1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Pytje matematikore gjej rezultatin

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Rafet Maxhuni, 6 Maj 2018.

 1. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar Aktiv

  Postimet:
  309
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  18
  Koha e parashikuar per zhvillimin e nje testi me 100 pyetje eshte 3 or e 1/3.
  Dhjete aplikante moren testin dhe perfunduan per 3 ore.

  Sa eshte diferenca ndermjet kohes se 10 aplikanteve dhe kohes se parashikuar per zhvillimin e nje testi per cdo pyetje?

  a. 10 sekonda per cdo pyetje
  b. 12 sekonda per cdo pyetje
  c 14 sekonda per cdo pyetje
  d 16 sekonda per cdo pyetje

  Ne fund ju tregoj pergjigjjen e sakte
   
 2. Donart

  Donart Anëtar Aktiv

  Postimet:
  100
  Pëlqimet:
  27
  Pikë nga trofetë:
  28
  b. 12 sekonda osht
   
 3. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,013
  Pëlqimet:
  485
  Pikë nga trofetë:
  178
  12s

  -------------------------

  1h = 60m
  1/3h = 20m

  3h = 120m
  3h + 1/3h = 140m

  140m - 120m = 20m

  20m x 60s = 1200s

  1200s / 100 = 12s
   
  Alkeo dhe @Alvi pëlqejnë postimin.
 4. dr_iton

  dr_iton MSc. cand Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,258
  Pëlqimet:
  245
  Pikë nga trofetë:
  183
  Ke gabuar pak në llogaritje.
  3 orë e 1/3 = 200 m
  200m/100pyetje = 2m për pyetje ose 120 s sepse 200m*60s= 12000s/100pyetje = 120s
  3 ore = 180 m
  180m/100 pyetje = 1.8m per pyetje ose 108s sepse 180m*60s = 10.800s/100pyetje = 108 s
  Përshëndetje
   
 5. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,013
  Pëlqimet:
  485
  Pikë nga trofetë:
  178
  Nuk e di ne pyetje a osht mendu 1/3 e nje ore apo 1/3 e tre oreve.

  Pasi nuk ka opsion 108s, e llogarita si 1/3 e nje ore.
   
 6. @Alvi

  @Alvi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  591
  Pëlqimet:
  145
  Pikë nga trofetë:
  88
  Edhe une e llogarita ne fillim si @dr_iton por ngaqe nuk pati opsion 10.8 e fshiva pergjigjen time/
   
  Rafet Maxhuni pëlqen postimin.
 7. Rafet Maxhuni

  Rafet Maxhuni Anëtar Aktiv

  Postimet:
  309
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pergjigja e sakt eshte 12 sekonda se un keshtu e kam llogarit ((3+1/3)-3)/100 *3600 = 12 sekonda
   

Shpërndaje faqen

Loading...