1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Pyetje rreth vps hosting

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga D3LL4, 8 Prill 2020.

 1. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  300
  Pëlqimet:
  70
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje T'gjithve
  Desha Te Ju Pyes Rreth vps hosting company.
  A Di Ndokush ose qe ka punuar me ndonje provider te hosting vps qe ika vps lir dhe me performanca tmira dmth qe ja vlen per ate qmim , nuk ka lidhje lokacioni vetem te jet sa me lir ose dikush qe i ka re ne sy ndonje web per vps hosting qe ika very cheap vps-t.
  Faleminderit paraprakisht.
   
 2. exploit.al

  exploit.al Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  28
  ArubaCloud - ka kohe qe nuk e perdore, po ka qene me e mira prej me te lirave.
   
 3. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  300
  Pëlqimet:
  70
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje
  Kam Punu Me Aruba Cloud dhe kam shpenzu afro 5k euro jom nda i knaqt po kur futa 2k euro balance per me vazhdu punen kan shku ikan rrit qmimet prej vps linux 1 euro ne 2.79 gjithashtu per windows qmimet jon rrit diku 70% + dhe se preferoj askend me punu me me aruba. per meheret ka qen fenomenal.
   
 4. exploit.al

  exploit.al Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  28
  Me bere kurioz meqe po investon kaq shume ne cloud infrastructure ;). Nese se ke problem shperndarjen, migrimin provo a e vlen me blerjen e coupons per aws, gcloud (nese deri tash se ke provuar). Paç fat.
   
 5. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  po sthe per cfar don me perdor veshtir esht me tsugjeru dicka sepse ndoshta per ate qe e kam perdor un ka qen e mir po per ate qe don me perdor ti zbon.

  https://my.combahton.net/ kam pas 1 server para disa kohesh kompani e mir,
  Linux => Cloud SE-2 - 1 vCPU - 2GB ECC Ram - 30GB SSD Storage - Unlimited Traffic (Fair Use (fair usage ne shqip perkthehet rreth 5TB/muaj)) - 2.95€ per 30 days

  windows => Cloud SE-4 - 2 vCPU - 4GB ECC Ram - 60GB SSD Storage - Unlimited Traffic (Fair Use) - 5.25€ per 30 days

  windows nuk e kam provu. Me linux kam dal i knaqur.

  kjo kompani ska naj backbone kushedi se ca e ka shum tvogel edhe pse internetin e ke 1Gbps kshu qe kie parasysh.
   
  Last edited: 8 Prill 2020
 6. armend zeqiri

  armend zeqiri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  336
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  68
  shiko https://www.netcup.eu/ per cmimin qe e kan, ofrojn performanca te mira.
  Kujdes, jan me kontrant nga 1 muaj, dmth duhet 1 muaj para ta anulojsh.
   
  D3LL4 pëlqen postimin.
 7. eby

  eby Anëtar Aktiv

  Postimet:
  252
  Pëlqimet:
  109
  Pikë nga trofetë:
  53
  Contabo.com Vajta viti 3 qe e perdor, asnje problem dhe cmimet per Vps nuk i ka te shtrenjta. Fillon nga 3.99€ ka super performace per ate qe e perdore une.
   
 8. armend zeqiri

  armend zeqiri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  336
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  68
  contabo dhe netcup i kan cmimet gati te njejta, ndersa difreneca eshte se contabo ofron shpejtesi 100mbs 200mbs, nvare nga paketa, ndersa netcup i ka te gjitha 1gbs
   
  D3LL4 pëlqen postimin.
 9. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar i Njohur

  Postimet:
  992
  Pëlqimet:
  691
  Pikë nga trofetë:
  173
  Un personalisht kam servera[racks] ne OVH dhe Hetzner qe i perdor per klienta te mi , qmimet variojn krejt me ate qfar kerkon kemi edhe server i3 por edhe i9 , tashi disa komentuan ktu disa kompani qe me fol realitetin nje vps qe shitet 2euro ne muaj aty kualiteti eshte 0 te gjitha ato servera jane refurbished servers po nejse ska rendsi un desha te them se krejt eshte qka paguan edhe merr , kete muaj kam ne special deals disa oferta qe mund ti shikosh ktu , https://my.dedi.al/cart.php?gid=10 $25/ 1 vjet ke vps nese te intereson edhe me shumic te bej ulje.
   
  Last edited: 9 Prill 2020
 10. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  300
  Pëlqimet:
  70
  Pikë nga trofetë:
  38
  kjo netcup s'qenka e keqe per qmime, 2gb per 2.70 nuk eshte shtrejt. ne ovh sa mund te kushtoj kjo ose ne hetzner.
   
 11. armend zeqiri

  armend zeqiri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  336
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  68
  antari ka perdorur arubacloud, besoj qe kerkon perafersisht te njejtat performanca edhe cmime. Kompaniat qe u permenden besoj qe jan te peraferta me aruba.

  Nese te duhen aq shume vps, pse nuk e blen 1 dedicated server edhe te krijosh vps aq sa te duhen. P.sh. soyoustart.com te jep 16 IP free. Jane server te ovh.
   
  D3LL4 pëlqen postimin.
 12. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  300
  Pëlqimet:
  70
  Pikë nga trofetë:
  38
  por me nje dedicated si mund ta ndash per 16 vps , ndoshta duhet me marr naj rack me 10 dedicated ose vps.
   
 13. armend zeqiri

  armend zeqiri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  336
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  68
  e instalon psh openvz, edhe mund te krijosh 16 vps. edhe i ki perfomancat sigurt me te mira se vps qe i blen.
   
  wolf_mc12 dhe D3LL4 pëlqejnë postimin.
 14. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  300
  Pëlqimet:
  70
  Pikë nga trofetë:
  38
  ajo kuptohet sepse ktu merr 32gb ram , dhe me i nda psh 4gb ram 1 vps i krijon afro 8 vps dhe esht shum e logjikshme kjo , por sa eshte e mundur kjo nuk edi por do shikoj , faleminderit ty qe po jep mendime sepse me sa e sho ktu ky grup brenda 2 vite eshte i vdekur per nga aktiviteti perpara ka qen brenda 1 ore 5-6 replika tash 1 jav i duhet per 5-6 replika faleminderit shum.
   
 15. armend zeqiri

  armend zeqiri Anëtar Aktiv

  Postimet:
  336
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  68
  mundesh me shum se 8 me nga 4gb ram memory te krijojsh, pasi qe nuk mendoj qe te gjitha vps ne te njejten kohe do perdorin ram memry, nese na jep me shum info se per cka i perdor, ndoshta e kemi me te qart per te te orjentuar.
   
 16. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  300
  Pëlqimet:
  70
  Pikë nga trofetë:
  38
  osht npytje qe mu me duhet windows vps prandaj sme kryen pun openvz , se me se di un open vz eshte per linux se me linux merrem qe nga 2009ta .
   
 17. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar i Njohur

  Postimet:
  992
  Pëlqimet:
  691
  Pikë nga trofetë:
  173
  OVH nuk te jep akes qe dedicated serverin ta ndash ne vps per ate duhet proxmox gje qe nuk ta mundeson qdo provider , ndersa qe e permende OpenVZ , OVH dhe Hetzer i kan KVM serverat dhe jan te limituara sa i perket Kernelave , ky antari po kerkojka windows vps gje qe funksjonojn vetem ne KVM VMWare etj ne openvz nuk ben windowsi.
   
 18. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  300
  Pëlqimet:
  70
  Pikë nga trofetë:
  38
  proxmox osht shum i mir aty mundesh me nda dedicatedin qysh dush , kom punu me proxmox fantastik osht , ashtu jam duke mendu me fillu perseri.
   

Shpërndaje faqen

Loading...