1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Kërkoj Rreth Fiseve Shqiptare

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga BaBLoKu, 24 Janar 2016.

 1. BaBLoKu

  BaBLoKu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  545
  Pëlqimet:
  48
  Pikë nga trofetë:
  48
  Me falni vllezer por edi qe esht jasht temes por me interesoi per fisin:
  1. Krasniq
  2. Berish
  Prej nga e kan prejardhjen apo burrimin keta dy fisesh.

  Kam kerku ne internet por skom mujt me gjet shum gjerash lshtu qe me me ndihmu nuk ishte kan keq.

  JU LUTEM ATA QE NUK KAN NJOHURI PER KETA DY LLOJE FISESH TE MOS PERGJIGJEN KOT JU FALEMINDERIT.
   
 2. BaBLoKu

  BaBLoKu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  545
  Pëlqimet:
  48
  Pikë nga trofetë:
  48
  A ka naj pergjigje o vllazen
   
 3. Rio2016

  Rio2016 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  465
  Pëlqimet:
  98
  Pikë nga trofetë:
  43
  KRASNIQ/KRASNIQE

  Shpjegimi sipas traditës gojore

  Sipas një sqarimi, të mbështetur mbase mbi traditën gojore, do të rezultonte sikur të gjitha vëlazëritë, barqet e familjet Krasniqi, kahdo që këto të jenë përbrenda hapësirës etno-linguistike të shqiptarëve na e paskan për pararendës, birin e tretë Krasni Lazri-n të Geg Lazri-t, „i biri i Lazër Keqit, i ardhur (S.G: në vitin 1520) nga Bosnja („natyrisht tokë dikur ilire që flisnin shqip”) e që u vendos në mes dy njerëzve vendas që i gjeti në Hot. Familja e Geg Lazrit u shtua aq shumë, sa shumica e popullsisë së Hotit kanë për trung Gegë Lazrin.
  I huazuar
   
  BaBLoKu pëlqen postimin.
 4. t0fx

  t0fx Anëtar

  Postimet:
  30
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
 5. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  Un e kam mbiemrin ramshaj dhe jam nenfis i krasniqve. Ne internet kom lexu qe e kom prejardhjen prej tropojes , malsia gjakoves perafersisht. Ket ma ka thon edhe nje i kusheri i moshum.
  Pershendetje.
   
 6. RexhepS

  RexhepS Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,384
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  hahah un sdi a jom autokton veq qka di se e kom fisin GASH GURI
  edhe e kom kullen qe thuhet 300 vjeqare ne oborr qe osht kon e para ardhseve te mi
  edhe ne katun qe jetoj ktu osht kulla me familjen me te madhe ne kosov 117 antarshe qe kan jetu ma moti
  sdi a e keni pa ne televizion
  eh per krasniq sdi tybe me merr ne qaf
   

Shpërndaje faqen

Loading...