1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje riinvest pyetje?

Tema tek 'Institucionet Arsimore' e hapur nga Artani12, 30 Gusht 2015.

 1. Artani12

  Artani12 Anëtar

  Postimet:
  20
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  Kush eshte ne riinvest shkenca kompjuterike a mund te me tregon se jam duke i pregatit per vitin tjeter nese pranohem qka permban matematika 1 ? Flm per mirekuptim
   
 2. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  Edhe une poashtu do konkuroj vitin tjeter inxhinieri softuerike - menaxhim rrjetave.Matematika 1 perfshin ma merr mendja ma shum prej shkolles se mesme si fakultetet tjera si FIEK,UP etj
   
 3. shkelqim12

  shkelqim12 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ja pergjigje me te holleshishme qka mesohet ne riinvest matematike 1 te shkencave kompjuterike :
  Matematika 1 i ka disa tema neper te cialt duhet te kalohet, nder to jane:

  Matricat dhe veprimet me to
  Vektorët dhe veprimet me vektorë si dhe Prodhimi numerik (skalar), Prodhimi vektorial
  Sistemet e ekuacioneve lineare;
  Limiti i funksionit;
  Derivatet dhe diferenciali i funksionit me një ndryshore,
  Skema e përgjithshme për ndërtimin e grafikut të funksionit
   
 4. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,351
  Pëlqimet:
  376
  Pikë nga trofetë:
  228
  Ja këto i gjeta nga faqja zyrtare e Riinvest-it:
  Code:
  1 Kuptimi i matricës "Veprimet me matrica (barazimi i matricave, mbledhja dhe zbritja e matricave, shumëzimi i matricës me numër, shumëzimi i matricave) dhe vetitë e veprimeve të tilla
  2 Përkufizimi i përcaktorit të rendit n Përcaktorët e rendit të dytë dhe të tretë, Rregulla e Sarusit për llogaritjen e përcaktorit të rendit të tretë, Minorët dhe plotësit algjebrik, Vetitë e përcaktorëve dhe zbatimi i tyre në llogaritjen e përcaktorëve
  3 Matrica inverse Rangu i matricës, Transformimet elementare, Matricat ekuivalente, Kushti i nevojshëm dhe i mjaftueshëm për ekzistencën e matricës inverse
  4 Vektorët dhe veprimet lineare me vektorë (Barazimi i vektorëve, Mbledhja dhe zbritja e vektorëve, Shumëzimi i vektorit me numër) dhe vetitë e tyre, Pavarësia lineare e vektorëve, Interpretimi gjeometrik i vektorëve me dy dhe tri përmasa Vektorët dhe veprimet lineare me vektorë (barazimi i vektorëve, mbledhja dhe zbritja e vektorëve, shumëzimi i vektorit me numër) dhe vetitë e tyre, Pavarësia lineare e vektorëve, Interpretimi gjeometrik i vektorëve me dy dhe tri përmasa
  5 Prodhimi numerik (skalar), Prodhimi vektorial , Prodhimi i përzier i vektorëve dhe vetitë e tyre Prodhimi numerik (skalar), Prodhimi vektorial, Prodhimi i përzier i vektorëve dhe vetitë e tyre
  6 Sistemet e ekuacioneve lineare Kuptimet thtmelore, Transformimet elementare në sistemin e ekuacioneve lineare, Forma matricore e sistemit të ekuacioneve lineare, Zgjidhja e sistemit me formulat e Kramerit
  7 Metoda e Gausit për zgjidhjen e sistemeve të ekuacioneve lineare, Teorema e Kroneker- Kapelit, Sistemi i ekuacioneve linearehomogjene Metoda e Gausit për zgjidhjen e sistemeve të ekuacioneve lineare, Teorema e Kroneker- Kapelit, Sistemi i ekuacioneve linearehomogjene
  8 Funksionet me një ndryshore Funksionet çift dhe tek, Funksionet periodik, Veprimet me funksione, Funksioni i përbërë (kompozimi i funksioneve), Funksionet injektive, Subjektive dhe bijektive, Funksioni invers
  9 Funksionet e kufizuara dhe të pakufizuara, Funksionet monotone, Funksionet elementare themelore dhe grafiku i tyre, Funksionet elementare dhe klasifikimi i tyre Funksionet e kufizuara dhe të pakufizuara, Funksionet monotone, Funksionet elementare themelore dhe grafiku i tyre, Funksionet elementare dhe klasifikimi i tyre
  10 Vargjet numerike Veprimet arithmetike me vargjet numerike, Limiti (vlera kufitare) e vargjeve numerike, Disa teorema mbi vargjet konvergjente, Numri e
  11 Limiti i funksionit Limitet e njëanshme, Teoremat themelore mbi limitet, Madhësitë pambarimisht të vogla dhe ato pambarimisht të mëdha
  12 Disa limite themelore, Funksionet e vazhdueshme, Pikat e këputjes dhe llojet e tyre, Vazhdueshmëria e funksioneve elementare Disa limite themelore, Funksionet e vazhdueshme, Pikat e këputjes dhe llojet e tyre, Vazhdueshmëria e funksioneve elementare
  13 Derivatet dhe diferenciali i funksionit me një ndryshore, Derivatet e njëanshme, Rregullat për derivimin e funksioneve, Derivati dhe vazhdueshmëria Derivatet dhe diferenciali i funksionit me një ndryshore, Derivatet e njëanshme, Rregullat për derivimin e funksioneve, Derivati dhe vazhdueshmëria
  14 Derivatet e funksioneve elementare, Derivimi llogaritmik, Rregulla e Lopitalit, Derivatet e rendeve të larta Formula e Lajbnicit Derivatet e funksioneve elementare, Derivimi llogaritmik, Rregulla e Lopitalit, Derivatet e rendeve të larta Formula e Lajbnicit
  15 Zbatimi i njehsimit diferencial në paraqitjen grafike të funksionit, Asimptotat e grafikut, Monotonia e funksionit, Vlerat ekstreme lokale, Skema e përgjithshme për ndërtimin e grafikut të funksionit Zbatimi i njehsimit diferencial në paraqitjen grafike të funksionit, Asimptotat e grafikut, Monotonia e funksionit, Vlerat ekstreme lokale, Skema e përgjithshme për ndërtimin e grafikut të funksionit.
  Përshëndetje.
   

Shpërndaje faqen

Loading...