1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur rreth ip dinamike

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga p3n7357, 17 Korrik 2017.

 1. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  351
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  38
  pershendetje kisha nje pyetje a eshte e mundur te gjurmojme nje device online nqs ajo ka nje ip dinamike sa here qe lidhet me internetin dhe si mund te gjurmohet
   
 2. Best Answer:
  Post #3 by KALI-ALB, 17 Korrik 2017
 3. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,170
  Pëlqimet:
  906
  Pikë nga trofetë:
  243
  të gjurmohet nga kush?
   
  p3n7357 pëlqen postimin.
 4. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  895
  Pëlqimet:
  209
  Pikë nga trofetë:
  73
  Best Answer
  Adresat Ip kur jane te gjurmuara nje gje qe mund te japin 99% te sakte eshte shteti ku jeton.

  Pastaj per te gjermuar nje IP dynamike nuk eshte e mundur teorikisht sepse adresa ndryshon me intervale ose kur e fik dhe ndez internetin.

  Ndoshta mund te lokalizoje ndonje NSA duke e pas numrin e kompjuterit etj... ndoshta te gjejn adresen ip sa here konjektohesh ne internet dhe ta ndezin gps pa e ditur fare po te mos hyjme me ne detaje se personalisht nuk kam provuar gje.

  Nje adrese ip dynamike nuk mund te lokalizohet.
   
 5. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  895
  Pëlqimet:
  209
  Pikë nga trofetë:
  73
  Kjo behet fjale per nje person qe ta ka adresen ip,
  ndresa i perket sigurise kompanite qe i furnizojne adresat ip dynamike i mbajne nga 6 muaj deri ne 2 vite
   
 6. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,170
  Pëlqimet:
  906
  Pikë nga trofetë:
  243
  @KALI-ALB
   
 7. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  895
  Pëlqimet:
  209
  Pikë nga trofetë:
  73
  Sa here qe lidhet me internetin dmth qe adresa ip ndryshon.

  Pra :

  1. Nga nje person ose website qe e ka ip kur je konjektuar $_SERVER[REMOTE_ADDR] : JO
  2. Nga kompania qe ta ofron internetin : PO
   
  Enkelejd pëlqen postimin.
 8. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  351
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  38
  Faleminderit per pergjigjet djema
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 9. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  351
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  38
  Dikush qe ta ka IP
   
 10. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  142
  Pikë nga trofetë:
  43
  pra kjo eshte pergjigjja jote perfundimtare qka nese te them se google e di lokacionin tend qofte me ip statike ose dinamike.
   
 11. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  895
  Pëlqimet:
  209
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ip nuk eshte asnje here precize mund te ngaterrohet nga 100m deri me disa kilometra.

  Prandaj eshte shpikur GPS apo jo?;)
   
 12. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  142
  Pikë nga trofetë:
  43
  prita te pergjigjet @alvi ja qe kesaj radhe jo
  @KALI-ALB dont send me f**8king emoji
   
 13. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  429
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Keshtu nese esht IP Reale po qe eshte dinamike , nese e din njeher qfar ip ka perdor mund ta indentifikosh prap shembull 12.12.12.123 esht IPja e par qe e ka pasur , por tash pasi qe esh ndal dhez modimi ka IP te re , mund ta kerkosh se cillit ISP i perket kjo IP shembull ne ipinfo.io edhe e gjen nga kush esht e rezervuar ajo ip range qe do te ishte shembull 12.12.12.1/24 , tash ti skano komplet kete range me nje specifik apo port qe mund ta indentifikosh ip e par 12.12.12.123 qe ndoshta kiushte porten 80 apo 21 apo diqka hapur . Mund ta lokalizosh vendin jo vetem shtetin po edhe provincen + me ISP info mund ta gjesh sakt ku eshte ajo lokacion amo kjo osht pun pak qe kerkon hulumtim . Njejta vlen edhe nese eshte ip mbrenda NAT perveq qe ateher duhesh te komunikosh direkt me ISP .
   
  p3n7357 dhe BlackEagle pëlqejnë postimin.
 14. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,355
  Pëlqimet:
  1,902
  Pikë nga trofetë:
  348
  Behu me i qarte cfar gjurmimi e ki fjalen. Kush me gjurmu ate paisje?
   
 15. @Alvi

  @Alvi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  618
  Pëlqimet:
  151
  Pikë nga trofetë:
  88
  Nuk i perkas kesaj fushe, Sorry.
   
 16. BlackEagle

  BlackEagle Anëtar Aktiv

  Postimet:
  421
  Pëlqimet:
  142
  Pikë nga trofetë:
  43
  nuk ka rendesi ti je avokati i @KALI-ALB ,no reply from me anymore
   
  Last edited: 12 Maj 2018
 17. Enkelejd

  Enkelejd Anëtar

  Postimet:
  9
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  3
  Përshëndetje .
  IP zakonisht jepet në përdorim të përkohshëm nga firma që të jep shërbimin internet. Duke qenë se adresat IP fikse ose statike kushtojnë shumë , secila firmë që furnizon linjën internet blen 1 ose disa IP statike (ISP) dhe pastaj bën shumëfishimin në mënyrë të quajtur dinamike me anë të programeve të posaçme. Zakonisht secila adresë IP fikse ka të ashtuquajturën madhësi transmetimi (bandwidth) dhe varet kryesisht nga nyja e internetit që gjendet. pra le të bëj një shembull . nqs një firmë ka 100MB madhësinë e transmetimit download dhe për momentin janë lidhur 200 përdorues ,secili ka 0.5MB në download. PRA , nqs kërkon dikë ose dikush po kërkon ty mund të gjejë relativisht lehtë adresën IP të firmës (ISP) psh. Telekom , pra lokalitetin gjeografik me rreze 100m deri disa kilometra (siç thotë dhe shoku Kali-ALb më lart) . Nqs do të të bëhesh i vështirë për tu gjetur ath , mund të përdorësh programin Tor Browser. Ky program "ndërron virtualisht" ISP , për rrjedhojë edhe IP e përdoruesit.
  Ndiqe këtë adresë interneti të kuptosh më mirë se si funksionon . " https://en.wikipedia.org/wiki/OSI_model "
  Të këshilloj të lexosh edhe duke e përkthyer në shqip me google translator OSI model nga Wikipedia. Sidomos përqendrohu te shtresa e tretë "Network" Aty gjendet IP e linjës . Për të gjetur ekzaktësisht më tutje përdoret adresa MAC e skedës internet (LAN ose WIFI) .Për këtë duhet pak kohë dhe programe sh. speciale. Ditën e mirë
   
  p3n7357 dhe Universal pëlqejnë postimin.
 18. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  351
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  38
  pyetja atehere ka qene per gjurmim pa kontaktuar isp
   
 19. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  351
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  38
  nga une vete e kam pase llafin
   
 20. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  351
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  38
  faleminderit ate te tor e di
  pikerisht per ip te mobile isp ve e kam pat fjalen pasite gjitha ip dalin afersisht ne te njejtin vend
   

Shpërndaje faqen

Loading...