1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problemi i termineve neper ambasada

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga aRy., 26 Prill 2016.

 1. aRy.

  aRy. Anëtar i Njohur

  Postimet:
  547
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  38
  Përshëndetje djem, deshta me diskutue me juve nje problem qe kohet e fundit u bo kogja i madh, termine te lira nuk ka, qfar metode po perdorin kta agjencionet ku po e pjellin ate termin, bisedova me njonin tha shoku jem i bon kto osht programer, qka mendoni ju ku qendron problemi?
   
 2. lumz

  lumz Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,688
  Pëlqimet:
  59
  Pikë nga trofetë:
  93
  Nje pjes e terminev rezervohen per mu shit me pare met dal termini mrena javes kshtu qe terminev duhet me ju nejt gati qysh prej janarit.
   
 3. ribor

  ribor Anëtar

  Postimet:
  21
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  3
  Un kom ndegju qe mundesh me thirr ne ambasad edhe ju tregon qe te duhet termini me heret, e len numrin tend te telefonit dhe ne rast se e anulon dikush terminin ata t'thrrasin edhe tpysin a tpershtatet per kete date. Nuk e di sa eshte e vertet, vetem se kom ndegju se ne kete menyr mundesh tek ambasada e Hungaris. Ti mundesh me thirr ne ambasad edhe i pyt a mund ta ofrojn kete mundesi.
   
  Barcelonist111 dhe frEEnoR pëlqejnë postimin.
 4. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,563
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Problemi eshte se ambasada e bllokon serverin e tyne, dhe e liron ne disa koh te caktume per ata njerzit qe i njeh vet. Amo e liron edhe disa dir per njerz tjer siq osht e diela edhe t honen amo edhe kto dit e bllokojn shum serverin per ip tjer kshtu qe smundesh me bo , un per vete kam bo 2 termine deri tash me disa programe tmija .
   
 5. aRy.

  aRy. Anëtar i Njohur

  Postimet:
  547
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  38
  mfal po kjo pergjigje e jote pak absurde pom doket, ti le qe vet e bone veten keqperdorues te termineve, po i flliqe edhe ata te ambasades duke deklaru gjoja se ata met njofshem po i jepkan.
  "programet e tua"
  programeret e mir nkosove i numron me gishta deri n10 edhe qata qe jan skan koh me programu per keqperdorimin e termineve.
   
 6. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,563
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  Sdi qka po t doket absurde ktu , un thash i kam bo 2 termine per veti mu edhe vllavin tem se kom me shku gjermani dmth sosht keqperdorim, amo disa sene jon personale skallxohen po masi tha qashtu u desht me vazhdu, Duhesh me shti n kry qe veq pse se kupton ti 1 sen nuk osht absurd, po ambasada osht e flliqt kejt lypin ( ....) nqeto pika shtine qdo t shame qe e din un jam tu ja bo atyne.

  Un njoh njerz ne ambasad qe shesin termine. Veq pse ti si njeh sdmth qe nuk i japin ata me te njofshem.

  Kur mos fol pa dit, Merre si kshill e jo ofendim.


  EDIT

  Masi ti po i njofshe programerat e pe dishe se jon veq 10 hajt permeni veq gjysen njo 5 pra ? :)

  Nuk vyn me dit coding perfekt nese ski tru , nese ki tru edhe pa dit coding shum bon program :)
   
 7. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  NUk po e di pse duhet program per me caktu terminin, secila ambasad e ka faqe e vet por vetem qe duhet me dite kohet se kur lirohet faqja.
   
 8. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,102
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  153
  Ti zotni edhe po pysish edhe tani po mundohesh me i tregu dikujt qysh e tek .. Ti nuk paske as 1 % te njohurive rreth terminev ne Kosov , koke ne piken 0 , a e din ti qe kohet e fundit shumicen e terminev jan tu i shit ka 50 Euro ..Un po quditna me do njerz edhe bojn pytje edhe tani jo kshtu jo ashtu folin me ironi .
   
  phoenix pëlqen postimin.
 9. aRy.

  aRy. Anëtar i Njohur

  Postimet:
  547
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  38
  hej une t`tregoj ty qka o by default, njohurit mos i perzi me informacione dallaveresh tkesh njohuri per diqka do t'thot tjeter gjo, per qe shesin termina jom tu e dit edhe une edhe qaty o problemi, argumentoje qysh e shet terminin ne emer te filanit e me ja dhon fistekit, qato argumentoje ti kur e shkul degen ngjitja prej posht jo prej nalt nese do me kallxu diqka kallxo jepe mendimin mos em hajde me gjyku ktu edhe mos bon replik nese ski argument.
   
 10. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,563
  Pëlqimet:
  644
  Pikë nga trofetë:
  243
  oj shype me 2 krena , kerkush ty smunet me te dhon argumente , un njoh njerz ne ambasad me emra amo skom nevoj me ti kallxu ty , dallavere ka aty me shuma deri me 3 zero , un di njerz qe kan ble termine 1000 euro. Terminet shiten nga 50 euro deri 1000 euro.
  Ti ma heret thae se sja vlen 1 programer me bo program per termine un thom qe ja vlen

  Mesatarja per 1 termin 200 euro shembull.

  ne dit lshohen gati 10 termine ose me shum

  po i nxe gjysmen me program , dmth 5 e kjo eshte e barabart me 1000 euro dita.

  30.000 euro muji , kujt ju doket e pabesueshme ky sen dmth qe sjeni ne rrjedha te terminev.

  Edit

  Paske pyt edhe qysh shkon puna e shitjes terminit

  Ti don termin , mthu mu bonma terminin , un thom 200 euro , ti thu ok , un ta boj terminin , ti ma jep lekun. Qaq :D
   
 11. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,424
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk eshte pergjigjje, absurde. Fatekeqesisht ajo eshte e verteta. Tash nuk dmth qe te gjithe ne ambasade mund ti fusim ne nje thes, por ka persona qe e bejne kete.

  Nese behet termini ne nje emer (njera nga amabasadat, nuk eshte me rendesi cila) eshte urdher qe nese e gabim emrin nuk ke mundesi me ndrru thjesht te humb ai termin.

  Gje qe bjen ne kundershtim me ate qe ndodh. Nese nje agjension ja ofron dikujt nje termin me cmim 500Euro (bazuar ne te verteten) (edhe kjo nuk ta garanton vizen por veq me jau pa ftyren personave ne ambasade) nenkupton qe termini veq eshte kry me heret normal me nje emer tjeter se ska mundesi me kon emri ?????? e tani ti me qit cfare dush dhe me e rendesishmja po munden me ta ndrru emrin. Cka dmth kjo?

  Pasi qe ekziston ajo rregull qe nuk mundet mu ndrru emri ateher logjikisht eshte dikush nga brenda qe mundet me manipulu me kto. Ska nevoj me besu ktu ose mos me besu thjesht analizoje hap pas hapi edhe e sheh qe bijn ne kundershtim gjerat qe ndodhin me ato qe shkruajn ne rregulloren e ambasades.
   
  aRy. pëlqen postimin.
 12. Misteriozi

  Misteriozi Anëtari i muajit I

  Postimet:
  2,102
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  153
  Trego nese je tu punu ne EULEX ti jap argumentet nashta mundesh me zgjedh kete problem ??
   

Shpërndaje faqen

Loading...