1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Script php user privilege

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Lodvald, 12 Korrik 2017.

 1. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  kam nje script php per prerje faturash edhe ne te te gjith userat kan privilegje te barabarta . do doja ndihme nga dikush qe din php pasi vet nuk di fare te me ndihmoje ta rregulloj ate . du me ba qe userat perveq administratorit te mos munden me i fshi faturat veq administratori te i fshije faturat.

  Nqs dikush me ndihmon do me zgjidhte shum shum pune.
   
 2. Best Answer:
  Post #9 by urankajtazi, 14 Korrik 2017
 3. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Psh

  Ne database userat kan rank ose me numer ose me emer

  Scripti do te jete si me poshte :

  Request ne sql
  $request->preprae('SELECT * from mebers')
  $request = execute();
  $data-> fetch();

  dhe pastaj e ben
  If ($data['rank'] != "admin")
  { echo 'Nuk keni te drejta sepse nuk jeni admin',

  }

  else
  {
  Tani ben ca te duash vete
  }
  Kodi ne sql varet cfare extension perdor une ketu kam perdorur PDO
  Dhe kodi nuk mund te jete komplet i sakte se jam me tel.

  E di qe do te doje shume me e pas scriptin e gatshem por me mire eshte kur nuk e ke sepse te shtyn te mesosh me shume.
   
  Lodvald pëlqen postimin.
 4. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  do shikoj p oarrita me ba dicka per ndrysh do te te kontaktoj perseri po zbera dot gje :)
   
 5. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nese e ke me sistem logimi me para kur nje user logohet e perdor kete kod ne sql

  PHP:
  <?php

  // Para se te perdoresh sql duhet te konjetohesh nje here ne databaze me ante te ketij kodi
  try
          {
                  
  $db = new PDO('mysql:host=HOSTINEMYSQL;dbname=EMRIIDATABAZES''USER''PASSWORDI',
                  array(
  PDO::ATTR_ERRMODE => PDO::ERRMODE_EXCEPTION));
          }         catch (
  Exception $e)
                  {
                      die(
  'Error connecting to the $db the message for this error is : ' $e->getMessage());
                  }
                 
  //Mbasi ke verifikuar login dhe passwordin e userit

  //Krijon nje $_SESSION['id'] dhe me pas $_SESSION['nickname'] dhe $_SESSION qe don te perdoresh ne websiten tend

  P.sh

  if ($data['password'] == sha1($_POST['password'])
  {
      
  $_SESSION['id'] = $data['member_id'];
      
  $_SESSION['nickname'] = $data['member_nickname'];
      
  //etj....
  }

  else
     
      {
          echo 
  "Your password is incorrect";
      }
  ?>
  Ky mund te jete scripti i qendres se faturave

  Une e sugjeroj qe member rank ta kesh me numbra p.sh member_rank per admin = 2 dhe member_rank per user = 1


  PHP:
  <html>
  <head>
  <title>Qendra e faturave</title>
  Venos te dhenat e head
  </head>
  <body>
  <div align="center">
  <h1>ADMIN ZONE | QENDRA E FATURAVE</h1>
  <h3>Kjo zone eshte vetem per administratorin e faqes asnje antare tjter nuk eshte i lejuar te nderhyej ne kete faqe</h3>
  <?php
  $id 
  $_SESSION['id'];
          
  $query=$db->prepare('SELECT  member_id, member_nickname, member_rank FROM members WHERE member_id = :id');
          
  $query->bindValue(':id',$idPDO::PARAM_INT);
          
  $query->execute();
          
  $data=$query->fetch();
         
          if (
  $data['member_rank'] == 2)
             
              {
                  echo 
  '<p>Miresevini Admin zgjidhni faturat qe doni te modifikoni ose fshini</p>'
                 
                  
  echo '
                  <table>
                 
                  //Faturat ne forme tabele
                 
                  </table>
                  '
  ;
              }
         
          else
             
              {
                  echo 
  '<p>Errot : ju nuk jeni administratore dhe nuk keni akses ne kete seksion</p>':
              }


  ?>
  </div>
  </body>
  </html>
  Prape se prape ky nuk qendron nje script komplet sepse mungojne formularet per logim dhe tabelat e databaze.

  Shpresoj qe te keme ndihmuar.
   
  Lodvald pëlqen postimin.
 6. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Degjohemi ne pm.
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 7. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  PHP:
  <?php
  /*******************************************************************************
  * Simplified PHP Invoice System *
  * *
  * Version: 1.1.1 *
  * Author: James Brandon *
  *******************************************************************************/

  include('header.php');

  // Connect to the database
  $mysqli = new mysqli(DATABASE_HOSTDATABASE_USERDATABASE_PASSDATABASE_NAME);

  // output any connection error
  if ($mysqli->connect_error) {
   die(
  'Error : ('.$mysqli->connect_errno .') '$mysqli->connect_error);
  }

  session_start();
  if(
  $_POST['username'] != "" && $_POST['password'] != "") {
   
  extract($_POST);

   
  $username mysqli_real_escape_string($mysqli,$_POST['username']);
   
  $pass_encrypt mysqli_real_escape_string($mysqli,$_POST['password']);

   
  $fetch $mysqli->query("SELECT * FROM `users` WHERE username='$username' AND `password` = '$pass_encrypt'");

   
  $row mysqli_fetch_array($fetch);

   if (
  password_verify($pass_encrypt$row['passowrd']) {
   
  $_SESSION['login_username'] = $row['username'];
   
  $_SESSION['ranj'] = $row['rank'];
   echo 
  1;
   } else {
   echo 
  0;
   }

  } else {

   
  header("Location:index.php");

  }
  ?>

  <?php include('footer.php'); ?>
  Ky eshte kodi i login.php
  Nuk e krijon $_SESSION['rank']

  E kishte request ne mysqli ndersa une programoj ne sql po ne PDO dhe ky eshte problemi
   
  Last edited: 14 Korrik 2017
  Versi pëlqen postimin.
 8. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  @urankajtazi ndonje sugjerim ?

  ;):(

  me mysqli se tin e din qe nuk merem
   
  Last edited: 14 Korrik 2017
  Lodvald pëlqen postimin.
 9. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  sa gjat i paske ra. ku bukur dhe thjesht mundesh me heq funksionin delete dhe me e qit vec per admin.
   
 10. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Best Answer
  Nese nuk e krijon session rank shtoja ti vet, gjithashtu krijo nje kolone te re ne databaz te tabela e perdoruesve
  Code:
  Alter table users add column rank int(1);
  
  E mbush me te dhena.

  Tash ktu ne php krijon session qysh e ke kriju tashme (nese login eshte i suksesshem).
  PHP:
  $_SESSION['rank'] = $row['rank'];
  Tek vendi ku behet printimi i fatures, ja shton perpara funksionit per printim
  PHP:
  If ($_SESSION['rank'] == 1) { // nese 1 eshte admin
      // funksioni per faturim/printim
  }

  // Ndoshta ka gabime pasi jam ne telefon.

  Un ta kom pas kriju me golang, pastaj nuk kisha mundesi me kthy edhe ne php pasi kisha disa probleme me mysql dhe nuk kisha shum kohe.

  Sent from my GT-I9060I using Tapatalk
   
  Last edited: 14 Korrik 2017
  KALI-ALB dhe Lodvald pëlqejnë postimin.
 11. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Falenderoj ne menyre te veqante @DEVILAL edhe @KALI-ALB qe vet u ofruan per te ndihmuar :)

  Edhe me shum falenderoj @urankajtazi i cili arriti ta rregullonte , te falenderoj edhe nje her .. edhe ju te tj nqs keni nevoj per ndonje profesionis jau sygjeroj @urankajtazi

  Gjith te mirat tema konsiderohet e mbyllur.
   
  KALI-ALB dhe urankajtazi pëlqejnë postimin.
 12. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Zgjidhjen qe sugjerovi me siper beri?
   
 13. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  me qa kam kuptuar ka krijuar rank per users edhe opsionet qe nuk duhet ti perdore ranku me i ulet i ka ba hide nuk i shikon fare ndersa ranku me i lart i shikon edhe vepron me to :)
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 14. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Provoje kot scriptin qe ta dergova un i njeti eshte, du vetem me pa a te punon se nuk e kuptoja pse tek pc im nuk punojke
   
  Lodvald pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...