1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Rreth IP adresa

Tema tek 'Mësime' e hapur nga vevoSH, 22 Tetor 2013.

 1. vevoSH

  vevoSH Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  3
  IP adresa është një numër unik që përdoret për të identifikuar një pajisje e cila
  paraqitet si numër binar 32-bitësh, i ndarë në katër oktete (grupe me nga tetë
  bita)
  • P.sh. 10111110.01100100.00000101.00110110
  • Një IP adresë zakonisht shkruhet në formatin decimal të ndarë me pika
  • P.sh. 190.100.5.54
  • Kur një host është i konfiguruar më një IP adresë, ajo ndahet me pikë në numra
  decimal si p.sh. 192.168.1.5 . Kjo IP adresë duhet të jetë unike në rrjetën
  kompjuterike në mënyrë që të dhënat të mund të dërgohen/pranohen
  • Klasat e IP adresave
  – Klasa A – okteti i parë prej 1 deri 127, përdoret në rrjeta të mëdha, kompani të
  mëdha apo shtete
  – Klasa B – okteti i parë prej 128 deri 191, përdoret në rrjeta të mesme, universitete
  apo kompani të vogla
  – Klasa C – okteti i parë prej 192 deri 223, përdoret nga ISP për lidhjen e klientëve,
  rrjeta të vogla,
  – Klasa D – okteti i parë prej 224 deri 240 , përdorime të veçanta për multicasting
  – Klasa E – okteti i parë prej 240 deri 255, përdoret për testime eksperimentale
   
 2. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Tung, kerkoj nga ti te ma spjegosh kete klasen D me duhet ta di saktesisht se cka i bjen multicasting.
  Pergjigjen e kerkoj vetem nga ti jo nga antaret tjere apo stafi.
  Faleminderit!
   
 3. vevoSH

  vevoSH Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  3
  multicast ështëdërgimi i një mesazhi apo informacion për një grup të kompjuterëve destinacionit njëjtën kohë në një transmetim të vetme nga burimi .
  Multicast është më së shpeshti zbatohet në multicast IP , i cili është i punësuar shpesh në Internet Protocol ( IP) aplikimet e streaming media dhe televizion në internet . Në multicast IPzbatimin e konceptit multicast ndodh në nivelin IP kurs , ku routers krijoni shtigje optimale shpërndarjes për datagrams dërguar në një adresë multicast destinacion .

  Blerim R. kështu Profesorët na japi literaturat për ti msuar kështu e postova . ndoshta je i knaqur me përgjegjien
   
 4. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Pershendetje prap, une e di se si profesoret e spjegojn, por une e kerkova qe ta thuash me fjalet e tua i nderuar, ndoshta do te kuptohej edhe me mire, gjithashtu shpresoj qe te mos me keqkuptosh ndonje gje
   
 5. doni!

  doni! Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  3
  Mesimi me larte eshte mire, por kjo qe te kam bere quote, eshte e perkthyer nga google translate, apo ju ndoshta keni probleme me gjuhen shqipe, nese vec ke dijeni mbi ate qe te eshte kerkuar do te kishte qene mire ta thuaje me fjale tuaja e jo me kete perkthim qesharak.sidoqoft suksese ne studimet tuaja.
   

Shpërndaje faqen

Loading...