1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[Pyetje] Qfare eshte DreamBox? Per qfar nevoitet ?

Tema tek 'Problemet e zgjidhura' e hapur nga JetonK, 3 Dhjetor 2012.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. JetonK

  JetonK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  325
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje Djema :D

  E shof shum qe perdoret DreamBox, pra me te vertet nevoitet per te gjith nje sqarim se qfar eshte dhe per qfar sherben.
  Skam hulumtur askund per te, deshta ta di nga ju qe vet e perdorni.
  Ndoshta te gjith e din se qfar eshte ama un se kam perdor skam qen i Interesuar
   
 2. NigguHzZ

  NigguHzZ Anëtar i Njohur

  Postimet:
  523
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  36
  Dreamboxeshte Resiver sikur qe e kan edhe kujtesa apo Ipko etj. pra ky eshte sikur ata dhe nevojitet per shikim e programave po ni sen i dreambox eshte qe ky eshte ilegal pra se ne te vendosen programet e vjedhura prej tjerve !!
   
 3. JetonK

  JetonK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  325
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Ahaa, eh a duhet me ble Reserverin a? a blehet ky Server DreamBox A ?a qysh osht ?
   
 4. NigguHzZ

  NigguHzZ Anëtar i Njohur

  Postimet:
  523
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  36
  dreambox eshte resiver blehet
  Code:
  http://tinyurl.com/bmwec4u
   
 5. JetonK

  JetonK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  325
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  Ahaa Ahaa !
  Eh ne Kosove a Funksjonon ky DreamBox? a mundem me ble 1here edhe mos me pagu mo Kanale cdo muj a ?
   
 6. NigguHzZ

  NigguHzZ Anëtar i Njohur

  Postimet:
  523
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  36
  jo ti e blen dreambox po tani duhet me thirr dikon qe ti kodon tani pagun cdo muj 5euro ose 8euro qishtu sillet qmimi veq osht ilegal ta dhish ;)
   
 7. stertix

  stertix Anëtar Aktiv

  Postimet:
  203
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  duhesh mu abonu diku kush eka serverin e dreambox'it dhe per cdo muj te paguash 5 apo 8 euro varet prej kujna i merr, p.sh un i paguj 8 euro ne muaj ketu ne Prizren.
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Gabim je, se nuk eshte DreamBox ilegal :)!
   
 9. NigguHzZ

  NigguHzZ Anëtar i Njohur

  Postimet:
  523
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  36
  dreambox nuk eshte ilegal por kodimi qe i bejn
   
 10. JetonK

  JetonK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  325
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  @ stertix - Po DreamBoxin Serverin e paske ble, eh programet a i merr prej Ipkos apo Kujteses ?

  @ NigguHzz - Eh a sdin kerkush ktu qysh kodohet DreamBox a? Edhe per qka me perdor DreamBox ku qenka me pagu cdo muj sikur Ipko eh Kujtesa,,Ma mir e qet kujtesen ose ipkon e pagun se sa Ilegalisht me DreamBox
   
 11. stertix

  stertix Anëtar Aktiv

  Postimet:
  203
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Resiverin Dreambox e blen qe kushton 40 - 55 euro pastaj qat dreambox e qon te njeri qe ka serverin e dreambox'it edhe ai ta qet krejt programet pastaj prej modemit me nje kabell te rrjetit e lidh ne dreambox dhe krejt programet premium hapen.. ndersa kur nuk eki internet atehere nuk hapen programet premium por ato kanale qe jane pa pare.....
   
 12. bstermasi1

  bstermasi1 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  96
  Pëlqimet:
  13
  Pikë nga trofetë:
  8

  Ne Tirane , ndodh kjo qe thua ti. Por varet sa i gatshem je ti te paguash ato 150 Eurot ne total dhe nuk paguan as ne muaj as ne vit. Vetem perjashto ktu faktin se mund te digjet nga ngritjet dhe uljet e tensionit te dritave aparati, vetem kaq. Dhe nje tjeter sherbim esht 40 euro ose 60 mije leke (te vjetra) ne vit. Pervec 150 Euroshit qe jep ne fillim.

  Pra nqs jeni te interesuar te paguani vetem nje her ne jeten tuaj per dreambox 150 Euro , bujrum ju ndihmoi un. Por duhet me nxitu sepse jan te limitume , me pas ngelen ato me 40 euro ne vit (qe i bie perkatesisht nga 3.3 euro ne muaj).

  Nuk e di nese u mor dhe si pak reklam kjo, por pak a shume shpjegova dhe si funskoinojn cmimet ktej , dhe cfar roli ka dreambox .
   
 13. omerix

  omerix Anëtar Fillestar

  Postimet:
  82
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  8


  Ok shokit tash te tregoj cka eshte DreamBoxi,

  DreamBoxi eshte njer resiver me Sistemin Operativ Linux,
  Atje ne Kosove jan si me te njohur DreamBox 500s dhe DreamBox 800HD
  Ky resiver punon permes antenes satelitore dhe internetit.
  Dreambox punon edhe pa internet mirpo mundesh te shikojsh disa programe te rendomta te cilat jane free.

  Ndersa per sa i perket punes me internet atehere ai punon ne ket menyr:
  Jane njerzit qe kan servera dhe e ben pagesen qoft vjetore apo mujore si te mirresh vesh.
  Cmimet jan te luhatshme prej 70 Euro deri ne 120 Euro

  Perndryshe DreamBoxi eshte resiver legal dhe gjindet po thuajse ne qdo shitore mirpo puna qe behet me te eshte ilegale.
   
 14. JetonK

  JetonK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  325
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  @ sterix - Domethene ky DreamBox koka veq per mi hap qato programe qe jon me pages si p.sh en Ipko qe jon "GOLD" eh ato SuperSport etc.. ?

  @ bstermasi1 - Faleminderit per ndihemn zoteri, sidoqoft njeher vetem po pyes se nuk jame i gatshem te bleje 150 Euro :A
   
 15. omerix

  omerix Anëtar Fillestar

  Postimet:
  82
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  8
  Po DreamBoxi eshte per me i hap ato programe me perjashtim te Digi Gold .
  Hap edhe te shum programe tjera duke perfeshir platformen TRING TV e shum platforma televizive nderkombetare ne tjer satelita: Astra,Hotbird...


  Nje keshill te vogel nga une:

  Jemi te paralajmeruar se DigitAlb do te kalojn ne platformen HD.
  Pra mos e blej njeher DreamBoxin sepse sipas gjasave do ti kesh parat e humbura
  keshtu qe prit deri pas vitit te ri ne menyr qe te shofim se si do te shkojn punet ne vazhdim.
   
 16. stertix

  stertix Anëtar Aktiv

  Postimet:
  203
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
   
 17. NigguHzZ

  NigguHzZ Anëtar i Njohur

  Postimet:
  523
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  36
  o kqyre dreambox eshte resiver po programet vidhen nga disa njerz e ata ti qesin ne dreambox e ky eshte ilegal e duhet me gjet njerin tu e vet nai ken qe ka se ata smunen me hap nai dyqan a nai sen se shkojn burg ose denohen me pare !
   
 18. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tung,

  Tju sqaroj disa gjera elementare rreth Dreambox, se po e shof qe i keni ngaterruar disa!

  Fillimisht Dreambox nuk eshte ilegal, eshte nje resiver nga kompania e njohur Dream Multimedia qe eshte kompani Germane. Po ashtu as puna me te nuk eshte ilegale, thjesht mundesh me marr edhe sa blen resiver 100e te ndonje kompanie tjeter e blen dreambox 40-50e ja qet sistemin operativ qe e perkrah ate kartel(qe e ke pagu abonimin) edhe kqyr TV.

  Ilegale eshte CardSharing!
  CardSharing eshte shperndarja e karteles suaj te abonimit, cka dmth me kete? Ju e paguani nje kartele Vjetore te DigitAlb, Tring, ... edhe me ane te konfigurimit ne Linux ju keni mundesine qe ate ta beni share sikurse funksionojn edhe Routerat (NAT) qe ate abonim tu mundesoni tjerve ta shohin pa paguar fare, vetem ne dreambox konfigurohet qe qelsat e dekodimit te sinjalit (keys) te mos i merr nga kartela qe keni paguar por nga nje server ne internet i cili ka IP Reale dmth qe shihet nga interneti ne nje port te caktuar psh 12000. (ky server qe eshte krijuar nga xxx personi dhe qe ju ofrohet tjerve me pagese - me lire se vete kompania qe shet abonime)

  Si funksionojn Resiverat pergjithesi??
  Resiveri perdor Antene Satelitor+Sy edhe Kartele (E cila ka nje qip/memorje te vendosur sikurse kartelat e bankes) ku aty jane te ruajtuar qelsat per dekodimin e sinjalit. Antena e merr sinjalin nga sateliti ne orbit (duke pozicionuar ne shkalle te caktuar psh 16* ne lindje apo perendim ... ) dhe me ane te formes se parabolles ia dergon Syrit ku pastaj detyra e tij eshte qe sinjalin qe e ka pranu ta dergoj ne resiver me ane te kablles koaksiale dhe nga resiveri ta qet ne TV. Pasi sinjali te arrin ne TV eshte i koduar (ENKRIPTUAR) qe nuk mund te shihet, ndoshta kanalet i shifni ose emisionet/filmat qe jane duke luajtur(EMRAT) por jo fotografine dhe tash hyn ne perdorim kartela qe keni ku i perdor ata qelsa per dekriptimin e sinjalit. dmth sinjali nga sateliti ne orbit vjen ne satelitin tuaj ne shtepi prej aty vjen ne resiver perpunohet (dekodohet) dhe pastaj shfaqet ne TV.

  Si funksionon Dreambox (kete qe keni bere pyetje ju).

  Te njejten metode si resiverat e tjere, vetem se ne vend te karteles (qe duhet ta paguani psh 20euro ne muaj) i perdor qelsat qe dergohen nga ndonje server ne internet (CardSharing qe e ceka me lart) dhe paguan vetem 5 apo 10e ne muaj, ku edhe ju funksionon (vetem se duhet te keni internet gjate gjithe kohes) per shkembim te qelsave mes klientit(qe jeni ju) dhe serverit.

  Si mund ta konfiguroj, a ka dikush qe ofron kete sinjal? Keto pyetje ndalohen ketu!
   
 19. JetonK

  JetonK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  325
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  18
  aha aha !
  Domethen qenka Legal.
  Hmm, neyse ato Programe qe jane me Pages nuk i shikoj kurr, po mendova mos eshte ndonje Reserver qe e blen dhe nuk paguan me kurr .. se kshtu te paguash DreamBox ma mir ma leht e paguaj Ipkon ose Kujtesen!

  Domethen nese e bej Reserverin me DreamBox dhe nese e heki kete qe e kam me Kujtesen, cdo Muaj duhet ti paguaj nga 5a apo 10 Euro ne Muaj? dhe mund ti shikoj gjitha Porgramet qe i ka Kujtesa edhe ato qe jane me Pagese te gjitha ? apo mundem ti shikoj edhe programet e Kujteses edhe te Ipkos ?

  Ma boni halall se ju kam lodh tu pyet, ama jame i Sigurt qe 80% te Anatrve ketu jane duke i lexuar Postimet dhe jane duke mesuar rreth DreamBox dhe per ata nuk kane nevoj te hapin Teme te Re :)
   
 20. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  5-10e mundesh i pa kanalet psh: te DigitAlb edhe Tring dhe jo te kujteses se ajo i ka vetem lokale dhe sjane permes satelitit.
   
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...