1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Shkenca Kompjuterike Vs Inxhinjeri Kompjuterike

Tema tek 'Institucionet Arsimore' e hapur nga KAPITEN|, 18 Maj 2012.

 1. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Pershendetje
  desha te ju pyes per keto 2 Drejtime te IT : ( Fakulltet )

  Shkenca Kompjuterike
  Vs
  Inxhinjeri Kompjuterike

  Cilat jan perparsit , qka perfshin secila , cila osht ma e mira , cila osht ma e leht (& e rend)
  dhe ku mundesh me u punesu me njeren dhe tjetren !


  *pyetja e fundit : a kan perparsi me shum ata te cilen e kan te kryer Shkollen e mesme informatik apo nuk ka ndonje penges per drejtimet e tjera (psh Shkenca Natyrore/pergjithshmi )
  apo eshte ma mir me shku ne shkoll te mesme informatik pastaj ne fakulltet njeren nga keto drejtime !

  Flm
   
 2. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  ndokush ?
   
 3. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,079
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  Meqense nuk e kam kryer asnjerin prej ketyre drejtime nuk po di qka te them ??? :(

  Por me shume jam per kete Shkenca Kompjuterike sesa ingjinjeri mendoj se ka me shume perparsi dhe me shume rruge te hapura per punsime sesa kjo e fundit. :)
   
 4. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  mesa morra disha keshilla dhe sugjerime
  than se Shkenca ka ma shum teori (jam lodh teori ne te mesmen kurr pa prek maus me dor) dhe programim
  kurse inxhinjeri ma shum ka lidhje me praktik pra ma shum me hyn ne pun me u punsu tani + Cisco = Super :)
  po dashta detaje ma shum spo di
   
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Hmm srz nuk di te jap pergjigjje te sakte per dy drejtimet por:

  Une jam ne Computer Science: Networking and Distributed Systems (Shkenca Kompjuterike: Rrjeta dhe Sistemet e Shperndara) ku teori ka pak me shume praktike.
  Ndersa per tjetren nuk kame informata se cfare ka ne te

  Por Computer Science (Shkenca Kompjuterike) cdo universitet i prek te gjitha lamite ngapak si: Programim, Rrjeta, Menaxhim, Hardware/Software ... . Ndersa te behesh specifik per ndonjeren ateher te preferoj Trajnime shtese ne fushen e teknologjise

  Ndersa sa i perket cila ka perparsi? Cilen ta mesosh si duhet ki perparsi por mos mendo qe vetem kete nese e perfundon behesh aq i afte sa te punosh i pavarur, fillimisht te preferoj edhe Cisco (CCNA) ose MCITP Server Administrator ne Windows Server 2008
   
 6. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Computer Science: Networking and Distributed Systems
  a ka ksi ne UP (KS)

  per CISCO kam degjuar por per MCITP kurr.
   
 7. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ka ne UBT (Privat) ndersa ne UP nuk kame info.

  MCITP jane certifikime te Microsoft-it

  E gjitha varet se a deshiron te mirresh me rrjeta apo sisteme(Microsoft)
   
 8. H4cKinT0Sh

  H4cKinT0Sh Anëtar Aktiv

  Postimet:
  225
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  Inxhinjeri Kompjuterike
  Hardware engineering
  Software engineering

  [SE]ktu ka shum programmim
  kuptohet osht ma vshtir
  ka shum matematik
  ke me msu per gjuh tprogrammimit

  [HE] Ktu ki me msu si Funksionojn
  hardwaret
  Network etc

  sa i perket Shkenca kompjuterike tdha pergjigje fG
   
 9. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Po ka, kjo lende eshte ne vitin e trete, sakte semestrin e gjashte.
  Ne UP Shkenca Kompjuterike ka Matematike shume, veq qe nuk prekin studentat maus me dore hahah LOL t'paskan rrejte shume, e paskan ekzagjeru shume ...
   
 10. Dr. PsY.

  Dr. PsY. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  18
  Une jam student i CST-es ne SEEU " Universitetin e Evropes Juglindore" ne Tetov. Po ktu sipas 1 analize te cilen e kan ber specialistat e me hershem se ata student e Inxhinieris gjejne shum me shpejt pune se sa studentet e CST-es se ata jan me shum te perkushtushem ne punen e programimit dhe zakonisht mbesin ne at nivel, kurse studentet qe jan ne drejtim te CST-es me zor e kan te gjejn pun dhe te gjinden ne pun mirepo ata gjithe cilen her ngriten sepse kan me shumnjohuri si nga ana Hard gjithashtu edhe Soft...... " me 1 fjal e din shum mir at prog qe e shkrujn e din se si funksionon, kohen e ekzekutimit etj etj".....

  P.S me vazhdu am shum e me spjegu se qa eshte dallimi mes ketyre 2 drejtimeve ka shum, kurse un te kisha rekomandu me CST me vazhdu, po a pet ti e din ma mir vehten se per qka je ma shum...
  suksese
   
 11. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  fG meqe ra fjala te UBT kam degjuar shum fjal te mira per ket universitet privat
  dhe kishte kto drejtime :
  Bachelor:

  Softuerët dhe Sistemet Inxhinierike
  Baza e të Dhënave dhe Sistemet e Informacionit
  Networking dhe Telekomunikacioni

  Cila eshte me praktike cila po "lypet " ma shum ne keto vite per me gjet pun ma leht ...
  FLM te gjithve per pergjigjet
   
 12. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Cilen do qe ta perfundosh mundesh me gjete pune vetem meso si duhet edhe Bujqesi nese e perfundon gjen pune. Vetem meso si duhet.

  Ndersa cilen deshiron ta zgjedhesh varet nga ti se cila te pelqen dhe jo nga ajo qe ka pune me shume, nese deshiron te kesh sukses.
   
 13. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Dilema Ime eshte kjo

  UP Inxhinieri Komjuterike - Vs - UBT Softuerët dhe Sistemet Inxhinierike -Vs UBT Networking dhe Telekomunikacioni

  qfar me sugjeroni djema
  ne te shtetit apo ne UBT
   
 14. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Ne te shtetit e ki me te sigurt qe mund te njihen diplomat, ndersa ne ate privat nuk i dihet.
   
 15. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343

  Gjithkah i njohin diplomat, por nuk kqyren veq diplomat qe plot i kryjn tu kopju po kqyret Dija sidomos ne IT po nuk dite edhe 100 diploma ti kesh as qe ke me hy ne rrethin e ngushte ne ndonje konkurs.

  Te preferoj ne UBT
   
 16. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  FLM fG
  tash jam ne dilem Softuerët dhe Sistemet Inxhinierike Apo ne Networking dhe Telekomunikacioni
  nese din ndokush qka perfshin ne detaje keto te dyja (apo njera)

  FLM
   
 17. Besjon

  Besjon Anëtar

  Postimet:
  43
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  KApiteni un jam ne fakultetin Teknik te spitali qe eshte , inxhinieri kompjuterike , drejtimi eshte shum i mir , ama eshte puna qe vitin e par ki me hjek shummmmm me e kry ,e nqs e kryn vitin e par ne vitet ne vijim vetem me programim ke me u marr ja vlen me shku . E sa i perket shkenca kompjuterike fshmn , te llesna qe eshte edhe ajo eshte shum e mir ama eshte puna qe aty meson ma shum matematik se programim , tash vendos vet.
   
 18. av1

  av1 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  36
  Naj informat ma shum per ket drejtim a mundesh me jap Besjon?
   
 19. KAPITEN|

  KAPITEN| Anëtar i Njohur

  Postimet:
  507
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  FLM Besjon per pergjigje ! te dergova 1 PM bisedojm më gjatë
  FLM
   
 20. I.n.e.R

  I.n.e.R Anëtar

  Postimet:
  20
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Nese je i interesum per n'UP qe qka ki me msu konkretisht edhe njonen edhe tjetren
  DREJTIMI SHKENCA KOMPJUTERIKE (qe shkon me FSHMN )
  SEMESTRI I
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Hyrje në analizë O 3+2 8
  2. Matematikë diskrete O 2+2 6
  3. Programimi dhe algoritmet O 2+2 6
  4. Hyrje në shkenca kompjuterike O 2+1 5
  Gjithsej 20 30
  SEMETRI II
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Analiza matematike O 3+2 6
  2. Algjebër lineare me gjeometri analitike O 2+2 6
  3. Strukturat e të dhënave O 1+1+1 6
  4. Rrjetat kompjuterike dhe WWW O 2+2 6
  5. Radhitja e tekstit në TEX Z 2+2 6
  6. Gjuhë angleze II Z 2+2 6
  Gjithsej 20 30
  Udhëzim: Studenti duhet të zgjedhë njërën nga lëndët zgjedhore të ofruara për këtë semestër.
  VITI I DYTË
  SEMESTRI III
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Analiza numerike I O 2+2 6
  2. Algjebër O 2+2 6
  3.
  Arkitektura e kompjuterit dhe sistemet
  operative O 2+2 6
  44
  4. Teori e gjuhëve formale Z 2+2+2 6
  5. Siguria e të dhënave në kompjuter Z 1+2+2 6
  6. Kombinatorikë Z 2+2 6
  7. Mathlab Z 2+2 6
  Gjithsej 23 30
  Udhëzim: Studenti duhet t’i zgjedhë dy nga lëndët zgjedhore të ofruara për këtë semestër.
  SEMESTRI IV
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Analiza numerike II O 2+2+2 6
  2. Teoria e gjasës O 2+2 6
  3. Programimi OOP dhe GUI O 2+2+2 6
  4. Grafika kompjuterike Z 2+2 6
  5. Ndërtimi i kompilatorit Z 2+2+2 6
  6. Teoria e matricave Z 2+1 6
  7. Programimi matematik Z 2+2+2 6
  Gjithsej 24 30
  Udhëzim: Studenti duhet t’i zgjedhë dy nga lëndët zgjedhore të ofruara për këtë semestër.
  VITI I TRETË
  SEMESTRI V
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1.
  Rrjetat kompjuterike dhe programimi në
  WWW O 2+2+2 6
  2. Analizë e algoritmeve O 2+2+2 6
  3. Statistikë O 2+2 6
  4. Kontabilitet Z 1+2+2 6
  5. Analiza e të dhënave Z 2+2 6
  6. Opsionale Z 2+2 6
  7. Opsionale Z 2+2 6
  Gjithsej 24 30
  Udhëzim: Studenti duhet t’i zgjedhë dy nga lëndët zgjedhore të ofruara për këtë semestër.
  SEMESTRI VI
  Nr. Lënda Statusi Orë ECTS
  1. Programimi i distribuuar O 2+1+1 6
  2. Procesimi i imazheve O 2+1+1 6
  3. Inxhinierimi i softuerit O 2+1+1 6
  4. Biznesi dhe interneti Z 1+1+1 6
  5. Proceset stohastike Z 2+1+0 6
  45
  6. Zhvillimi i softuerit në OOP Z 2+0+1 6
  7. Opcionale Z 2+2+0 6
  8. Punim diplome O 0+6 6
  Gjithsej 24 30
  Udhëzim: Studenti duhet të zgjedhë njërën nga lëndët zgjedhore të ofruara për këtë semestër.
   

Shpërndaje faqen

Loading...