti Computer Science: Networking and Distributed System a ka nUP a ka matematik ?
   
 8. Taboo

  Taboo Anëtar Aktiv

  Postimet:
  388
  Pëlqimet:
  108
  Pikë nga trofetë:
  43
  Kisha dasht me dit se du me shku per Programmim , e po du me dit ku mundesh me msu ma shum programim ose qe ka ma shum baz tprogramimit?
   
 9. Fitahh

  Fitahh Anëtar Aktiv

  Postimet:
  131
  Pëlqimet:
  51
  Pikë nga trofetë:
  38
  Nëse mundet mem tregu dikush , a Shkenca Kompjuterike a Inxhinjeri Kompjuterike ka ma pak matematikë e ma shumë programim ?
   
  Last edited: 11 Qershor 2014
 10. drcoder

  drcoder Anëtar

  Postimet:
  42
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  8
  ne vit te pare ka ne cdo dege informatike matematik,esht pjesa e lodhshme e shkolles,pastaj nga viti 2 fillon me u be interesante shkolla
   
 11. duffy'e

  duffy'e Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  A eshte e vertet qe ne shkenca kompjuterike "nuk prek maus me dor" ?
   
 12. sodovina-city

  sodovina-city Anëtar i Njohur

  Postimet:
  708
  Pëlqimet:
  181
  Pikë nga trofetë:
  88
  Hahaha, si po mendon n'shenca kompjuterike nuk prek mous me dore? Une jam n'shkenca kompjuterike n'vitin e pare edhe um ka ra me kap mous n'fakulltet :p
   
  duffy'e pëlqen postimin.
 13. PirateKS

  PirateKS Anëtari i muajit II

  Postimet:
  435
  Pëlqimet:
  101
  Pikë nga trofetë:
  68
  N'vitin e pare te bjen me prek mous me dore ama jo edhe shume, ma shume t'bjen me prek matematiken :p
  pastaj viti i dyte ke pune ma shume ne lidhje me programmim
   
  sodovina-city pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...