1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihmë Programim Sistemor ose Sisteme Shperndara

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga ingjeksion, 30 Shtator 2015.

 1. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Mos ka najkush naj ligjerat te naj profesori ose mos din najkush naj liber qoft shqip ose anglisht mbi Programim Sistemor ose Sisteme Shperndara , tung kaloni mir .
   
 2. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Per cilat sisteme e ke fjalen ligjeratat ne cilen deg jane te informatikes apo ciles sepse sisteme shperndarese nuk e di per cilat paisje me fol e aq me pak per programimin sistemor.
   
  EmcCadch3 pëlqen postimin.
 3. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Jam ne shkenca kompjuterike ne Inxhineri Softuerike tash edhe pak fillon viti i 3 edhe e pash ne ligjerata ishin kto lend .
   
 4. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ne rregull mirpo pa u informu me Profesorin tend apo me ndonje koleg qe e ka perfunduar vitin e trete, nuk mundesh me e dit sakt se cfare perfshin ajo lend dhe mundesh me mesuar dicka qe ndoshta vec te ngaterron pastaj me ate cka duhet per ta mesuar.

  Keshtu qe per mendimin tim konsultohu me dikend nga ajo dege qe ka perfunduar ate vite shkollor.
   
  WhiteLine dhe ingjeksion pëlqejnë postimin.
 5. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,351
  Pëlqimet:
  376
  Pikë nga trofetë:
  228
  E ke librin e Deitel & Deitel për gjuhën programore C#. Shiko dikund kie edhe nje shembull e kam marr me Sisteme të shpërndara.
  Thënë shkurt. Programimi sistemor ka të bëjë me programimin ku të dhënar ruhen në fajlla binar ose tekstual. Mësoheni aty se si të ruani shënime dhe lexoni nga këto lloje fajllash, gjithashtu edhe si ti krijoni. (StreamReader ose StreamWriter per fajlla tekstual, kurse per fajlla binar ke me BinaryReader dhe BinaryWriter).
  Tek sistemet e shperndrar keni me mesue me .NET remote se si mund ti thirni metodat ose objektet nga distanca ku krijohen aplikacione si client dhe server, por do te mesoni edhe ueb sherbimet (web services) ku krijohet sherbimi, pastaj konsumatori apo klienti i shfrytezon ato sherbime (ketu do te mesoni per serializim dhe marshalling).

  Edhe nje here po e ceku literaturen se qka te duhet per keto dy lende:
  1. Prentice Hall - C# How to Program (Deitel), dhe
  2. Wrox Press Professional C# 3rd Edition
  P.S. Ndjeki ligjeratat sepse nuk jane edhe te lehta per tu mesuar vet.

  Medoj se ke nje pasqyrim se qka te pret.
  Pershendetje.
   
  ingjeksion pëlqen postimin.
 6. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Faleminderit shum @dr_iton
   

Shpërndaje faqen

Loading...