1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Rreth Mikrotik dual WAN

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga ReY, 6 Qershor 2021.

 1. ReY

  ReY Anëtar Aktiv

  Postimet:
  223
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  18
  Jam tu dasht me i marr dy kontrata ne IPKO te dyat me nga 100 Mbps a muj ne mikrotik me i bo dy porta wan njeren LAN dhe me dal me shpejtesi 200 Mbps ?
  Sjam tu mujt me gjet as skript as video per qet sen
   
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,933
  Pëlqimet:
  1,044
  Pikë nga trofetë:
  343
  Me sa di nuk mund te ndodh pasi jane dy ip te ndryshme. Por nuk mund te flas me kopetence.
   
 3. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  588
  Pëlqimet:
  214
  Pikë nga trofetë:
  63
  As Une nuk mendoj qe mundesh “nje kohesisht” eshte fjala te dyja me i perdore ,mundesh njera nese bjen me perdor tjetren.
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 4. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  347
  Pëlqimet:
  367
  Pikë nga trofetë:
  98
  Shumë e thjeshtë për ta bërë saqë nuk bëhet lol
   
 5. dotnet

  dotnet Anëtar Fillestar

  Postimet:
  75
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  18
  Po munesh mi ban load balancing
   
 6. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,216
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  behet .


  ESht shum e thjeshte


  Edhe del me 200mbps esht e vertet .


  hileja eshte se 100mbps i isp sesht 100 standart zakonisht mbas 180 sekondave nga 100 bjen ne 20 dmth nka mun e marrish njetrajtesisht per nje kohe te gjate shpejtesin konstante .

  me sa info kam un int ne kosove eshte 1.5euro per mega . dmth nqs do 100 mega reale duhen 150 euro ne muaj . keto paketat e ipkos edhe te gjitha kompanive te tjera quhen shared network qe dmth jan afro 500 klient ne nje porte 1gigabit edhe nk eshte se e perdorin int te gjith njeheresh.
   
 7. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  434
  Pëlqimet:
  315
  Pikë nga trofetë:
  73
  Prsh ,

  Qka ti po don me bo quhet Load Balancing qe don te shfrytezosh qe te 2 ISP te njejten koh , e kam aprovuar vet tek Mikrotik edhe punon perfekt sidomos nese edhe e rregullon pak me QOS rregulla esht perfekt ( nuk te kisha referu me perdor tek rrjetat qe duhet lidhja konstante si shembull voip telfonia ) , plus tjeter i kesaj esht qe te funksionon edhe si failover .

  per me shum detaje apo qe don demo config bej reply ketu
   

Shpërndaje faqen

Loading...