1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pytje per nje Dokument Printim

Tema tek 'Problemet e zgjidhura' e hapur nga xo1hack, 13 Maj 2014.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. xo1hack

  xo1hack Anëtar Aktiv

  Postimet:
  194
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Pershendetje , Desha me pyet nese din kush qysh muj me ja bo e kom nje shabllon ni dokument i zbrazun po i ka format per mi shkru sikur me maqin t'shkrimit qe e mush po du qat leter me shti printer e me shtyp po qysh muj me shkru sikur psh n'qato hapsira t'shabllonit qe i ka per tekst
   
 2. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Po te kuptoj, po jo mire, a te duhet qe ate dokument qe e ke ne forme fizike, me kthy ne nje dokument word edhe me plotsu fushat ?
  Nuk mundesh me skanu edhe me kthy ne word dokument, mundesh me u mundu me kopju me shkru manualisht me bo me word mu doke perafersisht identik...
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tung,

  Me sa e kuptova une pyetjen se pak e pshtjelle me maqina te shkrimit :D.

  Ti e ki nje file edhe po don me e rujt ne nje forme qe kur te hap ato me mujt me shkru veq ne vende te caktume dhe jo gjithkund. Nese kjo eshte pyetja at'her i ke dy mundesi:

  1. Eshte duke e perdor Acrobat Reader Professional i cili mundeson krijimin e formave te tilla.
  2. Mundesh me e perdor Microsoft WORD (per kete po te tregoj pak a shume ne Word 2010 sepse Acrobat Reader Pro nuk e kam)
  Hapi 1: E aktivizon Developer Menyn: MS Word - File - Options - Customize Ribbon - E zgjedh
  Hapi 2: [​IMG]
  Hapi 3: Pasi ti vendos Text Form Field neper vende te caktuara klikon (shiqo ne te njejten foto) Restrict Editing edhe djathtas paraqitet nje dritare ku mundesh me bo mundesin me i plotesu vetem format duke e zgjedh Opcionet sikur ne foton me poshte edhe duke klikuar Yes, Start..., pastaj ja jep nje password qe me von te mundesh te ndryshosh:
  [​IMG]  Nese nuk eshte kjo cka ke kerku at'her formuloje pyetjen me mire.

  Kalo mire
   
 4. xo1hack

  xo1hack Anëtar Aktiv

  Postimet:
  194
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Une e kom Fleten i ka vendet e caktura ku me shkru klientin ku daten ku vendin e kom vetem leter kshtu e n'qat leter po du me shtyp po tash qysh me shtyp une nqat leter qe me ja qillu pikat ku me shkru klientin ku daten ku vendin qe me dal n'qat Form t'letres spo di a jom apet i kjart
   
 5. xo1hack

  xo1hack Anëtar Aktiv

  Postimet:
  194
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  pe marr shembull ket foto e kam dokument eshte blank tash fushat po du mi mush une edhe mi shtyp ne qit leter ps foto ishte ilustrim [​IMG]
   
 6. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Tash po te kuptoj, e ki dokumentin ku jane fushat me plotsu, edhe aty ne fusha nuk done me plotsu me laps apo kimik, po me printer, ose shkrim sikur ta maqines te shkrimit, tash po don me printer me shkru ne ato fusha, pergjigja: nuk mundesh me printer !
  Mundesh me maqine te shkrimit, e centron aty ku jane fushat edhe e shtyp !
   
 7. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ahh kjo eshte tjeter. Nese krijon far aplikacioni qe e vendos tekstin ne vende (pozita) te caktuara. Ndoshta mundesh me e bo edhe vet me WORD por duhet me e ble nje paket letra edhe ni TOner per printer edhe me testu deri ti gjesh pozicionet e caktuara :).
   
 8. xo1hack

  xo1hack Anëtar Aktiv

  Postimet:
  194
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  op e mir qe u kuptum se thash prap skeni mem kuptu se smujsha me spjegu qaq n'mnyr tkuptushme :D

  megjithat flm
   
 9. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,277
  Pëlqimet:
  268
  Pikë nga trofetë:
  178
  Po po mundesh me bo këtë me MS Word, por se pari duhet me skenu kete formularin qe e ke te printun pastaj at formular e inserton ne Word si foto, pastaj tek fushat ku ke me shkru tekst i krijon Text Box edhe i plotson me te dhënat qe kërkohen pastaj e fshin foton qe e ke insertu ne Word dhe gjithashtu Text Box-ave ja bënë No Outline ( ky opcion është tek Shape Outline ).


  Edit:

  Ja e bëra një video për këtë:


   
  Last edited: 13 Maj 2014
 10. xo1hack

  xo1hack Anëtar Aktiv

  Postimet:
  194
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Faleminderit Ferid kjo eshte ajo qe kerkoja duhet me provu shpresoj qe mdel mir megjithat FLM
   
 11. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,361
  Pëlqimet:
  394
  Pikë nga trofetë:
  228
  Nëse është letra e formatit A4 më së lehti e kie me e vendos si background picture (prapavijë) të dokumentit dhe pastaj i vendos fushat ashtu si ti ka sqaruar feridshaqiri.
  P.S. Nëse nuk don me t'u shtyp teksti atëherë vetëm e hjek background dhe u krye puna. Shumë metodë e fortë është kjo për falsifikim dokumentesh.
  Kujdes kolegë të forumit se çka jeni duke sqaruar.
  Tema mbyllet.
  Përshëndetje.
   
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...