1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pytje rreth Databazës lokale

Tema tek 'Programim' e hapur nga SoftCrack, 20 Prill 2017.

 1. SoftCrack

  SoftCrack Anëtar

  Postimet:
  25
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  3
  Përshendetje,
  Deri tani kam krijuar Desktop Apps me DB lokale mirëpo per perdorim të kësaj DB është dashur të perdori edhe XAMPP që ta vendosi DB në të.
  A ka ndonjë mundësi tjeter qe psh kur ta shperndajë Aplikacionin tek të tjerët DB të funksionoj pa u vendosur ne XAMPP
   
 2. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nese je duke krijuar programe me Java hedhja nje sy "h2 database".
  Ose kerko ne google "java embedded database".

  H2 database e kam perdorur te aplikacionin qe mundesh me gjet ne kodin me posht.

  Sent from my GT-I9060I using Tapatalk
   
  SoftCrack pëlqen postimin.
 3. SoftCrack

  SoftCrack Anëtar

  Postimet:
  25
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  3
  Nese e perdori h2 database useri a ka nevojë te instaloj XAMPP edhe a është e perdorshme kjo h2 database edhe ne gjuhet tjera si C#
   
 4. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nese e instalon h2 nuk ke nevoj per xampp.

  I ke dy verzione, Client dhe Server.
  Mirepo nese don me perdor vetem per nje kompjuter (te mos qasen prej kompjuterave tjer) nuk ke nevoj per Server por vetem per Client.

  Kjo databaz osht embedded qe dmth vendoset nje library ne program dhe pastaj kur fillon te shtosh te dhena ne ate databaz, ato te dhena ruhen ne nje lokacion tjeter (te cilin e cakton ti si programer).

  H2 esht vetem per java ndersa per C# nuk kam njohuri.

  Per me shum vizito faqen zyrtare.
  Code:
  www.h2database.com
   
  SoftCrack pëlqen postimin.
 5. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,343
  Pëlqimet:
  370
  Pikë nga trofetë:
  228
  Me C# mundesh me e perdor MS SQL Express.
  Mundesh me e ba embeded ne aplikacion dhe pa problem funksionon.
  Pershendetje.
   
 6. Papillon

  Papillon Anëtar

  Postimet:
  17
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  3
  Ne C# siq tha dr_iton mundesh pa problem me instalu MS SQL Express i cili eshte falas, dhe krejt cka duhesh me bo osht me i gjeneru scriptat ne databse ku e ke ba zhvillimin dhe te njejtat scripta me i ekzekutu te klienti per krijimin e objekteve(DB, tabela, SP, View, trigger...) dhe me nderhy ne app.config.
   

Shpërndaje faqen

Loading...