1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur RAM Memory Upgrade Notebook

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Donche-x, 30 Dhjetor 2019.

1. Donche-x

Donche-x Anëtar i Njohur

Postimet:
    698
    Pëlqimet:
    4
    Pikë nga trofetë:
    38
    Pershendetje Djema

Deshta me pershpejtu Laptopin me ndrru RAM Memory.
    ASUS Notebook X566UQ , Intel i7, 64Bit, 8GB RAM.

Pyetja ime eshte. Sa vende/ slote ka Laptopi im per me shtu RAM dhe sa eshte shpejtesia maksimale qe kam drejt mi vendos.

U informova permes faqes www.crucial.de aty thot qe maksimal RAM lejohet deri ne 16gb,
    ndersa permes Programit Sandra Lite thot qe 32GB Maksimal,ndera permes Programit RAMExpert thot Maksimal 64GB dhe 4 Slot. Ktu sjam i sigurt

Ndersa per vende per RAM ktu ne Program SandraLite thot:
    Bank 0 4GB DDR4
    Bank 2 4GB DDR4
    do te thot ka 2 vende ku mund ti fus ka 16gb gjithsej 32gb apo jo ?

Last edited: 30 Dhjetor 2019
  2. Best Answer:
    Post #2 by Alkeo, 30 Dhjetor 2019
  3. Alkeo

Alkeo Anëtar i Njohur

Postimet:
    684
    Pëlqimet:
    243
    Pikë nga trofetë:
    73
    Best Answer
    po hape vete shife mos e co ate laptop ne duart e 'servisave' bleje ramin ne amazon apo ku ta di un dhe vendosja, per slotet hape pc-n dhe shifi sa ka bosh ka ka te zena...

boom3rang pëlqen postimin.
  4. boom3rang

boom3rang Ninja Staff Member Administrator

Postimet:
    4,481
    Pëlqimet:
    2,073
    Pikë nga trofetë:
    448
    Pajtona me @Alkeo per punen e sloteve, hape ate laptop shikoje vet edhe sa vende ke te lira, un mendoj qe ne laptopin tend maximumi mund te jen 2 slota per RAM.

Dhe pastaj ske cka mendohesh shum, nese i ke 2 slota, dhe perderisa momentalisht i ke 8GB, shtoja edhe 8gb tjera dhe je ne rregull, me shum se 16GB sinqerisht nuk ke nevoj, dhe nuk e di pse e lodh veten me muhabete si 32GB ose 64GB...

Alkeo pëlqen postimin.
  5. Jãşhť'Sşeriĕ

Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

Postimet:
    1,692
    Pëlqimet:
    530
    Pikë nga trofetë:
    208
    dxdiag => System Model
    Google search => System model Specifics

me sa po shof un e ke fjalen per X556UQ apo X566UQ?! x556 = max 16GB DDR4 2133MHz dhe ka vetem 1 slot.

Pse i ke 2 slot ti mundesh edhe me mendu shum sene puna osht qe duhet me dit sa supporton aj board.

@science pëlqen postimin.
  6. Donche-x

Donche-x Anëtar i Njohur

Postimet:
    698
    Pëlqimet:
    4
    Pikë nga trofetë:
    38
    nRregull ateher po e hapi Laptopin edhe po e kqyri sa Slotr ka. Jo te Serviset nuk e kom dergu. Por e Scanner Tools e kom kqyr ama spo tregojkan sakt.
    Faleminderit per pergjigje

Ateher qenkan 2 Slote nga 4GB.
    Po 16 GB nrregull jan ama desha ta dij sa kam drejt mi vendos maksimalisht, sepsen do programe po tregojn ndryshe disa ndryshe. Faleminderit per pergjigjen

kerkoj falje...i sakt eshte X556UQ
    po max 16GB edhe 1Slot kshtu po ma qet edhe mu ama per 1 Slot kjo sosht e vertet se 2 i ka laptopi nga 4GB.
    Ndersa Max 16GB spo jam i sigurt se ndisa programe tjera pe qet 16gb ndisa tjera 32 dhe 64GB. Faleminderit per Pergjigjen.

Ju faleminderit te gjithve problemin mund ta quj tzgjedhur.

Last edited: 30 Dhjetor 2019
  7. Jãşhť'Sşeriĕ

Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

Postimet:
    1,692
    Pëlqimet:
    530
    Pikë nga trofetë:
    208
    edhe un i kam 4 ram slot mirpo CPU-Z mi nxjerr 5 ske pse perdor programe per ket pun se nuk i qesin senet sakt naj her.
    hape task manager kliko tek Performance pastaj kliko tek RAM aty e ke "SLOTS USED" ti nxjerr sa slot i ke.

Shpërndaje faqen

Loading...