1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Routeri me i mire per vpn?

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga clusterphys, 12 Janar 2022.

1. clusterphys

clusterphys Anëtar i Njohur

Postimet:
    959
    Pëlqimet:
    301
    Pikë nga trofetë:
    93
    Pershendetje. Mund te me sugjeroni naj router tmire per vpn? Me kan thene Mikrotik, e bleva nje mikrotik router hap lite. Por kur e konfigurova me vpn punonte shume avash interneti. Dmth nga 50 mb me vinte 2.8 mb. Me duket ngaqe ka procesor apo ram te vogel. Nese keni naj info cili mikrotik eshte i mire per vpn dhe ku mund ta gjej shqiperi kosove. Faleminderit

gento dhe tryordie pëlqejnë postimin.
  2. Lodvald

Lodvald Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,220
    Pëlqimet:
    623
    Pikë nga trofetë:
    258
    faktoret qe ngadalesojne shpejtesine e vpn.

1. Distanca me serverin (ti Tirane pershembull edhe serveri i vpn ne Australi ku minimumi eshte 800ping)
    2. Ngarkesa e serverit te VPN
    3. Isp juaj (Sa trafik ka me jashte pasi 99% e isp perdorin data )
    Sa per router Mikrotik eshte shum i i mire .

3. gento

gento Anëtar Aktiv

Postimet:
    316
    Pëlqimet:
    22
    Pikë nga trofetë:
    33
    Me fal mune te me shpregosh sesi pertoret roteri me vpn , kam par ne internet por nuk ekam kuptu sesi funksionon , ikam pas disa Tp link mepas me firwalle me file i shendrosha ne DD-WRS , ka qen e karten me kujtohe edhe kam prish 2 tp link , por sekam kuptu ne youtube e shikoja po sebeja dot

4. clusterphys

Postimet:
    959
    Pëlqimet:
    301
    Pikë nga trofetë:
    93
    Jo, ram dhe procesori i mikrotik nuk e perballonin konfigurimin e vpn. Un e kam 50 mb fiber. Me app vpn aq me vjen server albania. Puna eshte se mikrotik punon slow.

Un kam bler surfshark vpn dhe nese konfiguron mikritik me vpn gjith device qe lidhen jan me vpn pra ip te fshehur. Surfshark ka dhe turorial ikev2. Dhe eshte shume lehte konfigurimi. Mua me duhet vetem lloji i mikrotik. Qe te perballoje vpn

Last edited by a moderator: 13 Janar 2022
  5. gento

gento Anëtar Aktiv

Postimet:
    316
    Pëlqimet:
    22
    Pikë nga trofetë:
    33
    sa esht interneti qe merr , dhe sa te shkon kostoja ne vit ka nderprerje

6. clusterphys

Postimet:
    959
    Pëlqimet:
    301
    Pikë nga trofetë:
    93
    Internetin e kam fiber 50mb diku 8 eu ne muaj. Surfshark vpn ka shume servera 3200+ servers ne 65 shtete. E kam ble 60 dollar vpn per 27 muaj.

7. gento

gento Anëtar Aktiv

Postimet:
    316
    Pëlqimet:
    22
    Pikë nga trofetë:
    33
    ne fal te pyes por per cfar e perdor vetem per vpn

Un ekam par qe permes nje ruteri vetem ne rrym e fuste dhe sesi e konfiguronte nukedi vinte internetu 13mbs . un ikam prish shum rotera dhe sekan ber dot . ishte ne mod kjo metod para disa vitesh .

Last edited by a moderator: 24 Janar 2022 në ora 06:50
  8. clusterphys

Postimet:
    959
    Pëlqimet:
    301
    Pikë nga trofetë:
    93
    Vpn e perdor per te qene anonim. Dhe e zgjidha vet pjesen. Flm

Shpërndaje faqen

Loading...