1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Pyetje] Roli i CASH-it tek procesori

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga *VLORI*, 7 Shtator 2010.

 1. *VLORI*

  *VLORI* Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,093
  Pëlqimet:
  272
  Pikë nga trofetë:
  128
  Antare te ITShqip kam nje pyetje rreth CPU...
  Pyetja eshte se qfar roli ka ose me saktesisht se qfar i bejn Procesorit psh: 2 MB Cash ose 3 apo 8 MB Cash... A i shtojn dicka shpejtsi ma te madhe procesorit apo cka...

  Psh: Intel Core i5 660 3.33GHz 4MB Cash
  ose
  Intel Core i3 530 2.93GHz 4MB Cash ?


  edit: Titulli i edituar.
   
 2. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Re: (Pyetje) Kisha nje pyetje per CPU ?

  Pershendetje

  Kete gje shumica nuk e din.

  P.sh kemi 3MB CASHE apo 4MB CACHE sa me shum MB aq me mir,sepse CACHE eshte ajo qe gjerat qe ti me se shumti i perdor ne pc ajo i mban mend dhe ti hap me shpejt.
  Pra ajo ka per detyr ta ket nje detyr ndimse te cpu e cila i ndihmon asaj hapjen me te shpejt te atyre programve eqe ti perdor me se shpeshti
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,250
  Pëlqimet:
  1,417
  Pikë nga trofetë:
  343
  Re: (Pyetje) Kisha nje pyetje per CPU ?


  Pershendetje,

  Nuk eshte me mir qe sa me shume Cashe aq me mire.
  Eshte mir me pas 4 8 16 MB Cashe apo 32 64 MB Cashe per servera te cilet i kan nga 16 CPU dhe 32GB Ram
  Por jo ashtu si thua ti sa me shum aq me mir se nese eshte 1GB Cashe

  Nje info:
  Qfare eshte cashe?
  - Cashe eshte nje memorie mund te themi KB dhe 4-8 MB jo me shum ne kompjuteret standard te cilen CPU e perdor per ruajtjen e instruksioneve te ndryshme apo ma mir me thjeshtsu per ruajtjen e informatave te ndryshme pasi qe eshte shum shum me e shpejt se RAM, dhe keshtu qe cdo her nese deshiron te qaset ne nje informat ai me se pari shikon a eshte ne regjistrat e CPU-s, pastaj Cashe memory, pastaj RAM.

  Ke nje CPU me 1GB Ram, nje CPU C2D 3.0 me 1GB Cashe.
  1gb cashe 1gb ram = 2GB Memorje

  Nese keni hap programe me shum se 1GB at'her 1gb do te ruhen ne cashe ndersa pjesa tjeter ne RAM,
  dhe cdo her qe CPU-s i nevojitet ndonje e dhene e cila psh eshte ne RAM. at'her ai duhet te kontrolloj te gjitha blloqet e Cashe Memorjes pastaj te kaloj ne RAM por nese nuk gjindet as ne ram at'her ne HDD dhe keshtu merr kohe ajo nuk eshte ndonje koh e madhe por shpejtesia e CPU-s eshte dikun rreth 3 Bilion kalkulime ne sekond dhe nese ngadalsohet per pak at'her degradohet shpejtesia e CPU-s.

  Keshtu qe nuk eshte me mir te kemi sa me shum cashe por nje sasi e caktuar siq eshte edhe per momentin me 4-8 MB cashe ne disa PC shum te mire.
   
 4. *VLORI*

  *VLORI* Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,093
  Pëlqimet:
  272
  Pikë nga trofetë:
  128
  Re: (Pyetje) Kisha nje pyetje per CPU ?

  FLM Shum phannolee dhe TheScr3aM tash e qarte eshte krejt :D Temen lirisht mbyllnje :D
   
 5. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Re: (Pyetje) Kisha nje pyetje per CPU ?

  @phannole
  hmmm ndoshta nuk mke kuptu mir,sepse une nukk e pata fjalen per SERVERA apo WORKTATION,por e pata fjalen mes kesaj madhesis qe ka permenduar antari p.sh 3MB apo 4MB etj etj.

  Nuk e pata fjalen un p.sh tek SERVERAT qe kan CPU L3 me sasi te madhe te CACHE,por mendjen e pata ne mes madhesis 3MB 4MB etj etj.

  Prap se prap me vjen mir qe antari qe ka kerku e ka kuptu se qka eshte CACHE
   
 6. unkn0wn-k

  unkn0wn-k Anëtar Aktiv

  Postimet:
  214
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Re: (Pyetje) Kisha nje pyetje per CPU ?

  Ku Mundem me shiku CASHE ? n`Pc teme ?
   

Shpërndaje faqen

Loading...