1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim rreth dual boot

Tema tek 'Microsoft Windows' e hapur nga ingjeksion, 14 Janar 2014.

 1. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Pershendetje , kam te instaluar ubuntu ne laptop , mirpo po kam deshir me perdor edhe windows 8.1 kshtu si dual boot , mir per kete nuk po di si ta bej , a duhet qe kur te vi te fshirja e particioneve te mos i fshi apo si ? .
  Edhe a ndikon najsen negativisht kur kompjuteri eshte me dy sisteme operative Dual Boot ?
   
 2. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
 3. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Instalo ne njerin disk Ubuntu, ne tjetrin Windowsin, gjithashtu nuk e di pse deshiron me i instalu kur mundesh me perdor VirtualBox ne vend qe te instalosh komplet.
   
 4. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  @Blerim R. po e instaloj virtualbox ne linux instalohet krejt ne rregull po kur du me e instalu windows 8.1 ne virtualbox po ma qet ni error hyper-v virtualization aty thot qe duhet me e fshi qit program po kerkuj po spo muj me e fshi ne ubuntu a ne windows di me me e fshi se veq shkon aty windows component e gjan hyper-v po ubuntu spo di
   
 5. doni!

  doni! Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  3
  Ne qoftese je i vendosur qe te besh dualboot, te preferoj qe te instalosh se pari windowsin, nga windowsi krijon nje particion nga disku me 8gb (apo ac sa te nevojiten ty), dhe ne particionin e ri instalon ubuntun pa problem, dhe pastaj cdo here qe starton kompjutorin, te del se me cilin OS deshiron qe te boot-osh.ne qoftese ke nevoje per ndihme me njofto.
   
  ingjeksion pëlqen postimin.
 6. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Nuk kam pervoj te mjaftueshme ne Ubuntu
   
 7. llapiani

  llapiani Anëtar Aktiv Staff Member IT Staff

  Postimet:
  272
  Pëlqimet:
  43
  Pikë nga trofetë:
  38
  pershkruje ma mir problemin kur po e krijon computerin virtual ne virtualbox a po ja shkrun ermin windows 8 qe me njoft Virtualboxi qfar guest system po e instalon ..

  hyper v ne linux nuk ka veq nese mendon qe me perdor hyper v ne windows 8 (po menoj ne qat computerin virtual) athere nuk te bon perndryshe spo e kuptoj kit problem bone naj screen-shoot a najsen .
   
 8. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  E ndreqa Faleminderit shum per pergjigje ,se problemi ish kan se ne bios ishte dasht me ja bo enable Aty te Procesori Intel Hyper - V , tani funksionojke .Faleminderit
   
 9. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  Virtual Boxi mdoket nuk e supporton Virtualization technology se e kam edhe un, po ma mir instaloe VMware.
   

Shpërndaje faqen

Loading...