1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Procesori dhe llojet e Procesorit

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Kinch, 13 Shkurt 2011.

 1. Kinch

  Kinch Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  A muj dikush me ma gjet ni teskt per : Procesori dhe llojet e tij
   
 2. BaDBoY-ALbania

  BaDBoY-ALbania Anëtar Aktiv

  Postimet:
  280
  Pëlqimet:
  19
  Pikë nga trofetë:
  18
  Llojet e procesoreve :

  Procesorë moderne janë projektuar nga dy kompani të ndryshme: Intel dhe Advanced Micro Devices (AMD). Procesorë Intel më së shpeshti përdoren në sistemet kompjuterike parafabrikuara, të tilla si ato të Dell dhe HP. Kompania fokusohet në dy linja të ndryshme të procesorë: Pentium dhe Celeron. Procesorë Pentium janë të stilit të mëdha mikroçip që punon në tavolinën e punës më shumë dhe disa laptopë. Ata mund të trajtojë të lartë përpunimi-kërkesës, të tilla si ai që ka gjetur në lojrave 3D, editim video dhe multimedia-aplikacioneve tjera të forta. Procesorë Celeron janë më kompakt modele me aftësinë për të drejtuar një kompjuter bazë me efikasitet dhe kosto-efektive. Shkarko procesorë AMD-së e kompjuterit mund të gjenden në modelet e parafabrikuara, megjithatë, janë më të zakonshme me të në shtëpi ose makina ndërtuar sistemet e projektuar posaçërisht. AMD është e para për të ndërtuar një procesor 64-bit, e aftë të lartë aplikacioneve fund përdorimit me operacionet grafike intensive. Standarde e mëparshme industri ka qenë 32 bit-përpunim. Disa procesorë AMD ofrojnë ndërtuar në mbrojtjen e virusit.

  Pasi ta kesh lexuar te rekomandoj te degjosh :)

  [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gIN4FSmsa_c[/youtube]
   
 3. Kinch

  Kinch Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  FLM per mundin , por keta e kam gjete me lypet me shume
   
 4. istogu

  istogu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  104
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  18
  Vetem shko ne Wikipedia dhe shkruje ne kerkes processors

  ose mos diq si shiko ket link.

  Code:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Processors
   

Shpërndaje faqen

Loading...