1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Qka esht bandwith

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga leotrim77, 9 Dhjetor 2014.

 1. leotrim77

  leotrim77 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  928
  Pëlqimet:
  111
  Pikë nga trofetë:
  63
  Deshta me dita qka esht bandwith dhe si hargjohet kjo psh hasim tek Hostet qe blejm per website.

  Kesh duke shiku ne bluehost per vps hsoting edhe e shikoi bandwith 1 TB

  si per qka sherben edhe qka esht ... si funksionon ne website bandwith, si mund ta mendoim ne bandwith se sa ka kapacitet per 1 TB.
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Bandwidth eshte nje mase e te dhenave ne dispozicion, ose me sakt resurse burimi te konsumuara te cilat jane te shprehura në bit/s.

  Pra me thjesht qe ta kuptosh Bandwidth paraqet numrin i cili tregon se sa te dhena mund te barten nga pika A deri ne piken B mrenda intervalit kohor, ne rastin tend, me siguri behet fjale per bandwidth gjat 1 muaji, dmth ke aq kapacitet per te harxhuar.
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Disa krahasime mund ti besh:

  Ora e ujit ne shtepi matet me m^3 (meter kub) dhe psh nje meter kub kushton 5euro cka nenkupton kjo? Kjo nenkupton qe nese hargjon uje qe mundesh me e mush 1 meter kub hapsire me ata uje pagun 5euro.
  Rryma elektrike ne shtepi si matet ? matet me wat, dmth sa wat i hargjon qaq pagun nese i hargjon 1000wat i pagun 1000 wat (qe kjo bohet 1 kiloWat) dhe nese 1KW kushton 2euro edhe i hargjon 200 KW per nje muaj at'her i pagun 400Euro (si shembull).

  Tash te dalim tek Bandwidth: Kjo fjale ne anglisht nuk e ka kuptimin vetem tek transferimi i te dhenave mes kompjuterave por eshte fjale gjenerale.

  Bandwidth per teknolgji informative (siq tha edhe @boom3rang) eshte masa e te dhenave qe transferohen per 1sekond. Kjo nuk eshte sikurse ata dy shembujt me larte qe duhet me prodhu diqka per me ju ofru tjerve, kjo thjesht e mat qaq te dhena sa transferon prej pikes A ne ate B, dmth sprodhon kurgjo. Mundet me e qit nje video ne internet dikush edhe ti me bo download ai nuk prodhon kurgjo ku qat Video munden me e marr 1milion persona, por cka matet aty eshte se sa Bajt mundet me u ofru nga ai host (ku eshte ajo video).

  Per sa kohe mundet mu ofru? Duhet me u kalkulu psh:nese ajo video i ka 100GB at'her nese 10 persona e shkarkojn ate ateher arrihet limit per ate host/IP/... dhe nderprehet transferimi.
   
 4. leotrim77

  leotrim77 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  928
  Pëlqimet:
  111
  Pikë nga trofetë:
  63
  hmmm mir u mundut me ma spjegu dmth une e pata fjalen vetem website - bandwith - host jo menyrat tjera.

  po nuk e dii hala se kom tkjart , ku varet shpejtsia e hapjes se faqeve ne internet apo ndonje website apo forum (psh jem ne ket forum ktu edhe shkoi tek mesazhet e mia privatte pra prej ksaj faqe tek faqja tjeter ne ket forum - shpejtsia po mvyn , a nvaret vetem prejbandwith a po edhe diqkaje tjeter .

  fg tash kjo nvaret vetem prej download qe shkarkon 1 video apo edhe diqka tjeter ...

  psh krejt interneti esht download - upload tash ne ket aspekt kur hy ndonje website a quhet download a upload e kom fjalen tek shfeltimi nese ka mnyra ndryshme qysh e ke cek tek video qe e more shembull ... ishalla nuk ta kom perzi ...

  thjesht kur hyn ne nje website dhe shfleton ne at websajt dhe faqet hapen ngadale .... ku o problemi tek bandwith apo diku tjeter.

  edhe si hargjohet bandwith ne 1 website ndryshe pa shkarkuar video siq e more shembull ti FG
   
  Last edited: 9 Dhjetor 2014
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  I nderuar, fillimisht qe ta kuptosh se cka eshte bandwidth ne rrjeta (transferimi i te dhenave) duhet ta krahasosh me shembuj tjere qe ta kuptosh, duhet ta kuptosh logjiken se cka eshte. Por nese deshiron vetem ate Website - bandwidth - Host at'her i ke marr dy pergjigjje me larte :).

  Por nese deshiron ta kuptosh se si kalkulohet bandwidth edhe si funksionon at'her vazhdo te lexosh cka shkruaj:

  Shpejtesia e hapjes se faqeve varet prej dy pikave:
  1. Hosti/WebSite - Cfare shpejtesie te internetit ka ; me nje fjale cfare infrastrukture perdor ajo kompani (shumica e kane Fiber qe ofrojn GB/s, ndoshta me shume)
  2. Kompjuteri juaj - Qe shpejtesia varet nga ISP-ja juaj se sa ju ka leshu shpejtesine e internetit

  Nga keto dyja ajo me e ngaldasuara cdo here FITON. Shembull: Hosti ofron 100MB/s transfer, ndersa ty ISP-ja ta ka leshu 1MB/s Transfer at'her shpejtesia e shkarkimit nga ajo faqe eshte 1MB/s edhe pse ajo ofron 100M

  Jon dy transferime, te cilat ndryshojn se nga cili kend e shiqon.:
  1. Download - Informatat vijn ne drejtimin tuaj nga hosti (Interneti) (qe mundet me qen, website, server, printer etj...)(SHKARKIMI)
  2. Upload - Informatat dalin nga ti per ne internet (NGARKIM)

  Nese keto i shiqon nga kendi juaj at'her jane ashtu si i shkrujta.
  Por nese i shiqon nga kendi i HOSTIT (prej teje) eshte e kunderta

  Kjo cdo here eshte keshtu
  HOSTI-----------------KLIENTI
  DOWNLOAD <------> UPLOAD
  UPLOAD <-----------> DOWNLOAD

  Nese ti shfleton faqe at'her tek ti eshte DOWNLOAD ndersa tek WEBSAJTI(Kompanija qe e hoston) eshte UPLOAD.
  Nese ti bene upload video ne youtube at'her eshte UPLOAD ndersa tek WEBSAJTI eshte DOWNLOAD.

  Nese hyne ne nje websajt edhe ai websajt hapet ngadal at'her duhet me fillu me hulumtu (Troubleshooting)
  1. Me hap faqe tjera (nese ato hapen ngadale) at'her problemi qendron tek ISP-ja ose ndoshta vetem tek ti
  1.1. Kete e teston nese e pyet dikon qe e ka internetin me te njejtin ISP
  2. Nese faqet tjera hapen shpejt dhe vetem ajo ngadale, at'her mundet me pas ngarkese ne ate faqe, OSE mundet ISP-ja me ta limit shpejtesine (bandwidth-in) ne ate webfaqe sepse po e shfrytezon shume (psh: Torrenta)

  Bandwidth - nuk mund te themi qe hargjohet (perderisa Kompanija qe ke qasje ne internet permes saj) ta limiton psh te thot per nje muaj i ke 10GB trafik edhe cdo bit qe kalon per tek ti llogaritet dhe kur arrihet 10GB at'her te ndalet casja ne internet (sikurse 3G qe eshte) ku Bandwidthi nuk eshte HARGJO sepse tjeret e perdorin internetin, por thjesht vetme per ty. Ose sikurse mbushjet qe jon ne telefona, i ki 3Euro mundesh me bo thirrje deri te hargjohen, cka nuk dmth qe osht hargjo kredija tek IPKO por tu ka hargju ty sepse ta ka limitu deri ne nje shume te caktuar.

  Kete qe ta kuptosh me lehte paramendoje sikurse nje autostrade qe lidhe dy shtete.
  - Nese ajo autostrade eshte 4 trakshe (2nje drejtimshe) at'her munden 4 kerre te njejten kohe te kalojn (2MB/s)
  - Por nese eshte 10 trakshe (5nje drejtimshe) at'her munden 10kerre te njejten kone te kalojn (5MB/s)
  Cka dmth qe sa ma i madh bandwidth-i aq me shume informata kalojn te njejten kohe (qe informatat ne kete rast jane Kerre)

  Tash a hargjohet kjo naj here ? JO sepse aq sa ka kerre qe levizin munden te bartin materiale nga njeri shtet ne tjetrin.
  Por qysh mundet me ta limitu kto? E vendos nje pike-kontrolluese (dogane) ne mes edhe thot veq dy kerre kalojn te njejten kohe. Cka dmth qe edhe nese 10 trakshe eshte prap ngulfatja e saj eshte tek dogana ku munden vetem dy kerre te kalojn te njejten kohe.
  Ose nese ty ta limiton qe 100kerre te kompanise tuaj me kalu brenda 1muaji at'her ne momentin qe behen 100 (numerimi) at'her ta ndalon ti nuk mundesh me kalu ma, por nuk dmth qe ajo osht hargju se tjeret kalojn edhe eshte funksionale.

  Shpresoj qe e ke kuptu qetasht :D
   
  Last edited: 9 Dhjetor 2014
 6. leotrim77

  leotrim77 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  928
  Pëlqimet:
  111
  Pikë nga trofetë:
  63
  hahahahha ej ... shum flm per mundin ama jo qe po du me dal kishe po di diqka ama ti ke dasht me ma spjegu, po shum shembuj tpanevojshme ki shkru ... per rastin tem BANDWITH. Website - Host edhe saj perket shpejtsis tek websajti

  Une bandwith pe kuptoi qe sa ma i madh tjet bandwith esht ma mir , e sa ma i vogel aq ma ngadal shkoin gjerat, si ne ata shembuj qe i ki spjegu po ashtu edhe ne internet :D e kuptova me logjik.

  Ke shkru per ISP per internet kto i kuptoi problemet e rrjetit shpejtsia e krejt ... kto i fusim me 1 thes ...

  lexova ne internet ... po du me dal tek shpejtsija dmth shfeltimi tek nje websajt pa i mar parasysh problemet apo sa e pagun ti internetin kto i kuptoi .

  ka WEB HOSTING qe shumica e perdorin per nje website sidmos ne kosov dhe shqipri per webfaqet e tyre ma mer menja qe edhe itshqip.com e ka ket paket , u dal VPS HOSTIGN - RESELLER HOSTING - DEDICATED SERVERS - WORDPRESS HOSTING edhe Hostat me disks SOLID STATE DRIVER

  pse ti permenda kto dhe pse e permenda kto tfundit ... Hostat me SSD ishin shum ma tshpejt dhe ma fleksibil per websajte se sa WEB HOSTING qe perdorim t'zakonshme.

  kqyre ket video veq veq qka mendova sepse e gjeta rasisht tek nje kompani qe shet hosta


  saj perket bandwith deshta vetem kalkulimin dmth 1 TB qka muj me bo une me 1 TB bandwith ne nje host qe kam ble host dhe kam kriju nje website ... dhe ka limit 1 TB per 1 muaj sa vizitor i pranoi etj etj ...

  Shum flm per fjali qe i ki shkru ma nalt besoi qe duhet mi rujt edhe per tjer qe nuk e din apo jan n'rastin tim :)
   
 7. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  I vetmi antar i cuditshem ne ITSHQIP je ti :), srz duhet me t'analizu kogja shume per me mujt me tkuptu cka je ka don - pa keqkuptime.

  Sa i perket temes, nuk di cka ka te beje bandwidth me SSD :).

  Kjo po shihet shume qarte qe spo i kupton as SSD, as Bandwidth, as Servera as Hosting, as madhesine e fajllave edhe AS UPLOAD/DOWNLOAD.
  Tash mundesh me shkru edhe refereat nese don po qekjo o pergjigjja ime :).

  Ta sqarova shume mire nalt ne mes rreshtave e ki edhe qat pergjigjjen qe po don me dit 1TB sa mundesh me perdor, kjo o sikur me dasht mi dit ekuacionet kur se din mbledhjen/zbrijten.

  Shpresoj qe dikush te pergjigjjet sepse pergjigjen e ki ma nalt ne qato pergjigjje qe i ke marr edhe prej meje edhe prej @boom3rang
   
  Nick Name, WhiteLine, meteora dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 8. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  @leotrim77 stka hije mi than "shembuj palidhje" ky tpakten gjys ore i ka zhpenzu met kthy pergjigje ty, me ksi gjeste shum leht tu ndalohet e drejta me kerku ndihm nket forum,nejse shpresoj se e kuptove termin "bandwidth".

  ok pra mesa kuptova ti po kerkon shpejtsi te lart per faqen tende , e ktu ka shum faktor te ndryshem ,nese llogarisim qe shpejt bandwidth nga ISP yt e ke tmir at her duhet ndjek keto hapa :

  Mvaresisht se ku e trafikun , psh KOSOV , pra nese vizitore i ke nga Kosova , at her edhe serveri apo kompanin e hostimit duhet ta zgjedhesh sa ma afer vizitorve qe te jet e mundur , pra edhe largesia gjeografike ka rendsi tmadhe .Kshtut qe perdor kompani nga Ballkani ose Evropa per hostim , perdor dhe CDN siq esht cloudflare .

  Pastaj mvaret infrasktuktura dhe teknologjia qe perdor ajo kompani hostimi ose serveri yt,konfigurimi serverit etj ,pothuajse gjitha kompanit portat i ofrojn me nga 100Mb/s qe esht mese e mjaftueshme .

  Rendesi shum ta madhe ka edhe arkitektura apo menyra si e ke ndertu at faqe ose aplikacion , nje faqe e koduar vetem HTML/CSS dhe me pak imazhe hapet shum me shpejt se sa nje faqe dinamike .Pastaj mvaret madhsia dhe sasia e fajllave , madhsia dhe sasia e imazheve ,videove,zerit ,etj etj etj ,disa kompani ofrojn kinse "siguri shtes" te cilat vetem sa e ngadalsojn ter procesin ,pra ja shum e shum faktor ne mbrenda faqes qe mundemi me fol deri neser per to , edhe postet kur thirren nga DB shpenzon koh , qe nese postim therasim nga fajllat veret dukshem shpejtsia .

  Deri sa zhvillon nje faqe , testoje permes ksaj vegle (http://tools.pingdom.com/) qe te ndihmon shum , ps pothujse ter faqet e mia nese i testoj nga Amsterdami hapen mesatarisht 1-2.1 sekonda .

  Kurse sa bandwith me marr , ose sa bandwidth me ble per 1 muj ,duhet me analizu sa vizitor ke ne dit/muaj , sa asht madhsia e fajllave , dhe sa esht kohezgjatja mesatare e vizitoreve .

  Kshtut qe jepi disa statistika dhe te llogarisim .
   
 9. leotrim77

  leotrim77 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  928
  Pëlqimet:
  111
  Pikë nga trofetë:
  63
  fg ta spjegova SSD se veta per shpejtsi t'websajtit njekosisht edhe per bandwith , mos ofendo ... une lirisht muj me thon se do sene jom i pa informum prandaj e bona pytjen e bandwith ...! me pa dit nuk isha marr me ty as me tjer ktu qe po mundohi me ma spjegu ... ti spjegove per ISP e rrjete shpejtsi t'rrejteve etj ... po nejse ska lidhje e vlersoi qe humbe koh ... edhe e ceka informacione tmira per do qe nuk din...
  Pytja ime ke per bandwith - websajt - host KAQ (jo instalime t'rrymes e as tujit :D)

  meteora gjema ku i thash une "shembuj palidhje" mos shto fjal pa nevoi perkundrazi i jepa lavdata ... dallo tmiren prej t'keqes. nejse
  qellimin ma ke kuptu shpejtsi te lart per faqen time
  njekosisht deshta informacion per bandwith se deshta me ble VPS HOSTING kaq
  kur e permende trafikun vizitort jan nga Kosova .... e ceke blerjen e hostit diku n'ballkan athere jep sygjerime ku ... cilat webfaqe ofroin ??

  pikerisht qe po du me fut wallpaper dhe disa imazhe te kualitetit ma HD po kerkoi shpejtsi dhe rahati ne websajt

  e ku ta di une sa vizitor mund tbehen pas 1 kohe ... ky o problemi une e du mesatren si krijus i nje websajti te bandwith-it sepse nuk e di sa ... ku e di sa munden me qen aktiv vizitort etj ...

  me kuptoni edhe mu pak djem .... thjesht po du me bo 1 pergaditje
  e pranoi pak sepse ke edhe faji im qe nuk spjegova bash qellimin konkret .
   
 10. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Per ballkan tu e marr parasysh qe ka probleme me rrym ne te gjitha shtetet , at her kompani taman serioze sum ka ra rasti hala me taku .

  Nese don diqka serioze tkisha propozu sherbimet nga https://www.cloudsigma.com/ e cila ka dataqender ne Zvicerr dhe SHBA , kjo kompani ofron vetem hardwer dhe bandwidth , pastaj me konfigurime me OS me kreit duhesh mi kry ti vet , nese nuk ke njohuri ne konfigurime te pakten baz per nje webserver at her nuk te keshilloj sepse gjitha duhesh mi kry vet .

  Kompani serioze asht OVH , dataqendrat me afer nesh i ka ne Gjermani,Franc,Belgjik dhe Holand me 99% UPTIME.
  I kom dhe dy propozime tjera per Europ : hosteurope.de dhe unaxus.ch , kan 99% UPTIME .

  Sa per fillim merr bandwidth 700GB ose edhe me pak , dikun 100GB i hargjon permes FTPs ti deri sa e kompleton faqen , kurse tjerat per vizitor , te mjafton per fillim deri sa ti fitosh vizitort , e percjell ti diagramet dhe kur fillon me u hargju ,at her e bon upgrade ,pra blen perseri bandwidth .

  Por per fillim ske nevoj me dal meniher nVPS ose dedicated etj , si fillim perdor shared hosting ndonje paket te mir , pastaj kur e sheh qe nuk pi perballon migron ne VPS , kshtut kursen lek .
   
 11. leotrim77

  leotrim77 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  928
  Pëlqimet:
  111
  Pikë nga trofetë:
  63
  ide e mir flm shum
   

Shpërndaje faqen

Loading...