1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Problen ne konfigurimin e DHCP....

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Frankeshtajn, 19 Maj 2018.

 1. Frankeshtajn

  Frankeshtajn Anëtar Fillestar

  Postimet:
  54
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershenddetje! Si jeni? Doja t'ju pyesja per dicka? Kam krijuar nje rrjet ne nje simulator Packet tracer dhe kam perdor DHCP per konfigurimin e ip.
  IP 192.168.100.0/27 e kam sabnetu ne 6 nenrrjeta ku me jane nevojitur 20 hosta per secilin rrjet.
  Tani pas mbarimit te konfigurimit ne router "Me shkruan tekstualisht keshtu: "DHCPD-4-PING_CONFLICT: DHCP address conflict: server pinged 192.168.100.1". Per te 6 rrjetet me nxjerr te njejten gje! Me kuptoni?
  Si ka mundesi? C'fare nuk ka shkuar si duhet?
  Ju falenderoj paraprakisht!
   
 2. sp0nTeX

  sp0nTeX Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,514
  Pëlqimet:
  390
  Pikë nga trofetë:
  138
  A kam mundsi mos me ba spam o @Frankeshtajn e ke hap temen mos bo spam tash prezantohu si fillim pastaj kerko ndihm.
   
 3. Frankeshtajn

  Frankeshtajn Anëtar Fillestar

  Postimet:
  54
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Nuk kam ber spam aspak perkundrazi,une jam i ri ketu dhe nuk i di mire se si funksionojne postimet ketu...
  Kerkoj cfaredo lloj ndihme nga juve....
  Nese eshte spam me thoni si ta heq se realisht nuk di ta kem ber une :anguished::anguished::anguished:
   
  wolf_mc12 pëlqen postimin.
 4. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Duhet ta vendosësh IP e Gateway në listën e përjashtimeve nga DHCP.
  Psh. ip dhcp excluded-address 192.168.100.1
   
 5. Frankeshtajn

  Frankeshtajn Anëtar Fillestar

  Postimet:
  54
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Ok shume flm
   

Shpërndaje faqen

Loading...