1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Rritja e Karteles Grafike ne Laptop

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Donche-x, 25 Dhjetor 2020.

 1. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje Djema,

  Kam nje Pyetje te thjesht..Ah eshr e mundshme me u ndrru Kartela Grafike pra me vendos nja ma temadhe ne Laptop pasiqe 1 Serviser tha nuk ka shanc mu ndrru Laptopit Grafika.
  Informacionet e Laptopit tim jan kto:

  ASUS Core i7, 8GB Ram, 500GB SSD, 2GB Kartel Gradike Model: Vivobook X556UQ

  Faleminderit pres mendimin tuj
   
 2. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  381
  Pëlqimet:
  94
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pasi Qe e Hape Temen, kam qen duke postuar dhe une po nuk ka nevoj te behen tema te njejta.

  Laptopi im:
  System Model: VivoBook_ASUSLaptop X509JA_X509JA
  BIOS: X509JA.301 (type: UEFI)
  Processor: Intel(R) Core(TM) i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz (8 CPUs), ~1.2GHz
  Memory: 8GB RAM
  SSD: 250GB
  Grafikarta Intel UHD 660 4GB.
  Kerkesa ime eshte qe te montoj nje amd 580 8gb ose nvidia 1060 1080 mbi 4gb.
  faleminderit paraprakisht.
   
 3. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,500
  Pëlqimet:
  2,090
  Pikë nga trofetë:
  448
  Nuk mundeni djema.

  Duhet te keni parasysh se laptopat nuk jan si PC, qe e ke luksin ti ndryshosh harduerin sa here qe tju doje qefi.

  Ne laptop zakonisht mund te ndryshoni RAM/HDD, pjeset tjera duke perfshi CPU dhe GPU eshte problem mos te them e pamundur sepse eshte e mundur por kerkon njohuri te medha teknike per te patur sukses ne kete drejtim.

  Prandaj djema nese doni qe paisjen tuaj ta perdorni edhe per Gaming nuk duhet te investoni ne Laptop, por ne PC, ose Console.
   
  Donche-x dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 4. Alkeo

  Alkeo Anëtar i Njohur

  Postimet:
  927
  Pëlqimet:
  376
  Pikë nga trofetë:
  118
  ne fakt ka nje menyre por sjam i siguert se funkisonon sepse se kam provuar vete por me extrenal gpu duhet me ble nji fishe nga amazon dicka dhe mundet me i vendos nje gpu te desktopit
  Ndoshta keto video ju ndihmojne...

   
 5. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Faleminderit boomerang per pergjigje poashtu ty Alkeo..Po per external Grafik eh di qe ka edhe funksjononn amo mendova me shtu ne laptop mrena sidoqoft ju faleminderit
  Problemi u Zgjidh
   

Shpërndaje faqen

Loading...