1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Provimi i ri i CCNA

Tema tek 'IT Kualifikime' e hapur nga Fannol Gashi, 30 Shtator 2013.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  [​IMG]

  30 Shtator 2013 ishte dita e fundit e versionit te provimit te CCNA i cili ka qene aktual qe nje kohe te gjate. Duke filluar nga 1 Tetori, personat te cilet vendosin ta mbajn kete provim do te kene gjera te reja ne provim ku si fillim versioni i ri i provimit do te jete dukshem me i veshtire sesa versioni paraprak, kjo ndodh per arsye se do te perfshije teknologji te reja dhe ti largoj ato te vjetrat.

  ICND1 do te kete me shume subneting (VLSM), gjithashtu do te kete pyetje ne detaje per NAT, ACL, VLAN. Gjithashtu do te perfshije shume me shume teknologjite moderne siq jane OSPF dhe IPv6
  Ndersa ato qe do largohen jane GUI, WiFi dhe Security.

  Perderisa ICND1 ka pas shume kapituj te cilet nuk jane thelluar shume ne detaje, ICND2 do te thellohet shume me shume.

  ICND2 do te kete shume Troubloshooting, gjithashtu do te kete shume routing (EIGRP, Multi-Area OSPF, OSPF3), switching (STP dhe etherchannel), management (SNMP, syslog, NetFlow) gjithashtu edhe IOS Licensing.

  Ky eshte nje njoftim per ate qe deshirojne ose veq e kane paraqit provimin per datat prej 1 Tetorit e tutje. Nga kjo po shihet qe shume gjera nga CCNP kane kaluar ne CCNA qe vertet eshte bere nje provim i veshtire te kalohet per ata qe nuk pregaditen si duhet.

  Suksese ne kete provim per ata qe deshirojne ta mbajn :)!
   
  albion65, llapiani, Blerim R. dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 2. amateur

  amateur Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  ... po e shoh qe paske njohu nkete drejtim, nqoftse ke mundsi te me tregosh se si eshte menyra me hi ne provim per dyat edhe per icnd1 edhe per icnd2 edhe ku mund ti gjej e book per icnd1 dhe per icnd2.
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Keto ti preferoj, jane te mira pasi qe edhe vet i kam lexu po nga keto kompani.
  Jane versionet me te fundit te librave, jane pak shtrenjt, por edhe kane pak si shume faqe. Mirpo ja vlen nese ke deshire te mirresh me kete drejtim.

  [​IMG] Kliko ketu
  [​IMG] Kliko ketu
   
 4. amateur

  amateur Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  ...kjo e para nenkupton icnd2 dhe kjo e dyta icnd1 ???

  nqoftse ke mundsi te me informosh se ku me duhet te lajmrohem per certifikim te icnd 1 dhe sa kushton.
   
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Jo, keto libra jane pergjithesi per CCNA nuk jane te ndara ne ICND1 dhe ICND2 (pamvarsisht se cilen e blen mundesh te mesosh pa problem)

  I ke dy mundesi te mesosh me keto:

  1. Te mesosh edhe te hysh direkt ne provim CCNA (dmth me nje provim ta fitosh kete titull)
  2. Te mesosh nga keto libra duke u bazuar ne permbajtjen e provimit ICND1 edhe ICND2, dmth te shikosh se cka permban ICND1 dhe ti mesosh vetem ato gjera nga kjo liber, pastaj per ICND2 te mesosh ato cka jane per ICND2.

  Arsyeja pse jane dy mundesi per provim eshte qe personat qe nuk kane shume njohuri te mesojn me lehte duke e ndare mesimin ne dy pjese.
   
 6. VaaL

  VaaL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  84
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  23
  a muj mi gjet free kto naj kund? Se ato te vjetrat i kom, se skom mujt me paraqit testin tash po duhet mu pergadit per test te ri :(
   
 7. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Cka me gjet FREE?
   
 8. VaaL

  VaaL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  84
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  23
  A mos e din Librat ISND 1,2 a kan ndryshu naj sen per test te ri qe ka fillu prej 1 tetorit?
   
 9. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Po normal qe ndryshojn sepse shtohen gjera te reja ne provim ku duhet me pas edhe ne libra qe me mujt me mesu.
   
  VaaL pëlqen postimin.
 10. VaaL

  VaaL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  84
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  23
  ehh pra qato a muj mi gjet free me torrent a naj sen apo jon me pare, qikjo ke pytja jem ne fillim.
   
 11. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Last edited: 23 Janar 2014
 12. Shehat

  Shehat Anëtar Aktiv

  Postimet:
  132
  Pëlqimet:
  36
  Pikë nga trofetë:
  38
  bahrudin, VaaL dhe Fannol Gashi pëlqejnë postimin.
 13. shkelzen

  shkelzen Anëtar Aktiv

  Postimet:
  171
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje Shehat a mundesh edhe mu me ma dergu qit liber ne PM, Flm per mirkuptim!!
   
 14. Nozzge

  Nozzge Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  24
  Pikë nga trofetë:
  28
  dergoma edhe mu kit liber per fillestar Cisco Networking Essentials @Shehat , nese ka mundesi . //pershendetje
   
 15. Komandanti

  Komandanti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  501
  Pëlqimet:
  29
  Pikë nga trofetë:
  58
  edhe mua nese ka mundesi te gjitha qka kini mundesi ne PM ju lutem
   
 16. Shehat

  Shehat Anëtar Aktiv

  Postimet:
  132
  Pëlqimet:
  36
  Pikë nga trofetë:
  38
  Nozzge dhe Komandanti pëlqejnë postimin.
 17. shkelzen

  shkelzen Anëtar Aktiv

  Postimet:
  171
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Flm Shehat shum, ju pershendes edhe un juve:D
   
 18. arton bytyqi

  arton bytyqi Anëtar

  Postimet:
  16
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  3
  A ben edhe mu me ma qu ne PM nese ban flm per mirekuptim
   
 19. Shehat

  Shehat Anëtar Aktiv

  Postimet:
  132
  Pëlqimet:
  36
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ti kam dergu ne PM
  Kalo mire dhe suksese ;)
   
 20. BechMazrekaj

  BechMazrekaj Anëtar

  Postimet:
  30
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  23

Shpërndaje faqen

Loading...