1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Pyetje për PHP & XML

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga itune, 24 Mars 2020.

 1. itune

  itune Anëtar Aktiv

  Postimet:
  311
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  18
  Jam duke shfrytezuar nje program per testim online por po kam pak problem per me I marr rezultatet ne web faqen time.

  Une shikova kete video e cila sqaron pak a shume menyren se si me I marr rezultatet por ju them te drejten me XML dhe PHP nuk kam punuar asnjeher dhe nuk po mundem me e rregullu kete.  A mundeni me me ndihmu rreth ketij problem?
   
 2. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  128
  Pëlqimet:
  91
  Pikë nga trofetë:
  38
  S'pari kur kerko ndihme ne dicka qe se kupton duhet te jesh shum i qarte perndryshe askush se merr mundimin te te replikoje ty 500 here e te humb kohe.
  S'dyti dil ne konkluzion ku ke ngec dhe jo te tregosh video apo ushtrim apo ca po ben ti. Sepse kur se ke marr mundimin ti me e fillu as un apo tjetri sdo ta marrim mundimin te bejm dicka per ty!
  S'treti ky link https://github.com/ispringsolutions/QuizResults/blob/master/QuizReport.xsd ka XML te avancuar dhe nqs nuk je marr ndonjehere as mos u lodh ose nqs je i bind ta cosh ne fund kete qe ke nis meso ketu per PHP Simple XML Parser. https://www.w3schools.com/php/php_xml_simplexml_read.asp

  Teknika qe te duhet eshte XML Parser (me aq sa kuptova).
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 3. itune

  itune Anëtar Aktiv

  Postimet:
  311
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  18
  Faleminderit per pergjigjen.

  Tregova edhe ne postin paraprak se me PHP dhe XML nuk jam merr asnjeher me pare prandaj edhe kerkova ndihme.

  Ajo se ku kam ngec eshe ne fillim pasi qe prape po e ceki nuk kam njohuri per PHP dhe XML andaj dhe e parashtrova kete kerkese.
   
 4. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  128
  Pëlqimet:
  91
  Pikë nga trofetë:
  38
  Edhe un tu pergjigja qarte dhe paster:
   
  itune pëlqen postimin.
 5. itune

  itune Anëtar Aktiv

  Postimet:
  311
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  18
  Atehere, une shfrytezoj kete aplikacion per krijimin e kuizeve elektronike dhe si te tilla I kam shfrytezuar vetem ne kompjuter pa pasur qasje nje internet, ndersa ky aplikacion iSPring mundeson edhe shfrytezimin e kuizeve edhe online, pra kuizin e publikon ne nje faqe te caktuar dhe ate kuiz e plotson X presoni, por qe rezultati te vije tek une.

  Kete po du me e rregullu.

  Une shikova ate video qe e kam dergu ne postin e pare, por qe nuk pata mundesi me e kuptu se si me I bart ato skripta ne website!
   
 6. tupac.al

  tupac.al Anëtar Aktiv

  Postimet:
  128
  Pëlqimet:
  91
  Pikë nga trofetë:
  38

Shpërndaje faqen

Loading...