1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim Samsung Galaxy s5

Tema tek 'Telefona të mençur dhe Tabletë PC' e hapur nga siimon, 24 Shkurt 2014.

 1. AstronauT

  AstronauT Anëtar Aktiv

  Postimet:
  276
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  me plot Kuptimin e fjeles samsung ja bon rri e permisohu thjesht iphon o mrapa me wifi e Le Mo sene tjera qe so e Mundshme mi zon samsung thjesht emer qee Ka iphon edhe une kum thon i deshtun o ssamsung po pervoni spe dI qka Me thon ma teper ju qe pi lavdoni iphon
   
 2. -f0rGivE.

  -f0rGivE. Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,206
  Pëlqimet:
  130
  Pikë nga trofetë:
  93
  Shoku mos ti nin kush kto fjal, Iphone osht babush sa i perket smartphone aj veq IOS qe e ka boll se leje mo kto tjerat sene. Shum ma praktik , ma normal sa i perket madhsis , galaxy po duhet me 2 durt me kap burr ja bone Ipad krejt bile qateher te din qka po perdor.
   
 3. LTH05

  LTH05 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  48
  iOS - User Friendly
  Android - Non Friendly

  po flas prej provojes, pasi qe shumica e njerzve qe jan ne mosh te vjeter dhe skan lidhje fare me Smartphone krejt kan iPhone veq pse eshte me leht me perdor
  e sa per android eshte me shum per ata qe kan qef ma shum se smartphone me pas, dmth PCSmartphone.


  ndersa sa i perket Samsung s5, ndoshta pak ka ma shum sa e pash disa ndryshime te vogla , mirpo vet e kom perdor iPhone 5s dhe jom befasu me fotografit qe i bojsha me 5S .

  me sa e pash pritet me dal nMars.


  met mira
   
 4. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  @LTH05 Nuk e di ku po bazohesh se iOS osht User Friendly, e Android Non Friendly?!

  Njerzit ne mosh te vjeter e qe kan iOS aspak nuk mund te kene problem ne perdorimin e Android. Personat ne moshe me siguri nuk kane nevoje te bejne rooting Androidin, kshtu qe per funksionet e thjeshta, qele-mshele telefonin, viber, playstore i ka te gjitha pak a shum te ngjajshme sikur ne iOS, bile kisha me thon ma friendly se ne iOS. Android ka ma shum perparsi se iOS, nuk eshte aspak qudi, qe shum shpejt e rrxoj prej tregut iOS-in.

  Un keta dy sisteme i kisha emeru keshtu. iOS per ata tipat qe dojn mu lazdru kishe une ajfon e jom te klases se Larte :D Android per klasen mat ulet, fukarat sikur une e shumica qe smujna me i dhon mbi 500e per telefon. :D
   
  meteora dhe Blerim R. pëlqejnë postimin.
 5. LTH05

  LTH05 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  48
  hahaha
  90% e personave qe i kom pa dmth qe skan lidhje me kompjuter e me smartphone kan qen me iPhone ndor.
  per mu lazdru sna e kalon kerkush neve shqiptarve se i shesim nashta 50 telefona veq me ble iPhone ( Moll tKact )
  hahahha nejse dola pak prej bisede


  met mira
   
 6. siimon

  siimon Anëtar i Njohur

  Postimet:
  782
  Pëlqimet:
  112
  Pikë nga trofetë:
  63
  Hahaha boom3rang tja paske fut prej ni shpati more shoq.
  Nuk mundesh ne baz te smartphones me caktu kalsen e shoqeris i varfer apo i pasur.Po flas per para 2-3 viteve sa kom jetu nKS edhe kur u kon nform iPhone 3Gs cdo i dyti e posedojke.Tash me kqyr ne baz te ksaj ateher krejt Kosova na kokan Pasanik.

  Sa per info cmimin e njejt e kan iPhone 5s me Samsung Galaxy S5 ne Zvicerr (749 Frang dyt) e nuk vlen ajo qe e paske shkru
   
 7. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Me vjen mir qe jena ne te njejtin mendim :) Shqiptari osht shqiptar, edhe buk mos me pas me hanger telefonin duhet me pas iphone/galaxy, po cka me ju ba tipave sikur ky simoni ma posht qe jetojn jasht shtetit e nuk e kupton situaten si osht. :D

  Mos kesh, se sosht puna per me kesh, osht per me kajt. Kur thash iphone osht per tipat e lazdrum, e kryenalt nuk e thash me kot, sepse vet ti po e argumenton ate qe e thash une me lart, qe the para dy vjete kur je kan ne KS secili i dyti ka pas iPhone3Gs, kurse nga ana tjeter papunsia alarmante, veq paramendoje ti te ardhura kerka hiq, kurse me rendesi osht me pas iphone. Po ta tregoj nje shembull te nje afermit tem, osht e vertet 100%.

  Jon 5 pjestar familje, jetojne ne dy dhoma, 3 djem edhe 2 prinderi. A me beson nese te thom se 2 vllaznit kan iphone 5, tjetri ka Galaxy3, e paramendo njoni qetasht osht feju, e ska dhom kur te martohet ku te futet, kallxom ti mue, per cka hamomi i mbajn kta iphonat, kur smujn me buk mu fry, kur mujn mi shit telefonat mi marr 1mij euro, edhe me ndreq edhe nje dhome tjeter?! Kjo osht veq nje rast po ne tek shqiptart ki raste sat dush te tilla.

  Kurse kur e dhash shembullin Android vs iOS, fukara vs i pasur, e kisha me ironi, sepse nese pak e analizon, krahasimi i tille edhe eshte pak i vertet, nese i analizon cmimet e paisjeve te dy sistemeve.
   
 8. siimon

  siimon Anëtar i Njohur

  Postimet:
  782
  Pëlqimet:
  112
  Pikë nga trofetë:
  63
  E di qe pak u mundove mu nxerr por kur te nxajn duhet :D (per kah cmimi e realiteti po flas)

  Sa per fukarat qe kan smartphone i njoh edhe une shum persona qe dru shesin per mbijetes kurse pa smartphone nuk rrin.
  Nje djale i agjes eshte befasu kur i ka pa te gjithe me smartphone ne Kosove kurse ai jeton jasht KS e ka nokia te lodht.

  Ne kete pune ndikon edhe konomia e dobt:Nuk ke pune,nuk ke qka bon gjith diten e keshtu me smartphone e humb kohen edhe bon qmos per me e ble.
   
 9. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Si duket ti paske problem me kuptu esencen e nje postimi. Nese e kam shkrujt 500e, ne postimin me larte, nuk e kam pas qellimin te krahasoj Galaxy me Iphone per nga cmimi, si duket e paske marr shum seriozisht postimin. Qellimi i postimit dhe i cmimit ishte te krahasoj trendin tek ne shqiptaret, qe nje send qe kushton shum psh 500e, na shqiptaret edhe perkunder krizes qe e kena, nuk e kursejm per telefona te shtrejt, por ti si duket e paske nje problem serioz. Te kisha sugjeru 3-4 here ta lexosh postimin dhe ndoshta mos pe kupton. Me relax meri postimet, se qetu une e ti me diskutu deri neser masneser, ti sun um nxen ngusht per asgje, sepse gjithcka qe flas une ketu, bazohem ne argumentet e mija, kurse ti nese ki argument, tlutna prezentoi ato ketu, ne te kunderten, me fjale kote ski cka merresh, te nxuna ste nxuna.

  Te nxuna une edhe ma ngush, Atalikupataliku :D
  Te pershendes!
   
 10. LTH05

  LTH05 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  48
  khaaa rroga mesatare nkosov o 150-250e e po kan pare me ble iphone, po le bre pash familjen.
  qe 3 vjet jom jasht shteti qe 3 vjet kom pas nokia 6310 qetash ma ka dhon ni gjerman ni iPhone 4tsh se skishke ku me lan e kur kesh nks dimrit smujsha me ju besu syve qe krejt teknologjin e fundit neper dor tu i pas.

  veq llug jon tu shku punt qatje nks.
  nashta naj kush menon e thot qe ky ka dal jasht shtetit e lazdrohet amo so qashtu se qe 6 vjet jena shtet ( plus 8 vjet qlirim ) hala asni i ri nuk ka te ardhme tsigurt,veq rrugve tu u sjell.
  njerzit e bojn shtetin e dikush dikush per interesa shum tvogla e kan bo ***( mfalni shprehje ) a nshtetet tjera sit shkon diqka keq qohen gjinja nprotesta e na shqiptart hala me ment e tpa shkollunit "Hajt se Bohet mir ".

  nashta dola prej temes
  amo seriozisht kerkah sjena.

  I Have an iPhone, " Nothing Else Matters "
   
  boom3rang pëlqen postimin.
 11. siimon

  siimon Anëtar i Njohur

  Postimet:
  782
  Pëlqimet:
  112
  Pikë nga trofetë:
  63
  Hahaha serioz po i merrshe ti more loqkan.Nese sje ngjendje me i lidh postime ateher nuk kom qka tboj.Niher fukara e tpasur e tash se pata esencen aty.Nejse shifet argumentet qe po i jep por duhet me ta lon masi je admin:MIRE E KI.
  Tpershendes edhe mbyllne ket tem se sja vlen me u shty se kurgjo spot hin nxhep ty as mu
   
 12. z4x0r

  z4x0r Anëtar i Njohur

  Postimet:
  837
  Pëlqimet:
  187
  Pikë nga trofetë:
  63
  Pse qka iOS bre? Si windows 98 o burr ma katastrof ska, e qe po thu samsung I madh, ka zgjidhje merre samsung mini, amo jeni met me iPhon tash pa e provu samsungun sikur une se din, un po ta besoj se edhe vet jam kan si ti, amo qfar perparsi ka samsungu ihaaa larg o iphoni mrapa shum.
   
 13. -f0rGivE.

  -f0rGivE. Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,206
  Pëlqimet:
  130
  Pikë nga trofetë:
  93
  Mos je shum i sigurt per krejta qe i thu, samsung galaxy s3 veres e kom ble, jo qe o larg najsen iphone 5s po thjesht veq qajo qe u koqitke sem ka pelqy edhe se kom majt. Iphone mu doket shum ma praktik edhe shum ma normal me e perdor.
  E sa per qe thae IOS si windows 98 hahahhaha ktu m'ke shtin me t'vertet me kesh ;) ska fjal.
   
 14. z4x0r

  z4x0r Anëtar i Njohur

  Postimet:
  837
  Pëlqimet:
  187
  Pikë nga trofetë:
  63
  Mir qe po kesh edhe ti me iOS, e sa per samsung s3 vllau jem e ka kurr si koqitet, e ka pas iphone 4 shum ju bllokojke n loja edhe n fb, un e kam s4 samsung veq si n uj shkon, kumedit qa ka pas aj samsungu yt, kalo mir.
   
 15. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Gjithashtu edhe samsungi jem asniher sum bllokohet
   
 16. hypnotik

  hypnotik Anëtar Aktiv

  Postimet:
  213
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  18
  Google ose esht ne rrug e siper duke zhvillu Androidin ne 64bit dhe shkaku kryesor esht mos perfshirja ende e nje paisje Android ne 64bit qe sigurisht do ta bente shum me interesant performacen dhe gjithashtu mundesin edhe me te madhe tek zhvilluesit. Ksaj radhe Samsungu ka pordh n'shishe me gjith konferencen e dobet qe e shpalosi S5. Per krahasime me mir dot ishte te behen krahasimet me rivalet si HTC e LG apo mijra modelet tjera Android se sa te behen krahasime me iOS sistem i cili esht vetem ne nje model dhe mer 45% te tregut kunder mijrave modele Android qe gjenden sod ne treg.
   
  siimon pëlqen postimin.
 17. siimon

  siimon Anëtar i Njohur

  Postimet:
  782
  Pëlqimet:
  112
  Pikë nga trofetë:
  63
  Mund te jete e vertet por vetem nese e ka pas Jailbreak edhe ka intslu tweaks apo aplikacione te ndryshme e qe bin nkundershtim me njona tjetren.
  Po nisna nga vetja kur e kom pas ni iphone2sh kshtu mbojke me jailbreak.mirpo te samsungu shum shum pak gjana mpelqejn.

  p.s.E pash nje shkrim ne internet ku thuhej:Nese blen samsung Galaxy s5 me kapacitet 16GB ateher ju do ta keni nje paisje me 7.XX (shtate pike diqka GB).Sistemi Android po ja merrke ma shum se gjysen e kapacitetit.Nuk e di sa osht i vertet ky lajm
   
 18. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  Qfar performanca i ka iphone 5 400-500 euro 1 samsung 170 euro i ka qaq.Per kamer mos te folim Samsungi 16mp.Sa po folni ju per samsung kallxonum qfar dallimi kan iphone 4-4s 5-5s-5c, secili ma i deshtun se tjetri.Iphone 5 prej iphone 4 veq pak ma i madh se tjetersen nuk po vrehet qe ka dallim.Water rezistent nuk e di iphone a mun ma shum se 5 seconda me nejt ne uj.Androidi osht os ma i perdorun per smartfona edhe ka aplikacione shum ma shum se iphone.Edhe shumicen free mundesh me i gjet.Open Source.
   
 19. Leart369

  Leart369 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  119
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pak kane rendesi karakteristikat ne prezantimin kryesor, per shkak qe bleresit se pari nuk e blejne telefonin per nga karakteristikat por ngaqe eshte dicka "e re" dhe qe nuk e kane te tjeret, as 5% e perdoruesve qe do ta marrin kete telefon mendoj se nuk do ta shfrytezojne ne maximum.
  Ta marrim shembull s3 se me s4 bile do e teproja, eshte quad core, ka ram dhe grafik aq sa disave as pc-te ne shtepi nuk i kan aqe. Se paku 90% e perdoruesve e perdorin vetem per rrjete sociale, foto e keshtu me rradhe. Vetem nje perqindje e vogel di te nxjerre maximumin nga telefoni, me ane te zhbllokimit te bootloaderit,root, deri tek custom rom-at, overclocking e keshtu me gjate.
  E gjitha kjo behet per shkaqe komerciale dhe te arrijne shitje, keto "shtesat" qe nuk i ka s4 ne krahasim me s5 jan thejshte per te qendruar ne treg me nje flagship.
  Per mua zgjedhjet me te mira per Android jan Nexus-at, e vetmja gje qe i mungon eshte nje kamere e mire.
  Telefona te cilat mendoj se jane me te miret ne treg(nese dikush eshte i interesuar i spjegoj edhe me gjeresisht pse):
  Nexus 4/5 (4 me nuk ka ne shitje), LG G2, Xperia Z1/Z2, HTC ONE/ONE 2 ose M8(pas prezantimit do te njihet emri i vertete)
  Poashtu telefona te mire jane ato me WP8 te Nokia-s, kamerat jane te mahnitshme...
  me falni per postin e gjate, per telefona mund te flas me dite :D
   
  meteora pëlqen postimin.
 20. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,276
  Pëlqimet:
  268
  Pikë nga trofetë:
  178
  Tem e mir me diskutu mirpo ktu problemi eshte shumica nuk e tregojn realitetin po ne fakt at qe e posedon ate e ngrit pak ma lart ( ne kete rast smartphone ).

  Eshte e vertet se eshte perfolur se galaxy S5 do te kete diqka me shum se ky qe eshte prezantu, por duhet me dit se ato qa jan perfolur me heret nuk duhet tu u besojm bash sakt se jon vetem mendime te te tjereve, edhe me t'than te drejten une ndoshta kom prit edhe pak ma shum se kjo qe eshte prezantu, mirpo edhe me kete nuk duhet te zhgenjehemi se jo sen nuk te ko, se i ka do gjera shum interesant...

  iPhone vs Galary s4 apo edhe s5

  Cka pe merrni nje iPhone me i mir se g4 po g5 ku shumica e personava po flas per qetu ne KS asnjeri prej tyre nuk e perdor me shum telefonin se sa game, call, foto, eh kretj qesi gjera te thjeshta edhe qa bon qohet investon 500-600 euro apo edhe me shum edhe nuk e perdor me shum se qeto qe i ceka, kurse ne fakt kerkon qe ne modelin e ardhshem te jete nje ma i fort se ky! eshte shume absurde nese kerkon me shum kurse ne fakt nuk je tu e perdor ate, edhe pse te investosh ne diqka me shum kur nuk e perdor, e ne fakt ti mundesh me ble nje me te lir edhe qato pun ti kryn permarak ndoshta edhe me mir, por ktu eshte problemi me shum tek firma e smartphoneve, ndoshta nje pjese me e madhe e konsiderojn Apple si kompani me te madhe per smartphone apo edhe laptop, jo ne ditet qe po jetojm nuk mund te themi se Apple eshte me e forta se po ka konkurent plot qe te njejtat gjera po ti bane edhe ai...

  Ju fansat e Apple-s apo iPhone, merrne nje iPhone 5s edhe Nexus 5 testone vet ( kush ka mundesi me e marr te naj shok ) me punu me doren tane jo me shiku video edhe pse edhe ne video shihet shum mire, mirpo me vertetu me sakt se cili punon me mire pastaj mundeni me krahasu se cili me i mire edhe mi krahasu cmimet e tyre.

  Po flas prej pervojes per keta dy telefona iPhone 5s as qe krahasohet me punen qe e bone Nexus 5 ( me ju than kshtu shqip si vetima nexus 5 ) :)

  Pra Nexus 5 kundrejt iPhone 5s eshte me i lire edhe punen e ka shume me te mira se iPhone, ateher sipas logjikes nuk po di qysh po jav merr menja me ble nje iPhone apo vetem po e bleni per firm :p

  Mir e ceku @boom3rang se tash eshte mire te fokusohoheni me shum tek htc edhe nexus jon me te lir edhe punojn super.

  Per veti jom nje fans i Galaxy, edhe pse per momentin nuk jom duke e perdor por kam pas secilin verison te tyre po ashtu edhe iPhon-at i kam pas neper dor edhe em ka ra me i provu secilin por nuk jon dallimet aq te mdhaja siq po e cekni ju, secili smartphone i ka ato karakteristiakat e veta, por puna eshte qe per me investu ne nje telefon nje shum parash me te madhe kur ne fakt e ke mundesin me gjysmen e atyre parave me ble nje smartphone qe mund ta kryj at pune te njejt me kete smartphon-in e shtretj, per mendimin tem nuk ja vlen!

  Eh i gzofshi kta smartphona :)
   
  Last edited: 1 Mars 2014
  Leart369, siimon dhe boom3rang pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...