1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

[pyetje] per thjerrzat ne sy

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Valdrin Miftari, 29 Gusht 2012.

 1. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  800
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  38
  a ka dikush qe i perdor kto thjerrzat ne sy per me pa ma mir ? le ta postoje linkun e profilit facebook ose email adres (nese sdo me ba publike edhe ne PM dergomi ) deshta veq me vet dishka se sot kom fillu me i perdor e po du me dit per to dicka..
   
 2. LiridonMurati

  LiridonMurati Anëtar

  Postimet:
  46
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  edhe un du mi ble tybe se spo shoh mir larg , :) ps: a po sheh ti ma mir qitasht a
   
 3. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  800
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  38
  Po para 1 ore i ndovaa amo tash kapak pom lotojn syt e sun po e dalloj veq pe sho qe ma paster po shof shum ma mir :)
   
 4. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,688
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  93
  Do dit e ki qeshtu, deri te adoptohen syt tana ske problem :)
   
 5. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Une i kam pase, po nuk kom mujte me i perdore, nuk e di cfare thjereza ti i ke, sepse ndahen ne disa lloje ne mos gaboj se ka kalu kohe e gjate kur kam pase thjereza, une e di qe i kam pas 'thjereza te forta' edhe sa here qe i mbyllsha syte dhe i hapsha kapaku i syve sikur mu grithke, dmth me pengojke, mjeku me tha qe me kohe mesohesh, koha kur i pata marre thjerezat ka qene dikur tetor dhe filloj me u ftohe moti dhe nje sen qe me pengojke me se shumti ishte kur nga jasht hysha mbrenda ne dhome ne temperature me te nxehte thjerezat ndoshta nga ndryshimi i temperatures pastaj kisha problem me lotojshin syte, i kam perdore ndoshta menxi 2 jave, shkova i blejta syzat u rahatova !
  Kjo eksperience jo e mire e imja me thjereza nuk do te thote qe edhe ti ki me pas problem, pasi qe ndoshta ti i ke thjereza te 'buta' ato jane shume ma lehte me i perdore, keto jane edhe ato thjereza qe VIP i vendosin ne sy per me i ndryshu ngjyren e syve!
   
 6. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  800
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  38
  Jo un i mbylli i hapi syt lirshem edhe spom pengojn amo ne gjume a duhet mi hek , me uje a guxoj mi lag kur marr avdes ose kur pastrohem , me lujt futball a guxoj ?
   
 7. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Me se mire eshte me u konsultu ti me mjekun edhe me ia bo atij keto pyejte, edhe pse po te pergjigjna !

  >>Kur je ne gjume une i hjeksha mundet me u zhvendose thjerza nga qendra e syrit apo bebeza dmth me te shku anash dhe me te lendu syrin, une i kam pas per te dy thjerzat sikur kutia te vogla (spo di si me i quajte) te vogla me kapak, dhe aty i kam fute thjerezat dhe ne to kam mbushur me uje special qe me ka ardhe bashk me thjereza.Duhen me qene me qene i kujdesshem ku i lene thjerezat.
  >>kur mer abdes nuk ke nevoje me i hjek, vetem i mbylle syte normal sepse nese e fute ujin brenda ne sy munden me tu hjek edhe me te ra.
  >>Kur te pastrohesh mua mjeku me pate thane qe duhet me i hjek sepse mundet me u fute uji ne sy edhe thjereza me u hjek edhe te humb thjereza !
  >>kur luan futboll nuk besoj qe ke nevoj me i hjek, perveq nese merr ndonje shut ne fytyre atehere besoj qe mundesh me pas problem !

  Keto pergjigje mos i merr si te sakta 100% me mire eshte me pyete mjekun !

  A po ki problem me i hjek dhe i vendose thjerezat ?
  A ke ate lengun/ujin special per thjereza ?
   
 8. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,688
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  93
  Valdrin, Mundesh me tregu se sa te kan kushtu qe i ke ngjit ?
   
 9. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  800
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  38
  Flm zyklon.. Jo un tash per 3 dit e kom me shku mengjes mi vendos doktori edhe nmbremje apet shkoj mi hek doktori edhe i mban vet aj doktori. (veq fshtir mu pom vjen boll :p)

  lumz @ Une jom i maqedonis jom kontrollu te nji maqedon specialist (privat osht) osht shum i mir edhe baben e ka pas specialist edhe veq kontrolla par mka kushtu 16 euro.. per thjerrat kom mi bajt 3 dit edhe mbas 3 ditve e vendos a mi bajt thjerrat a mi ba operacion laserik.. un me syza kom problem se humbsha vetdijen per 5 6 minnuta kur i ndojsha syzat kshtu qe me thjerrza nuk po kom problem.. nji maqedon kshtu me tha 250 euro aty pari po hala sum ka tregu doktori. Tlajmrona nese nuk harroj per cmimin ketu.
   
 10. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  800
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  38
  Zyklon nime deshta met vet dimrit ftoft nxeht kur e ndrron temperaturen DHOME-JASHT a avullohen a ?
   
 11. Bl.eri

  Bl.eri Anëtar

  Postimet:
  34
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  per operacion laserik para moshes 22 vjeqare te shumica nuk ka efekt pas 4 vitesh kthehet prap gjendja fillestare.
   
 12. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Po une e kam pas kete problem, a u avullojshin a nuk e di, vetem se kur e ndrrojsha ambientin prej ftohtit ne nxehte shume problem e kisha syte smujsha me i qele hiq, me lotojshin, faktikisht sikur mu avullu !

  @Bl.eri
  E cdo 4 vjete me perserit operacionin, apo vetem njehere edhe nuk mundesh me perserit ? (Nuk qenka zgjidhje operacioni) !
   
 13. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  800
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  38
  Flm Zyklon...

  Bl.eri @ syni ktu preferohet mu ba operacion ne moshen 25 vjeqare ateher kur syri asht mjaft i pjekur edhe ka efekt operacioni edhe nuk duhet cdo 4 vjet me u ba operacion... i bon operacion ne moshen 25 vjeqare edhe i blen nipar syza anti-refleks veq per kompjuter i perdorn edhe mo ski me pas problem
   
 14. *VLORI*

  *VLORI* Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,093
  Pëlqimet:
  273
  Pikë nga trofetë:
  128
  Pershendejte,

  Une personalisht mbaj thjerza gati 4 vjet dhe jam teper i kenaqur ma mire se me thjerza nuk ka sa per mu... e kum vrejt se nuk shof mire larg ka fundi i klases se 8 pastaj kur fillova viti 1 ne gjimnaz kam mbajt syze por jam tipi qe smundem ti baj syzet edhe me zor i kam mbajt 1 vjet the prej vitit te 2 mbaj thjerza, prej kur i kam vendu here te pare nuk mkan pengu hiq ama hiq edhe ma rahat se me ato nuk ndjehem me asend tjeter mvjen njejet sikur skom asend nsy sikur me syte e mi shof origjinal aq te rehatshme qe i kom edhe jon te buta nuk mundesh me vrejt se ki dns ne sy,,,

  Pash disa komente qe kishe pyte se:

  1. A duhet me flejt me thjerzat? -> Me thjerzat nuk duhet te flesh masi thjerzat perdoren diku rreth 16 ore per nje dite dhe nese flen me ato u thahet uji qi e kan edhe te bohen sikur me tu ngjit per syrit edhe pastaj te lotojn syte edhe munden edhe tet skuqen...

  2. Per avdes? -> Lirisht mundesh ti mbajsh ste pengojn asnjiher edhe uj nese te hy nsy ska problem hiq bash ma mir u bohet thjerzave se ato e kerkojn ujin veq duhet tkesh kujdes mos tet bien prej syri thjerzat se jon shum te holla edhe smundesh mi gjet mrapa :p

  3. Futboll? -> As kur lun futboll ose donje sport tjeter mos i hiq pasi ste pengojn, portjeri i Man Utd DeGea eshte portjeri qe lun me thjerza ne sy :)

  4. Avullim? -> hmm tash e ngjova kete se thjerzat munden te avullohen,,, un qe 4 vjet se baj therza nonstop deri tash asnjiher smjon avullu ose tkesha problem prej te ftohtit ne te ngroht skom pas problem asnjiher me kete :)

  Ruj thjerzat mir asnjiher mos i shti ne uje normal asnjiher po gjithmon me i majt te uji special i tyre antibarkterial qe eshte, sa here qe ti vendojsh thjerzat ne sy pastroj duart siq duhet laj mire edhe pastaj vendoj thjerzat ne sy se nje fije e vogel mundet tet pengojn shum ne sy,,, edhe kur ti nxjerrish pastoj mir duart edhe heki prej syri dhe vendoj ne vendin e vet ku e kan ata,,, ndrrova ujin antibakterial per cdo 2-3 dite mvaresisht do e shohesh vete se a eshte i paster uji a jo neser nuk eshte i paster ndrroje menjiher se kur i mban ato me paster va shton edhe jete gjatesin... Nuk e di cfare thjerzash i ke un ne fillim kur i kam vendu i kam pas 1 pal thjerza veq per 1 vjet e dicka se di mir sigurt a tash jon ndrru sjon mo ata po tash jon ble 100 euro 3 pal te vin edhe 1 pal mundesh me i perdor 3-4 muaj... Ne KS se di si shkojn se une jam prej Maqedonie :)
   
 15. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  800
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  38
  VLORI flm shumm lexo pak PM dua me kontaktu me ty.. edhe un jam i maqedonis :)
   
 16. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,688
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  93
  Vlori, A munet me pas thierza me ngjyra te ndryshme, edhe me bo normal per sy ?
   
 17. *VLORI*

  *VLORI* Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,093
  Pëlqimet:
  273
  Pikë nga trofetë:
  128
  Po ka thjerza me ngjyra te ndryshme por sa e di un kohe zgjatja e atyre per tu perdore eshte vetem 1 muaj pastaj pas 1 muaji duhet te marresh tjera por nuk jane efikase si thjerzat origjinale te thuash qe jan pa ngjyre :)
   
 18. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  800
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  38
  Vlori kur i ndrron thjerrzat a duhet mi pagu cdo her ka 100 euro a jo :p
   
 19. *VLORI*

  *VLORI* Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,093
  Pëlqimet:
  273
  Pikë nga trofetë:
  128
  hahaha normal qe po sti jep askush pa pare :p
   
 20. Valdrin Miftari

  Valdrin Miftari Anëtar i Njohur

  Postimet:
  800
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  38

  Cdo muj ka 100 euro a ? :p

  Dashta me shtu diqka un prej ty ma ndryshe i kam mu mka thon veq njiher ne jav mi hek muj me flet mu lajt me to gjitha mi ba sikur me syt e mi
   

Shpërndaje faqen

Loading...