1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ritkheni Filet E Humbura

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga meteora, 19 Dhjetor 2011.

 1. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Code:
  Kam par qe shum antar kan kerku ndihm rreth ketij problemi , pra per rikthimin e fileve te humbura , ne rastet me te shpeshta fotove .
  Por nuk kam pas koh te mjaftueshme qe ta bej nje Tutorial , nga sot e ttutje e keni ketu , vetem ne ITshqip .
  

  Hi ITshqip , Shum her na ka ndodh qe te fshijm filet ne Pc si me dashje si pa dashje , dhe me von jemi penduar , uffff nje problem i vertet .

  Por fatmirsisht sot egziztojn software te ndryshe FREE , qe mundsojn rikthimin e tyre , njera nga to eshte EASUS DATA RECOVERY .

  Se pari e shkarkojm nga ketu
  Code:
  http://www.mediafire.com/?kz2823t6hxs16zj
  Pasi ta shkarkojm e instalojm .

  Pastaj nga shfaqet ne desktop ikona e Easus Data Recovery , klikojm mbi te .

  Pasi te hapet , na pyt se cilin opsion te zgjedhim .
  [​IMG]

  Ja nje sqarim i thjesht se cilen nga opsione te perdorni ne raste te ndryshme .

  Code:
  1.Deleted file recovery :
  Kjo vlen nese fshini gabimisht ose te Recyle bin klikoni :Empty recyle bin"
  
  2.Complete Recovery
  Mund te kthesh te githa filet (komplet) nga HDD(HardDisku) i formatuar ose nese sistemi
  ka pesuar demtim(crashed) .
  
  3.Pasrtition Recovery
  Qdo HarDware te jashtem qe njihet nga Pc-ja, mund te riktheven filet .
  
  
  Sot do te provojm, Deleted file recovery , klikojm mbi te .!

  Dhe na shfaqet ky opsion se cilin partition te zgjedhim
  [​IMG]

  Pasi ta zgjedhim partiton , presim pak .
  [​IMG]


  Pastaj zgjedhim folderin , nga i cili jan fshir filet .
  [​IMG]


  Pastaj na pyet se ne cilin folder deshriojm ti Rikthejm filet .
  [​IMG]

  [​IMG]


  Ja dhe gjithqka perfundoi
  [​IMG]  P.s Procedura e rikthimit te fileve te humbura nuk eshte gjithnje efektive , pra nuk funksionon te ne gjitha rastet , nese keni fshir filet shum koh me heret at here mundsit e rikthimit jan shum te vogla , pra sa me afer mundsit e rikthimit jan me te medha .

  Kerkoj falje per gabime drejtshkrimore , sepse e kam ber shpejt e shpejt !!!


  autori:
  Meteora
  ITshqip
   
  Last edited: 23 Nëntor 2014
  fLicK1 dhe fLicK-Al pëlqejnë postimin.
 2. frEEnoR

  frEEnoR Anëtar i Njohur

  Postimet:
  687
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  38
  Mesim shume me vlere.
  Shume antare kan kerku ndihme rreth ketij problemi , nje menyre shum e mire dhe e kjarte si te kthehen fajlat e humbur
   
 3. tosi

  tosi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,205
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  58
  nje mesim shume i rendesishem dhe shume i aplikueshem.
   
 4. Nofka

  Nofka Anëtar Aktiv

  Postimet:
  382
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  28
  nice edhe un kom perdor qet sen per me i kthy filet qe jon humb :) te pergezoj per ket sen..
   
 5. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Mbas formatit a ka gjasa me i kthy filet ?
   
 6. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Po mundesh ja ku e kam cek me lart , pra tek opsioni i dyt mundesh

  Code:
  2.Complete Recovery
  Mund te kthesh te githa filet (komplet) nga HDD(HardDisku) i formatuar ose nese sistemi
  ka pesuar demtim(crashed) .


  p.s
  Nuk eshte 100% e sigurt mundsia e rikthimit te fileve , por kjo mvaret edhe nga koha se qe sa koh i keni fshir .

  Kalo Bukur
   
 7. lumii121

  lumii121 Anëtar

  Postimet:
  28
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Shum FLM VIPman.:D

  Mesim me vler
   
 8. immortal.boy

  immortal.boy Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,736
  Pëlqimet:
  308
  Pikë nga trofetë:
  213
  Shume Tutorial me vlere MEgjithse e kam pas Dit me Kohe !!
   
 9. Smooke

  Smooke Anëtar Fillestar

  Postimet:
  93
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Shum faleminderit njeri .  +REP from Me
   
 10. cmd_Man

  cmd_Man Anëtar Fillestar

  Postimet:
  82
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Ky tutorial eshte kerku shum nga antaret koheve te funsit .
  Bravo .
  Por nje poytje , se a jan gjasat e njejta per ti rikthy filet nga USB , pra sa kam gjasa mi kthy filet nga USB.
   
 11. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78

  Ja ku e kma cek me Lart
   
 12. ALB|BlooD|

  ALB|BlooD| Anëtar Aktiv

  Postimet:
  277
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Hallall Meteor. Kam pas probleme me fshirje t'fajllave prej USB edhe prej PC ma heret, kam perdore tjere programe...kshtu qe herave tjera, do ta perdori programin dhe tutorialin tuaj...:)

  +Rep...
   
 13. Mirsad.Bekiri

  Mirsad.Bekiri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  143
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  A Mundet me i rikthy i kam pas ne My Document/Pictures ?
   
 14. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Po mundesh kur te vish tek ketu , e zgjedh folderin te cilin deshiron ti rikthesh flet .
  [​IMG]
   
  Last edited: 23 Nëntor 2014
 15. InsideMan

  InsideMan Anëtar Fillestar

  Postimet:
  50
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Shum tutorial me vler .
   
 16. roland007

  roland007 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  150
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  FALEMINDERIT EDHE PSE SHUM PAK I KTHEN FAJLLAT ATO QA I KTHEN NUK I HAP
   
 17. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Ne shumicen e rasteve i kthen filet , gjithashtut mund ti hapesh perseri , por asgje nuk eshte 100% e sigurt .

   
 18. Pooints.

  Pooints. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  120
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Tutorial shum i nevojshem
   
 19. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,258
  Pëlqimet:
  1,267
  Pikë nga trofetë:
  358
  E testova dhe me pelqeu :)
   
 20. Qemo

  Qemo Anëtar Aktiv

  Postimet:
  126
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  do e provoj
   

Shpërndaje faqen

Loading...