1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Pse fiket PC dhe ben alarm?

Tema tek 'Procesorë // Pllakëza amë // Memorie //Disks' e hapur nga miraxh, 30 Janar 2020.

 1. miraxh

  miraxh Anëtar Fillestar

  Postimet:
  95
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  8
  Përshëndetje!

  Kam nje problem me pc, sa here hy ne loje 10-15 min pastaj fiket dhe ben nje zhurm si alarm.

  Kam pare disa video ne youtube qe ndoshta duhet te heq ramin per pastrim dhe me pas ta vendos perseri, por perseri fiket pc.

  Kush me ndihmon me ndonje sugjerim apo me nje pergjigje?

  Specifikat e PC:

  Intel core i5 3470 3.4ghz
  Nvidia GTX 960 2gb
  12 gb ram ddr3 (2gb+2gb+8gb)
  Power Supply 350w

  *Ps: Pc kam dy dit qe e kam blejt te perdorur dhe sot po ma jep kete problem.*
   
  wolf_mc12 pëlqen postimin.
 2. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,333
  Pëlqimet:
  360
  Pikë nga trofetë:
  228
  Po pajisjet që i ke lidhë në të p.sh. Mouse dhe Keyboard, me cilin port i ke të lidhur PS/2 apo USB.
  E bëra pyetjen pasi që mua me nxirrte problem Keyboard dhe ka shkuar një kohë derisa e kam gjetur.
  Përshëndetje.
   
 3. miraxh

  miraxh Anëtar Fillestar

  Postimet:
  95
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  8
  Mouse dhe Keyboard jane USB i kam lidhur mbrapa
   
 4. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,333
  Pëlqimet:
  360
  Pikë nga trofetë:
  228
  Provo një here me ndonjë teastier tjetër, ka mundësi që tastiera ka ndonjë defekt, i dërgon rrymë të tepruar në pllakën amë dhe vie deri tek fikja e papritur e kompjuterit.
  Përshëndetje.
   
  miraxh pëlqen postimin.
 5. miraxh

  miraxh Anëtar Fillestar

  Postimet:
  95
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  8
  E rregullova.
  problemi ishte rami dhe ja ndrova me tjera.
  Faleminderit per mundimin e pergjigjes se problemit :)
   
 6. LEO33

  LEO33 Anëtar

  Postimet:
  9
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Meqënëse e ke të përdorur kompjuterin, bëji një test RAM-it me MemTes86+, dhe sigurohu ta kalojë me sukses, dhe shiko gjendjen e hard diskut/SSD-së me HDD Sentinel. Nëse e ke më pak se 100% health, të sugjeroj ta ndërrosh hard diskun / ta kthesh mbrapsht se nuk do e ketë të gjatë. SSD-ja ka nevojë vetëm nëse shkon në 0% (no writes possible anymore). Këtu t'i shesin gjërat me "të futme".
   
  miraxh pëlqen postimin.
 7. miraxh

  miraxh Anëtar Fillestar

  Postimet:
  95
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ja dhe nje foto e HDD: Hardisk FOTO
  Faleminderit per ndihmen :)
   
 8. olsi26431

  olsi26431 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  67
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ke provuar ti ndërrosh ushqyes? Ke kontrolluar nëse ushqyesi është i lidhur në vendet përkatëse? Kjo është si fillim, më pas shiko dhe testo proçesorin se në çmasë punon në momentin e hapjes së lojës. Por jam i bind që problemi qëndron në lidhjen e saktë të bazës ushqyese të rrymës, ose kjo e fundit nuk ka kapacitet, ka avari etj, sepse e kam hasur këtë problem disa kohë më parë tek një kompjuter i një mikut tim dhe ndërsa i ndërruam ushqyesin çdo gjë punoj në rregull.
   
  miraxh pëlqen postimin.
 9. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,820
  Pëlqimet:
  547
  Pikë nga trofetë:
  293
  Personi po thote se e ka rregulluar problemin dhe ishte tek RAM, cfare idesh jep me?
   
  miraxh pëlqen postimin.
 10. olsi26431

  olsi26431 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  67
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  8
  Nuk e kisha lexuar që e kish zgjidhur, kjo është një arsye, e dyta, pse japim ide nuk është e ndaluar dhe mbase dikujt tjetër i hyn në punë! Dhe është më mirë se të bësh rojen e vreshtit.
   
 11. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,820
  Pëlqimet:
  547
  Pikë nga trofetë:
  293
  Nuk po bënë njeri rojen e vreshtit këtu. Por jo edhe të komentojme palidhje.
   
 12. miraxh

  miraxh Anëtar Fillestar

  Postimet:
  95
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  8
  Nuk eshte problem nese dikush te jep dicka + per te ardhmen sepse nuk mendoj se do rrij vetem me kete pc.
  Pa te keq :)
   
  olsi26431 pëlqen postimin.
 13. miraxh

  miraxh Anëtar Fillestar

  Postimet:
  95
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  8
  Faleminderit shume! :D
   
 14. olsi26431

  olsi26431 Anëtar Fillestar

  Postimet:
  67
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  8
  Dhe ku e pe komentimin pa lidhje? Çfarë nuk kishte lidhje për ty?
  As nuk e kisha parë fare se ishte zgjidhur si problem! Lexova komentin e fundit që ishte bërë nga Leo33 i cili kish dhënë sugjerim, dhe mendova nuk është zgjidhur. Dhe ti së pari duhet ti shkruaje Leos, jo mua, edhe pse ndërhyrja jote si "Roje Vreshti" vend e pa vend është ajo që duhet cilësuar si pa-lidhje me diskutimet që bëhen. Përpara se ti tërheqësh vëmendje dikuj, lexoje edhe ti rregulloren se nuk është e ndaluar që nëse është zgjidhur një problem, të mos diskutohet më për mënyra zgjidhje të tjera, dikuj tjetër mund ti vlejnë, dhe tek e fundit ky është forumi për të qenë i lirë për të diskutuar. Unë futem rrallë për arsye të punëve të mia, dhe komentoj aty ku duhet dhe siç duhet, brenda rregullores, nuk kam as kohën as qejfin të mbush postime për të arritur numrin e "Antar Legjendë" :D
  Natën e mirë
   
  miraxh pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...