1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Sa jeni te sigurt ne internet nga virusat ?

Tema tek 'Depo' e hapur nga phoenix, 16 Maj 2016.

?

A eshte virus?

 1. Po

  2 vote(s)
  66.7%
 2. Jo

  1 vote(s)
  33.3%
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
 2. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,703
  Pëlqimet:
  1,185
  Pikë nga trofetë:
  243
  se dolen te gjitha clean sdo te those se nuk eshte virus

  po file-in ku e ke?
   
 3. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  E kam pas nje software qe u bojke merge me virus edhe nvirustotal vetem 3/30 edhe kryesisht kan qen antivirusa qe nuk perdoren me than gati hiq.
   
 4. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Nfakt kur dalin clean duhet mu kon clean amo jan do mnyra ose ma sakt osht 1 mnyr qe e kam bo une qdo virus del 100% clean.
  Filen nuk e dergova se eshte full virusa , e dikush ndoshta kish thon ku me dit qa na boni me at virus.
   
 5. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Kjo qe e boj une bohet prej fillim me 1 cod teper te thjesht , sepse ato software te gjitha jan te zbulume nga antivirusi dhe nuk jan 100%

  Kjo tem ke me i informu ata qe se din se ka edhe file qe jon 100% clean e antivirusi juv nuk i detekton hiq , amo kur hyn ne pc juv , ju merr gjithqka qe keni.
   
 6. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,424
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pyetjen qe e ke shtru me votu, po thu si me pa nje njeri tu ec normal tu hanger normal edhe tu fol normal e me thon a eshte i semure? Nuk mundemi me dit pasi qe ai mundet me pas ndonje smunde brenda tij qe nuk ndikon ne ambientin e jashtem por ama vuan nga ajo. Ato pergjigje jan llotari ose eshte ose nuk eshte. Duhet me analizu me ne detaje fajllin se cka eshte puna e tij per me pa.

  Sa i perket titullit te temes qe e ke hap. Po ta jap vetem nje fjali te nje raporti te publikuar nga Symantec. Ky raport eshte tash i ri 2016. Ku thot se antivirusat sot i kapin vetem 45% te malware. Besoj qe mundesh me nxjerr konkludime sa dush nga kjo fjali.

  Kalo mire.
   
  -em- pëlqen postimin.
 7. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Op ashtu eshte ndoshta pytjen nuk e kam formulu si duhet pasi e kam bo shpejt , amo ajo qe deshta me nxjerr un eshte se deshta me dit ne shikim te par se si mujn me mendu per nje file njerzit kur e skanojn, A kan dyshime se osht e infektume edhe nese kejt jan clean apo vazhdojn ashtu me downloadu.
  Fakt osht se nese e kisha qit at file ktu te gjith ishi infektu nga un , po edhe ata njerz qe kishin dit shum mir me programim ndoshta e kishin vrejt qe osht virus sepse ashtu si e kam kodu un shtir osht me u vrejt.

  Nese don personalisht muj me ta dergu ty amo mos m akuzo nese te ndodh diqka me pc tond.
  Se kjo osht arsyeja e vetme qe se qita at file se me ju ndodh diqka me pc drejtohni te une :)
  Per qato e qita veq skanimin.

  EDIT

  Dhe sa i perket ksaj prralle qe e ke thon , un po e vazhdoj prrallen.
  Un tregova se at njeri e kan kontrollu doktoret. dmth ne foto shihet se osht clean.
  Amo veq mendimi juv a mendoni qe mundet me u kon i smut a jo?( a i besoni doktorit)

  Po edhe sipas teje me mir koka kon me shpernda filen ktu qe me pa njerzit ??\
  Ateher ti po me kerkon me i thy rregullat e forumit me shpernda viruse ktu.
   
  Last edited: 16 Maj 2016
 8. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
 9. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Jo se virustotal ka marrveshje me antivirusat dhe nese e boj scan aty ajo direkt shkon te antivirusat dhe ata nxjerrin update qe kjo file me u njoft si virus.
  Doket 100%clean amo full virus eshte.
   
 10. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,691
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  kot per kurjozitet
  ca file osht ? e infektume apo mbasi e hap i shkarkon viruset automatikisht?
   
 11. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Po , kjo eshte arsyeja qe e kam qit me kuptu njerzit se mujn mu infektu shum leht.
   
  Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.
 12. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,424
  Pikë nga trofetë:
  343
  @phoenix fillimisht qata doktorra hyjn ne qat listen qe veq 45% te virusave i gjejn, andaj nuk osht edhe mi besu shume.

  Tjetra nje perqindje shume e madhe e virusave raportohen nga shfrytezuesit, andaj nuk mundet mu konsideru diqka si virus ne momentin qe krijohet perderisa nuk raportohen nga shfrytezuesit ose nga klientat (Antiviruses).

  Kjo qe ke kriju ti nuk po di cka bon dmth simptomat cka i bon, andaj mund te konsiderohet si zero day virus deri sa te raportohet nga dikush (nese perhapet) edhe pastaj hyn ne liste te virusave edhe mund te fshihet nga antivirusat.

  Pasi qe e keni kriju ju, ateher na tregoni simptomat se cka i shkakton.

  VirusTotal nuk ta qet Clean nese eshte virus, kjo eshte absurde. Lexoje me lart qka shkrujta per Zero Day Virus.

  VIRUSAT IDENTIFIKOHEN NGA NJE LISTE QE VEQ E DIJN QE OSHT VIRUS, PERNDRYSHE OSHT VETEM NJE FILE (ZERO-DAY) OSE KASPERSKY E KA NJE KONTROLL ME TE AVANCUAR QE E SHIQON ME NE DETAJE FAJLLIN SE SI PO REAGON, CKA PO BON ETJ...
   
 13. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Eh po ktu eshte esence e ktij kodi qe e mashtron antivirusin. Op e kam pa se ti ki eksperienc me ksi gjera po dhe kam pa qe ke marr certifikata , normal qe un dhe ti qe i dijm kto gjera i dijm si funksionojn e dijm qe ato doktora hyn ne mesin e 45% qe i gjejn ato virusa.
  Amo kerkova mendimin e tjerve qe nuk kan dije dhe aq rreth ktyre gjerav pastaj me i kshillu qe asgje nuk osht e sigurt edhe mu kon shum te kujdeshem se qka downloadojn.

  Qe dhe nje scan tjeter ne faqe tjeter. Virus eshte amo antivirusat nuk e shohin si virus.
  Simptoma eshte Rat darkcomet qe osht ma e njoftura trojan dmth e njohin edhe osht ne listen e qdo antivirusi.
  https://nodistribute.com/result/7bK5yQrSWq8cYO2dfGBgLEHe

  E lexova shum her qka thae po mduket se kuptova mir , ti je tu thon qe ky qe e kam skanu nuk eshte virus hiq a ? se po t ishte virus nuk e kish qit clean?
   
  Last edited: 16 Maj 2016
 14. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,424
  Pikë nga trofetë:
  343
  Beje upload ate file dika edhe dergoma, mos ki dert se nuk infektohna veq te shoh cka ka nto. Amo dergoma ne PM mos e posto linkun ketu.
   
 15. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Jo se tash e pash paska nje bug mundesh me vrejt codin , eh codin nuk muj me dhan sepse kushton shume.
  funksionin e njejte e ka sikur kjo http://cypherx.org/buy-crypter qe kushton 997.99 dollar

  Po ta dergoj vetem virusin pa kod , dmth nuk osht clean.
   
 16. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,424
  Pikë nga trofetë:
  343
  Jo jo kodi nuk po me duhet kurgjo mos ta nin. Se edhe ashtu sjam i interesum me infektu askend. Vetem fajllin
   
 17. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Jo as un sjam i interesum em infektu askend , as nuk kam kriju kurgjo per me infektu dikon thjesht kam qejf me dit gjithqka rreth kompjuterit po edhe vyn per mbrojtje kjo pasi e di ne qfar mnyre bohet ky cod per me dal clean dhe di si mu mbrojt me desht me me infektu dikush.
  Po tash pasi ta boj upload ta dergoj , pasi e kam ne vmware po mvonohet.
   
 18. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,424
  Pikë nga trofetë:
  343
  [​IMG]

  Kaspersky nuk me la as me e bo download. Une per veti e perdor Kaspersky (e kam me licens) sepse sipas meje eshte mos te them #1 por ne top 3 antivirusat me te mire qe ekzistojne.

  E hapa edhe pa antivirus edhe e pash qe po e krijon nje proces me ksi emri "oisahd;oaihw;dasldawdhawihdapwdawd" gje qe eshte shume leht te identifikohet (procesi nuk po shihet ne Taskmanager por me Process explorer mundesh me e pa, edhe po del, qe osht signed by Microsoft po me duket :eek:, qe eshte cool nese antivirusi kish me kqyr vetem kete opcion ateher asnjeher skish mujt me gjet.
   
 19. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,562
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Sdi ti a veq po kqyr mu livdu ktu kishe po di diqka a qysh osht puna ?

  un te kallxova ne mesazhe qe nuk jam tu ta qu me kod qe e mashtron antivirusin pasi eshte nje bug ne at kod edhe ti mundesh me marr po edhe mundet me u shpernda e un nuk du se eshte unik eh nese skanohet nga virus total apo disa faqe tjera per me skanu ajo bjen ne dor te antivirusave edhe nuk vlen mo.

  Mendoj se ishe kallxu njeri mir me pas cek se qata qe e skanove osht veq virus i thjesht dmth ska lidhje me at qe e tregova un ne postimin e par.
  Ky eshte mesazhi qe ta dergova bashk me virusin te kallxova shum mir qe VIRUS osht edhe me skanu ta qet qe osht virus

  Code:
  Sma merr mendja qe edhe te hin ne kompjuter pasi ky njihet si virus , dhe google chrome e largon pasi eshte pa kod,
  
  http://jmp.sh/NpifaqR
  Nese don me pa me kod qe smun as 1 antivirus me detektu si virus mujn me hi npr me naj internet kafe dhe e sheh qe ket virusin qe e skanove ti un e boj clean edhe e kryn funksionin e njejte. Edhe qaj antivirusi yt me licenc ska me tvyt sen.

  Kam bo shum prova un per kto qe po i tham dhe jam 100% i sigurt per at qe e thom :)

  Ose teamviewer , qa thu ?

  EDIT

  Me heret thash qe i din ti kto gjera amo paskam gabu , ne ket aspekt ndoshta ske kerku per hacking , nuk paske dijeni per kto gjera. Po bazohna ktu prej fjalve tua ''antivirusi kish me kqyr vetem kete opcion ateher asnjeher skish mujt me gjet''
  Kjo lidhje nuk shkon hiq qeshtu qysh je tu mendu ti.
   
  Last edited: 16 Maj 2016
 20. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,424
  Pikë nga trofetë:
  343
  I nderum,

  Po e shoh qe e paske marr personale ate qe thash :). Edhe nuk e thash qe e kam antivirusin me licens se si me licens si free trial eshte e njejta gje, ate ta tregova me shume qe te ket ndikim tek tjeret qe te blejn antivirus dhe jo ta marrin me crack. Sepse ate qe e skanova e bera me free trial (pasi qe perdora nje maqine virtuale). Dhe nuk eshte veq antivirusi im qe e bene kete, por thjesht tregova qe e fshijti.

  Edhe nuk thash qe di ma shume se ti as ma pak thjesht te tregova ate qe di nese jam gabim ateher eshte OK, mundesh me me korigju, jemi njerz dhe gabojm.

  Nese deshiron dergoma qato qe po thu nuk mundet me gjet asnje antivirus dhe do ta testoj, mos ke dert se nuk mundohem ta analizoj ne detaje pasi qe nuk kam kohe. Thjesht du me e pa se a po e gjen antivirusi dhe a po e bllokon a jo dhe do ta testoj neser.

  Klm
   
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...