1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Kërkoj Qe ta lexoni kete rregullore para se te kerkoni ndihme !

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga sg1, 19 Gusht 2014.

 1. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje te gjitheve, pas nje bisede me Staf vendosem qe te hapimm nje teme ketu per te lajmeruar antaret qe iu nevoitet ndihme qe te kane parasyshe disa gjera para se me kerku ndihme ne forum:

  1. Moos hapeni teme per te kerkuar nje ndihme pa e kerkuar titullin e asaj teme permes butonit Kerko, sepse ka mundesi qe e njejta ndihme qe kerkoni iu eshte ofruar mbi 30 antareve andaj shfletoni direktoriumin Problemet e Zgjidhura dhe keni te gjitha problemet qe jane te zgjidhura e permes kerko vec nje emer te shkurt ia shenon p.sh Problem me AntiVirus dhe do gjeni perplot tema te zgjidhura qe kan kerkuar para jush.

  2. Iu lutem krijoni temat per ndihma apo keshilla ne direktoriumet perkatese dhe jo ne te gjitha direktoriumet me hap Tema Ndihme kur jane direktoriumet e caktuara dhe e kemi me leht qe ti shikojm dhe tíu pergjigjemi.

  3. Nese nuk e dini zgjidhjen e nje problemit apo nje ndihme qe kerkon nje antar mos postoni qe me dal jasht teme, apo nese ne nje post dikush kerkon nje gje, mos ia ndryshoni kahjen asaj teme duke kerkuar tjera gjera ne ate teme por hapeni nje Teme te re.

  4. Kjo eshte me e vlefshmja, iu lutem ne emer te Stafit qe mos perdorni Private Message apo PM per te kerkuar ndihme, perdoreni forumin dhe do merrni pergjigjeje dhe ndihme apo keshill rreth cdo problemi qe keni me kompjuter apo cfaredo paisje qoft.
  Antaret qe do perdorin PM per te kerkuar ndihme do marrin pike negative sepse nga nje ndihme ne PM per ate problem antaret tjer nuk mund te mesojn sepse eshte Privat.

  5. Eshte e obliguar qe ta selektoni si "pergjigjia me e mire" (Best Answer) ate postim i cili ju ka ndihmuar per ta zgjidhur problemin qe keni pasur. (Shtuar me: 09.02.2017)

  Permbajuni te gjithe rregullores se pergjitheshme te Forumit e po ashtu edhe kesaj Teme.


  Tema eshte ngjitese nese nuk pajtoheni me ndonjeren nga pikat mundeni me debatu ne kete teme por jo me dal aspak jasht ketyre 4 pikave qe i kemi cekur!

  Me Respekt Stafi IT-Shqip.
  Mire u ndegjofshim.
   
  Last edited by a moderator: 9 Shkurt 2017
  Pellazge, NeC, Kujtim11 dhe 11 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. -f0rGivE.

  -f0rGivE. Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,206
  Pëlqimet:
  130
  Pikë nga trofetë:
  93
  Edhe ni sygjerim prej meje, kur te hapni temen varesisht se qfar kerkon ndihme apo pytje me ja qit prefixin perpara, edhe mundesisht me kan titulli qe lidhet me at problem qe e shtjellon ne teme. PSH: Problem me Karten Grafike ky munet me kan titulli i nje problemi me kartel grafike qe ti kerkon ndihm ktu ne forum.

  #Peace.
   
 3. sylejman

  sylejman Anëtar Fillestar

  Postimet:
  52
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  mir amo ka disa sene se sdin njeri se qka jan as per qka bahet fjal thjesht e ka kuptu se diqka o problemi me pc e tij po nuk din me spjegu dhe ju tregon se si poj ndodh aj problem si p.sh un shum sene kam msu ne ket grup se nuk i kam dit tu jav spjegu se qk o problemi me pc tim mkan spjegu sa kan dit si pas mundesive... prandaj mos kerkoni te jem te gjith te kjart me diqka se nuk dim ose se kuptojm. falemderit pershendetje
   
 4. Valbonab

  Valbonab Anëtar

  Postimet:
  39
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
  p.sh krejtve... jom antar i ri edhe nuk mujsha kurqysh mu regjistru pasi qe nuk me vijke ni email konfirmimi...
  nje person krjet tjeter ma qeli kta dhe hina te shkruj ta di qa esht puna se qe nja 10 dit jom tu u munu edhe spo bon trego dikush...
  edhe ndoshta kum shkru ne vendin e paDuhur po zdisha ku tjeter.... sepse i ri jom ne forum:p ashtu keshtu
   
 5. Liridoni

  Liridoni Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,576
  Pëlqimet:
  156
  Pikë nga trofetë:
  93
  Un ni dit provova me ndrru email edhe n'gmail svike konfirmimi hiq, se di qka ke problemi u duft me hotmail me verifiku.
   
 6. Valbonab

  Valbonab Anëtar

  Postimet:
  39
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
  munet me ndodh p.sh 1 dit ose 2 po qe 10 dit a ma shum.... edhe spo du mu prezentu me ket usser po du me hap temin edhe me u prezentu ashtu si jon regullat e forumit .. vetem po du me dit qa esht problemi......
   
 7. -em-

  -em- Anëtar i Njohur

  Postimet:
  613
  Pëlqimet:
  216
  Pikë nga trofetë:
  73
  Pika nr 4 është kërkesë e padrejtë.
  Nuk ke përse detyron dikë të bëj publike një problem që mund të ketë per një gjë të caktuar.
  Nëse dikush ka një problem të caktuar dhe drejtohet tek një mik/antar nëpërmjet mesazhit privat duke ditur se ai mik/antar mund ta ndihmoi, përse duhet të krijoi një teme? Privatësia duhet të jetë primare.
  Një tjetër problem me pikën 4 është monitorimi. Si do ta monitoroni këtë gjë? Duke lexuar mesazhet private? Nëpërmjet raportimeve? Unë në përgjithësi nuk raportoj mesazhet private, nëse nuk është spam, thjesht e injoroj. Besoj se shumë vetë veprojnë kështu.
   
 8. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  I nderuari @-em- pika numer 4 eshte me shume per stafin, pasi qe pranojm shume mesazhe qe kerkojne ndihma te ndryshme dhe asnje nuk eshte aq private sa qe te mos krijojn teme te re ne forum.
   
  -em- pëlqen postimin.
 9. -em-

  -em- Anëtar i Njohur

  Postimet:
  613
  Pëlqimet:
  216
  Pikë nga trofetë:
  73
  Besoj se te gjithe marrim PM, edhe une marr, edhe ndohmoj me kenaqesi nese mundem, por nuk u kerkoj atyre personave te hapin teme qe t'u jame ndihme. Secili e shikon te arsyeshme vete nese do apo jo te bej publike dicka.
   
 10. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Gabim je i nderuar.
  Nuk quhet privatesi ndihma ne PM, Mesazhi Privat perdoret per te pyet dicka qe nuk gjendet ne forum apo qe eshte jasht rregullave te forumit.
  Ose nese don me ba nje marreveshje per ndonje gje, dhe jo per cdo problem qe une kam, me dergu pm tek ndonje antar qe mem ndihmu, ateher per cka i kemi kriju kategorit, me hap Tema me u zgjidh problemi, dhe ajo teme mbetet per antar tjer qe kane nevoj per ate ndihme, pra thjesht iu referon ate teme, sepse askush askujt nuk i thot beje publike privatesin tuaj ne forum.
  Mirpo askush nuk e kemi kohen me u marr me ndihma ne PM.
   
 11. gjevor

  gjevor Anëtar Aktiv

  Postimet:
  264
  Pëlqimet:
  91
  Pikë nga trofetë:
  153
  Jam shume dakort me te gjitha pikat, por me shume i kushtoj rendesi pikes 4. Hapa nje thread ketu qe te mos me kontaktonin ne privat per probleme dhe e sqarova edhe motivin por anetari i stafit @Blerim R. e mbylli temen duke me dhene nje pergjigje te ketij lloji ", sidoqofte mundesh mos me kthy pergjigje ose me caktivizu opsionin per me te dergu mesazhe."
  Pa me lene mudesi ti pergjigjem ne thread qe ai mbylli, gjej rastin ti them ketu se e para punes nuk eshte e hijshme te mbyllesh nje teme pa i lene mundesi nje anetari te ktheje pergjigje. E dyta dhe me e rendeshishmja dua ti them qe nuk dua ta caktivizoj opcionin e mesazhit sepse komunikoj me anetare qe me intereson te komunikoj. Dhe nuk me duket pergjigje prej anetari stafi fakti qe mos te kthej pergjigje. Tek e fundit prandaj jemi ketu me pyet dhe me kthy pergjigje e me ndihmu njeri tjetrin. Cfare problemi kishte postimi im qe une sugjeroja njerezit e ketij forumi te pyesnin ketu ne menyre qe te perfitonin te gjithe?

  Postimi im origjina ishte ky:
  "Pershendetje anetare, kohet e fundit kam patur shume mesazhe ne lidhje me temat qe kam postuar ketu ne forum. Ju lutem, per cdo paqartesi apo pyetje ne lidhje me MyLikes, Facebook, Adsense, Web apo shume e shume gjera te tjera qe mund te keni ne koke mos me kontaktoni ne privat. Mjafton te pyesni ketu ne forum ose te komentoni ne temat qe une kam postuar. Kete gje e bej per dy arsye:

  1- Une nuk lodhem te kthej te njejten pergjigje shume here cdo personi qe me pyet, por pergjigjem nje here ne forum dhe cilido qe ka te njejtin problem e lexon aty :)
  2- Pertoj me ju pergjigj secilit tek e tek :p

  Faleminderit!"

  Dhe mendoj qe kam keshilluar ne menyre pozitive si per forumin ashtu edhe per anetaret e tij.
  Kalofshi mire!
   
 12. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Eshte shtuar edhe nje rregull e re per kete sektor.
  5. Eshte e obliguar qe ta selektoni si "pergjigjia me e mire" (Best Answer) ate postim i cili ju ka ndihmuar per ta zgjidhur problemin qe keni pasur. (Shtuar me: 09.02.2017)
  Sqarim i metutjeshem rreth kesaj rregulle: Nese krijoni nje teme te re ne kete sektor ku kerkoni ndihme, apo keni ndonje kerkes etj, dhe e merrni pergjigjen e duhur rreth atij problemi, atehere eshte obligative qe ajo pergjigje e dhene nga antaret te markohet (selektohet) si pergjigjia me e mire (Best Answer), kjo behet per arsye se nese te tjeret antar e kan te njejtin problem, do te mund ta gjejn me leht pergjigjen e sakt.

  Me respekt, Blerim R.
   
 13. F.A.

  F.A. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  118
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje ,
  Si te hapi teme te re neqoftese kam nevoje se spo mund te gjej , apo ndoshta eshte e ndalume per mu me hap teme t're ?
   
 14. F.A.

  F.A. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  118
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  Nuk ka pergjigje nga adminat ?
   
 15. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  @F.A. hyr ne kategorin e Pyetjeve dhe Pergjigje, ne anen e djatht e ke opsionin Krijo teme te re, kliko aty dhe me pas beje pytjen.
  Po ashtu ti kete pyetje e ke bere ne oren 1:57 qe do te thot 90% te antareve nuk jan online, prandaj te lutem qe herave tjera te kesh durim deri sa te marresh pergjigje.
   
  F.A. pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...