1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Ram Memorie 16GB ndersa ne funksjon vetem 6GB

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Donche-x, 7 Janar 2021.

 1. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje Djema,

  Kam nje Pyetje...ne Laptopin tim ASUS kam pas 8GB Ram Memory dhe sot ja vendosa 16GB Ram Memory Single Rank.
  Por ktu mundeni me shiku ne FOTO thot vetem 5,89 GB ne funksjon te perdorur, perse nuk perdoret e gjitha..Laptopi po punon njejt sikurse me 8GB sikurse 16GB spo vrej dallim.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Edhe qudi aty po tregon 20GB edhe pse un vetem 16GB ram prei markes Curcial kam vendos.

  Faleminderit
   
 2. Egzoni-12

  Egzoni-12 Anëtar

  Postimet:
  43
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8

  Mundem me te ndihmu ndoshta te funksion
  pm
   
 3. forever

  forever Anëtar Aktiv

  Postimet:
  152
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  28
  Shkruaj msconfig ne run, pastan shko tek boot, advanced edhe beji uncheck Maximum memory. Jepi restart dhe shiko rezultatin.

  Nese mundesh beji update BIOS-it, se zakonisht ato e ndreqin kete "memory bug" ose nqse ske version te ri bej reflash me versionin e fundit.
   
  sakati dhe Liridoni pëlqejnë postimin.
 4. Donche-x

  Donche-x Anëtar i Njohur

  Postimet:
  702
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  38
  @Egzoni-12 - Faleminderit vlla por problemi u zgjidh
  @forever - Faleminderit vlla e provova ket mnyren tane me Uncheck Maximum Memory dhe funktjonoj faleminderit shumm...

  Problemi u Zgjidh mundet mu Mbyll Tema..Faleminderit Djema :)

  [​IMG]
   

Shpërndaje faqen

Loading...