1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Reseller Hosting

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga DarKr0x, 20 Korrik 2015.

 1. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,453
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Pershendetje,
  Kam bler nje reseller acount ne namecheap dhe kam cPanel,WHM dhe WHMCS.
  Tani une dua te krijoj webin e hostit po zdi me cfare ta krijoj.Dmth di te krijoj me wordpress webin por nuk e di se si do komunikoje webi me WHM-n.A eshte e nevojshme te perdoret WHMCS.Une gjithashtu dua te shtoj 2Checkout.A duhet ta heq WHMCS-n nese shtoj 2Checkout.
  Faleminderit.
   
 2. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,453
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Pershendetje
  me falni per double post por me duhet ndihme.
   
 3. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Disa infot rreth cPanel , WHM dhe WHMCS .

  cPanel eshte panel kontrolli qe ti thjeshton dhe automatizon punet ne nje HOST PLAN , psh nese don me kriju email ose subdomain etj... i ben thjesht me disa klikime.

  WHM - perdoret nga reselleret per ti menagju serveret, pra krijon paketa , krijon llogari (cPanel)dhe terminon , menagjon me DNS , etj etj etj .Me WHM ti nuk ke nevoj permes SSH me hy mi konfiguru .
  Pra eshte tool qe mundeson me kriju cPanel per klientat(personat qe blejn sherbime hosting nga ti) . Mund te krijoni cPanel me specifika te ndryshime si madhsia e diskut , bandwidth dhe te caktosh sa databaza te perdor , sa emila , qfar qmime , etj .

  WHMCS - perdoret gjithashtu nga resellerat e cila e lehteson punen per menagjimin e tiketave (pytje/pergjigje me klient) , menagjon pagesat etj etj .Fokus jan billing system ,support dhe payments(pagesat) .
  Pra menagjon faturat , pagesat dhe tiketat .


  Per te krijuar webin e hostit , kyqu ne WHM pastaj Account Information >> List Accounts dhe aty te shfaqet nje cPanel qe krijohet automatikisht me main Domain qe e ke perzgjedh kur ke ber pagesen per reseller .Mirpo nese nuk eshte asnje cPanel (by default) at her ndiq keto hapa :

  Ne WHM se pari krijoj nameservers private (sepse dukesh me serioz si kompani) ,pastaj krijo planet apo paketat(package) , dhe pastaj krijon llogari (cPanel), dhe ne varesi nga porosit e cakton ajo llogari se qfar pakete (package) do te jet. Pra ne package e cakton resourset e ati cPaneli (numrin e domain,numrin e email , etj) .

  WHMCS nuk te nevojitet ne ket rast , pra WHMCS eshte per pagesa , e cila lidhet me paypal etj , per billing dhe support.

  Ket pytjen e fundit nuk e kuptova ??
   
  DarKr0x pëlqen postimin.
 4. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,453
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Jo e kam cPanelin e webit kryesor e di por e kam fjalen une e ndertoj me wordpress psh webin tash kur te vish ti te besh blerjen si do komunikoj webi me whm qe te thoje nje blerje u be me kto te dhena jepi ktij useri kte package.
  Apo ndoshta duhet bere manualisht ?
   
 5. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Nuk pe di a i ke kriju paketat ne WHM & WHMCS indentike , si dhe kompania ku je reseller qfar te ofron ,sepse shpesh her ndalojn disa funksione.Mirpo nese deri ketu gjithqka ke ber ne rregull at her Qfar te duhet ty eshte (Automatically setup the product as soon as an order is placed):
  http://forum.whmcs.com/showthread.php?27960-cPanel-account-creation-upon-order
  http://wiki.whmcs.com/Products_and_Services#Module_Settings_.28aka_Provisioning.29

  Mundesh me perdor ket plugin per ti ber fetch qmimet me info tjera ne wordpress:
  http://codecanyon.net/item/whmpress-whmcs-wordpress-integration-plugin-/9946066

  Nese nuk ke pervoj me WHM&WHMCS te keshilloj te kontaktosh me supportin dhe te tregojn hap pas hapi qfar te besh , ose shiko ke tutoriale ne faqen zyrtare ku ne menyr te detajuar spjegohet qdo proces ,pasi qe keshtu nuk besoj qe do arrish ta rregullosh komplet procesin .

  Nese ke ndonje problem tjeter knej jemi !
   
  DarKr0x pëlqen postimin.
 6. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,453
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Faleminderit i nderuar.
   
  meteora pëlqen postimin.
 7. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,453
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  @meteora
  Dua te hap reseller hosting nga Inmotionhosting por ata nuk perkrahin VPS dhe Dedicated server reselling.
  Te gjitha kompanite qe jane reseller pothuajse i kane VPS dhe dedicated servers.
  Si mundem ti shtoj duke perdorur programin e Inmotion ?
  Faleminderit.
   
 8. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Nuk ka lidhje nese je ne nje shared hosting, nese e vren qe te duhen me shum resourse at her ben upgrade ose migron ne ndonje kompani tjeter .

  Nuk te kuptova se qfar deshiron te shtosh !
   
 9. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,453
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  Atehere une dua te ble reseller nga inmotion.Dhe i bera nje pyetje per VPS si ti krijoj per klientet.Ata thane qe me reseller mund te krijosh vetem shared hosting dhe jo VPS dhe Dedicated.
  Tash cfare kam pare une te gjitha kompanite e kane ne liste VPS dhe Dedicated.Si ti shtoj pra si ti rishes keto ?
   
 10. qirka

  qirka Anëtar Fillestar

  Postimet:
  91
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  8
  Per me shit VPS te nevojitet nje Dedicated Server.
  Kshtu shkon reni:
  Dedicated Server > VPS > Reseller > Shared host (webhost)
  Ne nje Dedicated mundesh me qel shum VPS, ne nje VPS mundesh me qel shum reseller etj.
  Veq Dedicated Server ski qysh me ba vet mbase jan kompjutera jo virtual dhe tu kish duht nje dataqender me pas. Sdi a ka kompani qe te lejon me rishit dedicated, kerko ne google.

  Mundesh edhe me ble dedicated dhe mi shendru ne root server, nuk jan ma dedicated po ma mir se vps jan.
  Veq mase koke i ri ne ket biznis sdi pse po dish vps edhe dedicated me shit, nisja niher veq me shared.

  Edit: budgetvm.com me duket qe po jepke me rishut dedicated.
  Kerko ne google ka edhe kompani tjera sigurisht.
   
  Last edited: 19 Gusht 2015
  meteora pëlqen postimin.
 11. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  siq te tha @qirka kerko per kompani te ndryshme qe ofrojn sherbime te tilla . Nese te kan than supporti se nuk mundesh me shit VPS si reseller , at her shiko per ndonje kompani tjeter .
   
 12. marjo123

  marjo123 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  169
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  18
  kam deticated server am und te ma shpjegoje dikush si mund ta hap nje kompani hostingu dhe domain seller?
   
 13. Leeo

  Leeo Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  Instalo cPanel & WHM , kurse per domain duhesh me qel dikund naper godeda e hostgatora :D
   
 14. marjo123

  marjo123 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  169
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  18
  a mund te instalohet ne ubuntu
   
 15. Leeo

  Leeo Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8

Shpërndaje faqen

Loading...