1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Rreth disa sistemeve operative

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga REMZI, 5 Shkurt 2018.

 1. REMZI

  REMZI Anëtar

  Postimet:
  8
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  3
  Pershendetje te gjithve:

  Dua ta instaloj ne virtual machine Linux Ubundu dhe Kali Linux per te filluar ta mesoj Linuxin nga 0 Kali Linux kam.lexuar pak qe perdoret per Hacking Siguri etj pytja ime eshte qofse e instaloj Kali linux a duhet patjeter ta instaloj ubundun apo jan komandat e njejta si ne Kali Linux ashtu edhe ne Ubundu per ta mesuar Linuxin

  Pytja tjeter sa i perket Microsoft Server cilin ma kishi propozuar per ta mesuar

  Microsoft Server 2008 apo 2012 cila mendoni qe ja vlee me.shumm

  Dhe per te gjitha keto qe i cekaa a nevoitet Hardisku te ket hapsir te madhe dhe sa duhet te jet minimalja per te mos pasur problem gjate punes .

  Faleminderit te gjithvee per punen dhe ndimen qe na e ofroni.
   
 2. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  938
  Pikë nga trofetë:
  243
  cfarë pc (hardware) ke?
  që të dyja janë "based on Debian"
  https://distrowatch.com/table.php?distribution=kali
  https://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu

  instalo ubuntu & fillo mësimin :)


  kërko në google për
  Windows Server 2016 Hardware Requirements
  Windows Server 2012 R2 Hardware Requirements
  Windows Server 2012 Hardware Requirements
  Windows Server 2008 R2 Hardware Requirements
  Windows Server 2008 Hardware Requirements

  këtu ke disa tutorial
  https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/try
   
  Last edited: 5 Shkurt 2018
 3. AlbIT.fr

  AlbIT.fr Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  13
  Kali Linux shumica e mesimeve jan ne gjuhen angleze dhe munesh mi gjet ne youtube.
  Po ashtu siq u cek ma nalt fillo me ubuntu niher qe me u njoftu me linjat e komandave fillestare.
   
 4. AlbIT.fr

  AlbIT.fr Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  13
  Kali Linux bazike Shqip
  ⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

   
 5. Andi ss

  Andi ss Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  mund te klikosh ne kete link per te mesuar bazat e linux unbutu dhe kali por nese i do me teknologjine e virulal duhet me dit parametrat e kompjuterit tend dhe te percaktosh per ku e do virtualizacionis ne nje kompjuter apo server. po e deshe per host duhet te kesh type 2 hosted ndersa per server duhet te kesh type 1 naitive. Qe te besh nje virtualizacion duhet gjithashtu te kesh enable hypervizorin.
  per host me parametra te dobta nuk konsiderohet te besh virtualizim
  per unbutu:http://tour.ubuntu.com/en/
  per kali :https://www.kali.org/category/tutorials/
   
 6. Andi ss

  Andi ss Anëtar

  Postimet:
  12
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  po per ca te duhet kali linuz
   

Shpërndaje faqen

Loading...