1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Rreth web-design

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga networkcoder, 24 Nëntor 2017.

 1. networkcoder

  networkcoder Anëtar i Njohur

  Postimet:
  561
  Pëlqimet:
  132
  Pikë nga trofetë:
  63
  Pershendetje te nderuar,

  E kam nje pyetje rreth dizajnimit apo ndertimit te nje uebsajti.
  A mund t'a perdor nje free template te gatshme (qofte ajo WordPress apo HTML+CSS) dhe une vetem t'a ndryshoje permbajtjen,fotot,linkat,etj (ne baze te nevojave te kompanise) kurse vetem layoti-i te qendroje sic eshte dhe pastaj ate template qe e modifikoje t'a shes apo t'a perdori per nje kompani sepse po pritoj me ja fillu me kodu prej fillimi d.m.th a shkelen te drejtat autoriale te zhvilluesit/autorit origjinal qe e ka dizajnu/ndertu ate template ?.

  Ne nje faqe qe ofron template free shkruan keshtu:
  Code:
  Licence: Life Time Free Licence under Creative Commons Attribution 3.0 Unported. Unlimited Use, Source files & PSD included
  Gjithe te mirat.
   
 2. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Nese template eshte free ateher shumica e autorve i licensojne ato template qe te perdoren sa her te duash dhe si te duash,pra per 2 ose me shume projekte,por kjo nuk eshte e lejueshme tek ato me pagese apo premium templates.

  Pra nese deshiron ta perdoresh ate template edhe per kompani tjera ateher eshte e lejuar,per deri sa autori e lejon ate si ne kete rastin tend.
   
 3. networkcoder

  networkcoder Anëtar i Njohur

  Postimet:
  561
  Pëlqimet:
  132
  Pikë nga trofetë:
  63
  Faleminderit i nderuar per pergjigje dhe per informim.

  Te pershendes.
   
 4. enneaa

  enneaa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  166
  Pikë nga trofetë:
  53
  Kjo do te thote qe ajo dosje, file a ca eshte eshte Open Source dhe politikat open source kane te bejne me perdorimin e gjerave qe kane ate licens falas, ndersa ne lidhje me perdorimin e tyre per perfitime kane politika te tjera :/ .. ke me shume info ne google :) ..
  Psh.. Linux perdor politika OpenSource, pra secili mund ta perdori ate per te krijuar nje sistem operimi te vetin etj ...
   

Shpërndaje faqen

Loading...