1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Rreth Mikrotik dual WAN

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga ReY, 6 Qershor 2021.

1. ReY

ReY Anëtar Aktiv

Postimet:
    223
    Pëlqimet:
    2
    Pikë nga trofetë:
    18
    Jam tu dasht me i marr dy kontrata ne IPKO te dyat me nga 100 Mbps a muj ne mikrotik me i bo dy porta wan njeren LAN dhe me dal me shpejtesi 200 Mbps ?
    Sjam tu mujt me gjet as skript as video per qet sen

2. Poshnjari

Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

Postimet:
    2,901
    Pëlqimet:
    1,039
    Pikë nga trofetë:
    343
    Me sa di nuk mund te ndodh pasi jane dy ip te ndryshme. Por nuk mund te flas me kopetence.

3. Bushido King

Bushido King Anëtar i Njohur

Postimet:
    588
    Pëlqimet:
    214
    Pikë nga trofetë:
    63
    As Une nuk mendoj qe mundesh “nje kohesisht” eshte fjala te dyja me i perdore ,mundesh njera nese bjen me perdor tjetren.

Poshnjari pëlqen postimin.
  4. tupac.al

tupac.al Anëtar Aktiv

Postimet:
    347
    Pëlqimet:
    367
    Pikë nga trofetë:
    98
    Shumë e thjeshtë për ta bërë saqë nuk bëhet lol

5. dotnet

dotnet Anëtar Fillestar

Postimet:
    75
    Pëlqimet:
    7
    Pikë nga trofetë:
    18
    Po munesh mi ban load balancing

6. Lodvald

Lodvald Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,216
    Pëlqimet:
    621
    Pikë nga trofetë:
    258
    behet .

ESht shum e thjeshte

Edhe del me 200mbps esht e vertet .

hileja eshte se 100mbps i isp sesht 100 standart zakonisht mbas 180 sekondave nga 100 bjen ne 20 dmth nka mun e marrish njetrajtesisht per nje kohe te gjate shpejtesin konstante .

me sa info kam un int ne kosove eshte 1.5euro per mega . dmth nqs do 100 mega reale duhen 150 euro ne muaj . keto paketat e ipkos edhe te gjitha kompanive te tjera quhen shared network qe dmth jan afro 500 klient ne nje porte 1gigabit edhe nk eshte se e perdorin int te gjith njeheresh.

7. bi0

bi0 Anëtar Aktiv

Postimet:
    434
    Pëlqimet:
    315
    Pikë nga trofetë:
    73
    Prsh ,

Qka ti po don me bo quhet Load Balancing qe don te shfrytezosh qe te 2 ISP te njejten koh , e kam aprovuar vet tek Mikrotik edhe punon perfekt sidomos nese edhe e rregullon pak me QOS rregulla esht perfekt ( nuk te kisha referu me perdor tek rrjetat qe duhet lidhja konstante si shembull voip telfonia ) , plus tjeter i kesaj esht qe te funksionon edhe si failover .

per me shum detaje apo qe don demo config bej reply ketu

Shpërndaje faqen

Loading...