1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Rritja e Karteles Grafike ne Laptop

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Donche-x, 25 Dhjetor 2020.

1. Donche-x

Donche-x Anëtar i Njohur

Postimet:
    702
    Pëlqimet:
    4
    Pikë nga trofetë:
    38
    Pershendetje Djema,

Kam nje Pyetje te thjesht..Ah eshr e mundshme me u ndrru Kartela Grafike pra me vendos nja ma temadhe ne Laptop pasiqe 1 Serviser tha nuk ka shanc mu ndrru Laptopit Grafika.
    Informacionet e Laptopit tim jan kto:

ASUS Core i7, 8GB Ram, 500GB SSD, 2GB Kartel Gradike Model: Vivobook X556UQ

Faleminderit pres mendimin tuj

2. D3LL4

D3LL4 Anëtar Aktiv

Postimet:
    381
    Pëlqimet:
    94
    Pikë nga trofetë:
    38
    Pasi Qe e Hape Temen, kam qen duke postuar dhe une po nuk ka nevoj te behen tema te njejta.

Laptopi im:
    System Model: VivoBook_ASUSLaptop X509JA_X509JA
    BIOS: X509JA.301 (type: UEFI)
    Processor: Intel(R) Core(TM) i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz (8 CPUs), ~1.2GHz
    Memory: 8GB RAM
    SSD: 250GB
    Grafikarta Intel UHD 660 4GB.
    Kerkesa ime eshte qe te montoj nje amd 580 8gb ose nvidia 1060 1080 mbi 4gb.
    faleminderit paraprakisht.

3. boom3rang

boom3rang Ninja Staff Member Administrator

Postimet:
    4,500
    Pëlqimet:
    2,090
    Pikë nga trofetë:
    448
    Nuk mundeni djema.

Duhet te keni parasysh se laptopat nuk jan si PC, qe e ke luksin ti ndryshosh harduerin sa here qe tju doje qefi.

Ne laptop zakonisht mund te ndryshoni RAM/HDD, pjeset tjera duke perfshi CPU dhe GPU eshte problem mos te them e pamundur sepse eshte e mundur por kerkon njohuri te medha teknike per te patur sukses ne kete drejtim.

Prandaj djema nese doni qe paisjen tuaj ta perdorni edhe per Gaming nuk duhet te investoni ne Laptop, por ne PC, ose Console.

Donche-x dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
  4. Alkeo

Alkeo Anëtar i Njohur

Postimet:
    927
    Pëlqimet:
    376
    Pikë nga trofetë:
    118
    ne fakt ka nje menyre por sjam i siguert se funkisonon sepse se kam provuar vete por me extrenal gpu duhet me ble nji fishe nga amazon dicka dhe mundet me i vendos nje gpu te desktopit
    Ndoshta keto video ju ndihmojne...

5. Donche-x

Donche-x Anëtar i Njohur

Postimet:
    702
    Pëlqimet:
    4
    Pikë nga trofetë:
    38
    Faleminderit boomerang per pergjigje poashtu ty Alkeo..Po per external Grafik eh di qe ka edhe funksjononn amo mendova me shtu ne laptop mrena sidoqoft ju faleminderit
    Problemi u Zgjidh

Shpërndaje faqen

Loading...