1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje rreth Konvertim te HTML CSS ne WP (responsive)

Tema tek 'Programim' e hapur nga Dr0mas, 12 Qershor 2016.

 1. Dr0mas

  Dr0mas Anëtar i Njohur

  Postimet:
  570
  Pëlqimet:
  104
  Pikë nga trofetë:
  73
  Pershendetje te gjitheve!

  Jam duke punuar me konvertimin e nje template, zakonisht me simple template skam pasur probleme por tani po provoj te mesoj me Responsive dhe kam ngelur ne lidhjen e disa file te CSS ne nje vend te vetem.

  Nese e hap ne HTML (pc) cdo gje hapet mire

  HTML ka kete kod ne index:
  Code:
  <link href="css/bootstrap.min.css" rel="stylesheet">
  
    <link href="css/font-awesome.min.css" rel="stylesheet">
  
    <link href="css/animate.min.css" rel="stylesheet"> 
  
    <link href="css/lightbox.css" rel="stylesheet"> 
  
  <link href="css/main.css" rel="stylesheet">
  
  Zakonisht un i shtoj kete:
  Code:
  <link href="<?php bloginfo('stylesheet_url'); ?>" rel="stylesheet" type="text/css" media="all" />
  <link href="fonts.css" rel="stylesheet" type="text/css" media="all" />
  
  Shpresoj te kem ndihmen tuaj pasi deshiroj te avancoj me teper.

  Ju falenderoj paraprakisht
   
 2. Mr-Bledi

  Mr-Bledi Anëtar

  Postimet:
  11
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  3
  Dhe ku qendron problemi, nqs nuk do ose te duket e mundishme ke versionin cdn per secilen nga ajo lista me CSS, si per bootstrap, per font awesome, lightbox(nuk e di mire :D

  ja psh e bootstrap
  Code:
  https://maxcdn.bootstrapcdn.com/bootstrap/3.3.6/css/bootstrap.min.css 
  
  tek href mund te perdoresh kete, dhe duhet te funksionoje!
   
 3. meteora

  meteora <Hello World> Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,438
  Pëlqimet:
  81
  Pikë nga trofetë:
  78
  Tregohu me i kjart qa spot bon, se me ato qe ke postu ti vetem je duke i thirr disa external script, asgje tjeter.

  Shiko nese ke cekur path ne rregull, sigurohu duke kliko me te djathen ne browser "view page source", dhe kliko mbi ato external script qe je duke i thirr a pot hapen. Ose tregohu me i kjart ne at qfar kerkon!!
   

  Attached Files:

 4. Dr0mas

  Dr0mas Anëtar i Njohur

  Postimet:
  570
  Pëlqimet:
  104
  Pikë nga trofetë:
  73
  Kete pjese e rregullova pasi skisha thirrur filet/folderat e duhur ne css.

  Tani kam problem kur zvendesoj php vode (menu wp) me html code ne index, ma prish pamjen, kur te jem ne pc e punes do dergoj screenshot

  Thnx per pergjigjen
   
 5. networkcoder

  networkcoder Anëtar i Njohur

  Postimet:
  561
  Pëlqimet:
  132
  Pikë nga trofetë:
  63
  Shume mire e ka sqaru anetari qfare po kerkon vetem lexone me vemendje problemin.

  Anetari po kerkon qe ajo template qe eshte me HTML dhe CSS me u konvertu apo me u paraqit ne WordPress si responsive d.m.th me u hap ajo template ne cilindo browser apo prej ciles do paisje,shembull me u shfaq ne cfaredo lloj madhesie te ekranit pasi qe responsive design per kete qellim sherben.Keshtu po ma merr mendja qe anetari ka kerku.D.m.th template me u perdoror sikur themes qe perdoren ne WordPress.

  Kurse arsyeja pse t'a prish pamjen kodi eshte sepse ndosha ke perdor vetem njesi fikse ne kod d.m.th ja u ke caktu elementeve vlerat me "px" per me ba nje template responsive me HTML dhe CSS duhet me perdor edhe simbolin apo njesine "%" ne ato elemente te cilat i sheh te nevojshme,p.sh width duhet te jete me "%" pasi qe ndryshon gjeresia ne paisje te ndryshme.
   
 6. Dr0mas

  Dr0mas Anëtar i Njohur

  Postimet:
  570
  Pëlqimet:
  104
  Pikë nga trofetë:
  73
  Problemi qe kisha ishte ketu:


  /* Stylesheet comments here */

  @import url('css/slider.css');
  @import url('css/colors.css');

  Un kisha vene CSS kryesore style.css dhe kerkoja ti lidhja te gjitha filet css.
   
 7. entor

  entor Anëtar Aktiv

  Postimet:
  230
  Pëlqimet:
  32
  Pikë nga trofetë:
  28

Shpërndaje faqen

Loading...