1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[pytje]Kartel Grafike

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga arbri123, 21 Dhjetor 2011.

 1. arbri123

  arbri123 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  159
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Pershendetje !

  Jom i interesum me ndrru karteleln grafike me marr 1 nvidia per loj konter sidomos se pom bllokon kjo shum , jom i ineteresum me dit qysh muj me dit a mbon per pc tem apo a kan dallin si rami psh ddr1 ,ddr2 e ksi sene flm shum tung
   
 2. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Po duhesh me dite pllaka ame(motherboard) çfare foleje (slot) ka per kartele grafike,mundet me qene modele i vjeter AGP ose PCI-Express.
  Shkarko programin CPU-Z <a class="postlink" href="http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html" onclick="window.open(this.href);return false;">www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html</a> dhe posto nje foto te ketij programi nga fleta 'Mainboard' e shikojme çfare pllake ke ti dhe çfare kartele grafike mundesh me ble, poashtu trego edhe komponentet tjera si CPU(procesori), RAM, qe te sigurohemi qe nuk eshte problemi vetem te kartela grafike.
   
 3. tosi

  tosi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,205
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  58
  po mundesh me e ble, veq e shikon se a po te bon sikurse ne ata kallapat qe hin ne pllaken ame, ne baze te pllakes ame e din se qfare pllaka ame kie.
   
 4. arbri123

  arbri123 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  159
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Zyklon faleminderit per pergjegjjen e shpejt qe e uploadova si .txt

  <a class="postlink" href="http://www.speedyshare.com/file/Ev6mK/ND-CCCF0362.txt" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.speedyshare.com/file/Ev6mK/ND-CCCF0362.txt</a>
  linku
  edhe une ma shum per konter po du me ndrru se shum teper bllokon poashtu naj propozim qfare apo diqka tung flm
   
 5. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Kompjuteri yte ka keto specifika bazike:
  CPU: 3GHz
  RAM: 1GB
  VGA: Intel(R) Q965/Q963 Express Chipset Family 256MB

  Dhe pllaka jote perkrah kartelat grafike PCI-Express, ti ke per momentin kartelen grafike te integruar duke e shfrytezuar ne momentin qe e blen kartelen e re dhe e monton duhesh qe ne Bios me ndale (Disable) kartelen e integruar.
  Kerko neper dyqane kompjuterash per kartela grafike PCI-Express (lexo: pi-si-aj ekspres) dhe bleje, mirpo te sygjeroj nese nuk je i sigurte qe mundesh me montu vete me mire dergoje edhe PC aty ku e blen e montojne me ate cmim besoj.
  Ja si duket pllaka ame e PC tend, dhe ku duhet montuar kartela e re grafike.

  [​IMG]

  Poashtu nese ke plan me shpenzu per PC te sygjeroj edhe 1GB RAM me shtu.
  Ja edhe nje oferte me duket e mire ne merrjep.com Geforce 7900 GTX 512MB dhe kushton 35E, sidoqofte ti kerko edhe ne dyqane per kartel te re.
  <a class="postlink" href="http://merrjep.com/ViewItem.aspx?itemId=567979" onclick="window.open(this.href);return false;">http://merrjep.com/ViewItem.aspx?itemId=567979</a>
   
 6. arbri123

  arbri123 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  159
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  ta merr mendja qe qikjo kartel grafike bon per mu sparaqet naj problem a?

  se mu pom doket qikjo shum e mir qata po thom ?
   
 7. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Sa per loja si CS kjo kartele eshte teper e mire mundesh me lujte lojra edhe ma te reja, po per lojra nuk dmth vetem kartela grafike me qene e mire edhe eshte ok, po te duhet RAM procesorin me te ri psh Intel Pentium i5 ose i7 etj.
  E nese e ki vetem sa per lojra te rangut CS kjo kartele eshte 'aeroplan' :mrgreen:
  Une vetem e mora shembull kete kartele ti kerko tjera mirpo edhe çmimi mu duk i arsyeshem.
  Çfare shtpize ke, ne forme vertikale apo horizontale ?
   
 8. arbri123

  arbri123 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  159
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Vertikale shoku
   
 9. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Arsyeja pse te pyta eshte sepse shtepzat ne forme horizontale kane pak hapsire dhe nuk besoj qe do te mund te montohej kjo kartele.
  Mire ti e paske horizontale dhe nuk duhet me pase problem, nese vendose me ble nga merrjep.com mundesh me u marre vesh me shitesin qe nese punon ne PC tende kartela mire eshte ok nese jo e kthen.
   
 10. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,276
  Pëlqimet:
  267
  Pikë nga trofetë:
  178
  [mod]Tema u bartë nga sekcioni Pyetje & Përgjigje tek Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë
  Posto në vendin e duhur...[/mod]
   
 11. giuliomanni

  giuliomanni Anëtar

  Postimet:
  4
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  pershendetje

  ju lutem per ndihme! kam grafiken ge force 7300se/7200gs . jam ne dilem ne mes ati hd 4650 ddr2 dhe ge force gt520 1gh ddr3. performansat e PC jane:
  processor - intel dual core E5300
  ram ddr2 2.5 gh
   

Shpërndaje faqen

Loading...