1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

pyetje rreth makinave, golf 4, opel,ford

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga ervisivv, 15 Shkurt 2020.

 1. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  Pershendetje, doja te merrja nje ide nga ju rreth makinave, ata qe kane eksperience,
  Dua te blej nje makine me cmim deri ne 1500 euro, dhe po mendoja per golf 4 1.9 nafte pasi kam degju se jane ekonomike dhe te pershtatshme per rruget ne shqiperi,
  2 kusherinj te mi kane ford fiesta 1.4 dhe jane te kenaqur per sa i perket konsumit te karburantit,
  keshtu qe une po mendoja midis
  -golf 4 1.9 nafte
  -golf 4 1.4 benzin gas
  -ford fiesta 1.4 nafte viti 2003-04
  opel corsa 1.3 nafte vit 2002 -04

  Mua me duhet nje makine qe te kete konsum sa me te ulet,
  Cilen do me sugjeronit ??
   
  wolf_mc12 pëlqen postimin.
 2. emimer

  emimer Anëtar Aktiv

  Postimet:
  215
  Pëlqimet:
  67
  Pikë nga trofetë:
  53
  Varet sa km do besh ti? Nese ben rreth 15k-20k km ne vit ja vlen benzin/ gaz.
  Nese ben rreth 10km ne vit nuk ja vlen benzin/gaz.

  Fordat jan pak problematik nga injektoret e naftes , vuajne shume, sidomos ato me motor tdci.
  Kurse golfi i bie qe te jet +5 vjet me i vjeter se sa fordi.
  Golfi ka tregu qe esht shpirt maceje, la tregu qe reziston shume si makine.

  Por makina e perdorur esht fat ne shumicen e rasteve, kshu qe ti kerko makina shume, shiko makina , coje ne servis te besueshem per kontroll para se ta blesh, mos nxito asnjeher ne blerjen e makines.
  Cilen do mark qe te maresh ja vlen gjithm nese esht ne gjendje shume te mire.
   
  ervisivv pëlqen postimin.
 3. Aldi1234

  Aldi1234 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  57
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  18
  te 4 makinat qe ke rendit te forta jan por me 1500 euro zor se e mer ne gjendje te mir se kushtojn mo shum.
  un vet perdor ford fusion 2003 1.6 benzin gaz boj rreth 80km ne dit .me ka kursyer nga karburanti por ma ka nxi jeten nga inpjanti gazit .
  sa per ty mer cte doj qefi makina esht me te qellume .nqs do me thuash mu qe do maresh ford do te them ske ce do nqs do pyesesh nje tjeter qe do maresh opel do te thot ske ce do dmth po pyte zdo ta boj njeri mbar si psh sic thot ai me lart qe ford fiesta nafte vuan nga injektoret un se di kte, di qe ford fokusi e ka kte si problem .
   
  ervisivv pëlqen postimin.
 4. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,847
  Pëlqimet:
  560
  Pikë nga trofetë:
  293
  Kjo është mese e vertet. Nese do ishte opsioni best answer kjo do ishte.
   
  ervisivv dhe Aldi1234 pëlqejnë postimin.
 5. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  qe i bie me pas konsum ma te lart karburanti, apo jo?
   
 6. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  Aldi qa problemesh te ka dhan impjanti i gazit ?
   
 7. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  un do bej rreth 50 km te perditshme
   
 8. wolf_mc12

  wolf_mc12 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  187
  Pëlqimet:
  25
  Pikë nga trofetë:
  28
  Golf 4 1.9 tdi . Merre po shiko qe ka pumpen e naftes automatike . Kjo dmth te hargjon ma pak. Pa mar parasysh sa fut ti shtyp gaz. Nuk merr me shum sasi naft.
  Kuptohet nuk ti hargjon ma shum se 5.5 l per 100 km
   
 9. Aldi1234

  Aldi1234 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  57
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  18
  un e mora me inpjant te montum dhe kishin punu keq ato qe e kishin montu.ne fillim me la pulmoni qe kushtoj 120€ pastaj me lan injektoret e gazit. me injektoret qe i funa 3 muaj kam prap i kam me problem se vet ja vuna te lira ato kushtojn rret 100€ un i mora 35€ me i faqe .fijet e kandeles ja kam nderruar 2 her nga 80 milek kandelat ja kam nderruar 4 her, 3 her 10 milekshe 1 her 5 milekshe dmth keto brenda vitit dhe sot i nderrova bobinen elektrike 65milek ( nqs kto do i kisha nderru per nje her te gjitha do i besha 1 her te vetme e zdo kisha problem me i nderru por kshu tek e tek prishin njera tjetren)dmth inpjanti me korentin duhet ti ket shum te mira se fillon nuk terheq vuan nga keto.makinat me gaz te ktij viti qe e kam un 2003 mbajn çekun e motorrit ndez dhe kur ti shkon te mekaniku i thu pse te thot kto me gaz kshu e majn, kjo nuk esht e vertet . mu me me rrinte çeku nez ne 3 servise shkova te njejten pergjigje skaloj shum dhe filloj tu hajxhu vaj shum( zakonish makinat me gaz harxhojn te gjitha pak vaj) kur filloj tu haxhu vaj hapa vet me e pa dhe me ishin bashku telat e gazit dhe me spucote dhe gaz dhe benzin dmth me pak fjal i nderrova motorr se ma prishi .nqs nuk ia bon sherbimet ne rregull dhe tia blesh pjeset cilsore te hap problem gazi atyre si si hap problem jan ato qe bojn pak kilometra un i boj rreth 600km ne jav se kam punen larg .dhe gazi qe shitet nuk esht i mir .
  nje kolegu im ka si makina ime 1.4 nafte nuk di ti ket hap probleme motorrike fista dhe fuzioni jan njelloj me pjes skan asnje ndryshim .
  Kto probleme jan per faj tim se e mora makinen dhe se kontrollova sic duhet plus qe fati im i keq .
  per mendimin tim mer makin me gaz nqs bon shum kilometra un harxhoj rreth 150 milek gaz ne muaj po ta kisha benzin ose naft do shkote rreth 300 e me shum ne muaj.
  ti mos u trem se mu sme ka hecur jo se jan te gjitha kshu, mer cte doj qefi por vetem kotrolloje si te mekaniku me pa pjeset xhenerike si te makaniku me pa nga ana mottorrike si dhe te mekaniku gazit qe e kontrollon per rrjedhje dhe si punon.
   
  ervisivv dhe emimer pëlqejnë postimin.
 10. ervisivv

  ervisivv Anëtar i Njohur

  Postimet:
  709
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  58
  nje rast pak a shum te tille ka pasur dhe vellai im me nje opel corsa 1.2 benzin gaz vit 2002,, prandaj jam pak skeptik kur vjen puna per makinat benzin gaz..
  kur e morem ishte krejt ne rregull, pas pak muajsh filloi te ndizte llampen e verdhe te motorrit check engine, pastaj filloi te kishte problem me minimumin
  derisa arriti qe nganjeher u fikte kur leshoje gazin, ose shkonte ne te fikur,
  pastaj filloi qe here pas here te kishte nje shkeputje qe nuk i punonin shigjetat treguese ne kroskot dhe ju ndizte llampa e baterise nderkoh qe motorrinon e kishim kontrollu dhe ishte ne rregull, kur e fikje dhe ndezje ishte ok,
  filloi te hargjonte dhe pak vaj, te mbante llamben e vajt te ndezme. te nxirrte tym te bardhe goxha shum, sidomos ne mgjes,
  e kemi qu ne disa mekanike ndoshta mbi 10 vete, i kemi nderru filtra + vaj +zingjir faze+filtra te imp gazit, farfallen, kandelet derisa njani na sugjeroi mi nderru bombinen elektrike,
  ja mora te perdorme ne lezhe me te drejte rikthimi me 60 mij lek, dhe ja ktheva mbrapsht, se te nesermen pyta ne tirane 65 mij e mora te re,
  80% e problemit kishte qene tek bobina, tani me gazin eshte ok, prap ka raste ndonjeher kur i leviz shigjeta e minimumit, dmth i ulet minimumi dhe i ngrihet, por tani e jep me rralle si problem,
  llampen e çekut te motorrit dhe llampen e vajt i mban perher te ndezme,
  vaj hargjon deri diku, si dhe tym prap nxjerr.. besoj do i kete dhan efekt ne motorr ...per aq kohe sa ishte me defekt..
  per sa i perket karburantit sa nje motorr papaq hargjon, e noshta me pak..

  prandaj kam mendu me kalu tek makinat me nafte edhe pse hargjojne me shume, se keto me impjant gazi ta nxjerrin me defekte,
   

Shpërndaje faqen

Loading...