1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

RIDL and Fallout: MDS attacks

Tema tek 'Siguria në përgjithësi' e hapur nga ﴾.﴿, 15 Maj 2019.

 1. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  938
  Pikë nga trofetë:
  243
  Unlike other recent attacks such as Spectre, Meltdown, and Foreshadow which are based on vulnerabilities leaking data from the CPU caches, RIDL and Fallout collect data from internal CPU buffers (Line Fill Buffers, Load Ports, Store Buffers). Intel describes the exploited vulnerabilities as "Microarchitectural Data Sampling" (MDS) - where "sampling" is another way of saying that we can leak in-flight (or "sampled") data from many of these microarchitectural buffers.

  https://mdsattacks.com/
   
  @science pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...