1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Rreth Hard Dikut

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Snugi, 15 Tetor 2022.

 1. Snugi

  Snugi Anëtar

  Postimet:
  31
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershendetje,

  Kam nje Hard Disk SSD 1000 GB
  Problemi eshte kshtut
  Hard Disku eshte kthy nga systemi NTFS ne RAW kur provoj qe ta Ristartoj me USB nuk funksionon as nuk kam mundesi Te kyqem ne Hard Disk
  Kurse as Formatimi nuk funksionon
  Problemi ka ndodh prej qe kam pas nderprerje te Rrymes

  Nese dikush ka nje Ide si ta kthej ne Systemin NTFS ju Lutem me ndihmoni

  Faleminderit
   
 2. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,330
  Pëlqimet:
  1,019
  Pikë nga trofetë:
  193
  How to Convert RAW Drive to NTFS Using Command Prompt
  1. Press Windows Key + S and search Command Prompt. ...
  2. Type diskpart and press Enter.
  3. Type list disk and press Enter.
  4. Type select disk 1 and press Enter. ...
  5. Type clean and press Enter. ...
  6. Type create partition primary and press Enter.
  7. Type format fs=ntfs and press Enter.


   
 3. Snugi

  Snugi Anëtar

  Postimet:
  31
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  E kam provu nuk funksionon
   
 4. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  4,394
  Pëlqimet:
  1,739
  Pikë nga trofetë:
  243
  provo te besh boot nga 1 dvd me windows dhe andej mundohu ta besh delete
  e njejti procest qe ben kur do te instalosh windows

  ps. urroj te mos kete pesuar problem ssd
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 5. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,302
  Pëlqimet:
  1,200
  Pikë nga trofetë:
  343
  Beji si te ka referuar anetari me larte. Ose perdore nje linux live dhe beji format nga aty. Por kam shume frike se mos ka pesuar problem. Me shkrputjen e korentit eshte gjithmone ky rrezik.
   
 6. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,330
  Pëlqimet:
  1,019
  Pikë nga trofetë:
  193
  Nese nuk funksjonon tu ka djeg.
   
 7. Snugi

  Snugi Anëtar

  Postimet:
  31
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  E provoj me ba Boot me USB windows Por nuk funksionon

  Kurse Kur mundohem ta baj Format Ma qet keshtu

  hard drive write protection
   
 8. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,302
  Pëlqimet:
  1,200
  Pikë nga trofetë:
  343
  Provo njehere le live linux dhe shiko nese mund ta formatosh nga aty ose nese e njeh apo mund te ruash gje ne ssd. Nese pergjigjja eshte jo atehere me shume mundesi te eshte djegur.
   
 9. Snugi

  Snugi Anëtar

  Postimet:
  31
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Si behet kjo Live linux

  Faleminderit
   
 10. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,302
  Pëlqimet:
  1,200
  Pikë nga trofetë:
  343
  Shkarkon ubuntu linux e kalon ne usb ose djeg nje dvd. E vendos ne pc dhe e ndez dhe zgjedh te beji boot nga usb ose dvd. Do te dali opsioni i instalimit, por aty ka edhe nje opsion (try before install ne mos gaboj) qe ta provosh para se ta instalosh. E klikon dhe do hapet pc sikur e ke instaluar, por nuk eshte i instaluar ne ssd dhe nuk bene asnje ndryshim. Nga aty futesh ne ssd dhe kontrollon nese ssd eshte ok.
   
 11. Snugi

  Snugi Anëtar

  Postimet:
  31
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  E instalova edhe tash
  Aty te ssd me shkronja te kuqe Ma qet kete fjali
  drive is likely to fail soon
  mirpo i shoh qe Te gjitha datat Jan siq kan qen
   
 12. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,302
  Pëlqimet:
  1,200
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ok nga live linux provo te ekzekutosh komandat qe gjenden ne artikullin e meposhtem:
  Code:
  https://superuser.com/questions/1638882/expanding-ubuntu-disk-while-having-the-message-disk-is-likely-to-fail-soon
   
 13. Snugi

  Snugi Anëtar

  Postimet:
  31
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Nuk funksionon Sa her qe du ta bej format te gjitha Data rikthehen prap

  metoden e fundit qe du me provu eshte ta baj Low level format

  A ka naj rekomandim me Qfar tool ta bej Low level format ?

  Faleminderit
   
 14. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,123
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  153
  Last edited by a moderator: 17 Tetor 2022
  Poshnjari pëlqen postimin.
 15. Snugi

  Snugi Anëtar

  Postimet:
  31
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Faleminderit gjithve
  Besoj qe ska zgjidhje sepse Nuk funksionon asnje Metod

  Tema Mund Te mbyllet
   
 16. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  839
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  58
  Shtine ne Killdisk provo me killdisk
   
 17. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,257
  Pëlqimet:
  626
  Pikë nga trofetë:
  258
  nqs ke nje pc tj lidhe si hardisk te dyte edhe shikoje a ta nxjerr edhe i ben format .
  nqs nk ben as kjo hidhe .

  sa per kurjozitet qa marke e ke at ssd 1tb.
   
 18. Snugi

  Snugi Anëtar

  Postimet:
  31
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  SanDisk SSD PLUS


  Format nuk e pranon
   
 19. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,302
  Pëlqimet:
  1,200
  Pikë nga trofetë:
  343
  Me shkekutjen e rrymes elektrike nuk ka te beje shume marka. Prandaj gjithmone rekomandohet qe te mos e heqim nga priza pc por ta fikim nga komanda.
   
  Rafet Maxhuni pëlqen postimin.
 20. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  839
  Pëlqimet:
  66
  Pikë nga trofetë:
  58
  killdisk dhunshum e formatizon edhe e ban bad sector
   

Shpërndaje faqen

Loading...