1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem ne konfigurimin e DHCP?

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Frankeshtajn, 19 Maj 2018.

 1. Frankeshtajn

  Frankeshtajn Anëtar

  Postimet:
  37
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershenddetje! Si jeni? Doja t'ju pyesja per dicka? Kam krijuar nje rrjet ne nje simulator Packet tracer dhe kam perdor DHCP per konfigurimin e ip.
  IP 192.168.100.0/27 e kam sabnetu ne 6 nenrrjeta ku me jane nevojitur 20 hosta per secilin rrjet.
  Tani pas mbarimit te konfigurimit ne router "Me shkruan tekstualisht keshtu: "DHCPD-4-PING_CONFLICT: DHCP address conflict: server pinged 192.168.100.1". Per te 6 rrjetet me nxjerr te njejten gje! Me kuptoni?
  Si ka mundesi? C'fare nuk ka shkuar si duhet?
  Ju falenderoj paraprakisht!
   
 2. arsimz

  arsimz Anëtar

  Postimet:
  20
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  3
  Shoki e kam nje pyetje te thjesht?!
  Sa mujta me kuptu un, ti e ke sabnetu nje rrjet, ku i ke nxjerr 6 sabnetwork?
  Ty sa jam ka e vrej un gabimin e ke te default getway!
  Pse ?
  Sepse te secili sabnetwork e ke perdor default getway te njejt, per qat arsye edhe ta qet ip conflict adress!.
  Un menoj se ky duhet me kan defekti.
  a.z
   
  Frankeshtajn pëlqen postimin.
 3. Frankeshtajn

  Frankeshtajn Anëtar

  Postimet:
  37
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
  E gjeta gabimin shok ...duhet te kisha perjashtuar ip default gjate konfigurimit te DHCP
   
 4. arsimz

  arsimz Anëtar

  Postimet:
  20
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  3
  Ne rregull me rendesi me gjete gabimin, ska rendesi se e gjen vet apo te ndihmon dikush!!
   
  wolf_mc12 dhe Frankeshtajn pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...