1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Problem me update ne kali linux 2016.2

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Dr. PsY., 30 Prill 2017.

 1. Dr. PsY.

  Dr. PsY. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje

  Kam instalu kali linux 2016.2 ne laptop

  mirepo kur po e dha commanden :
  Code:
  sudo apt-get update 
  kam mar kete rezultat si ne foto :

  <img src='https://i.imgur.com/hwffvkW.png' />

  kurse mbase e kam jap kete command :
  Code:
   sudo apt-get install apt-transport-https
  si rezultat kur kam provuar prap te bej update kam mar kete rezultat :


  Code:
  Hit:1 http://kali.mirror.garr.it/mirrors/kali kali-rolling InRelease
  Ign:2 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling InRelease
  Ign:3 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling Release
  Ign:4 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main amd64 Packages
  Ign:5 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main all Packages
  Ign:6 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en_US
  Ign:7 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en
  Ign:4 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main amd64 Packages
  Ign:5 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main all Packages
  Ign:6 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en_US
  Ign:7 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en
  Ign:4 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main amd64 Packages
  Ign:5 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main all Packages
  Ign:6 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en_US
  Ign:7 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en
  Ign:4 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main amd64 Packages
  Ign:5 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main all Packages
  Ign:6 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en_US
  Ign:7 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en
  Ign:4 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main amd64 Packages
  Ign:5 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main all Packages
  Ign:6 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en_US
  Ign:7 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en
  Err:4 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main amd64 Packages
   404 Not Found
  Ign:5 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main all Packages
  Ign:6 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en_US
  Ign:7 https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling/main Translation-en
  Reading package lists... Done
  W: The repository 'https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client kali-rolling Release' does not have a Release file.
  N: Data from such a repository can't be authenticated and is therefore potentially dangerous to use.
  N: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
  E: Failed to fetch https://atlassian.artifactoryonline.com/atlassian/hipchat-apt-client/dists/kali-rolling/main/binary-amd64/Packages 404 Not Found
  E: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
  kurse source.list eshte keshtu :

  Code:
  #
  
  # deb cdrom:[Debian GNU/Linux 2016.1 _Kali-rolling_ - Official Snapshot amd64 LIVE/INSTALL Binary 20160830-11:29]/ kali-rolling contrib main non-free
  
  #deb cdrom:[Debian GNU/Linux 2016.1 _Kali-rolling_ - Official Snapshot amd64 LIVE/INSTALL Binary 20160830-11:29]/ kali-rolling contrib main non-free
  
  deb http://http.kali.org/kali kali-rolling main contrib non-free
  shpresoj qe din ndokush e mund te me ndihmoj.

  P.S nuk guxoj me e bo upgrade se instalohen prog e 2017.1 dhe po bohet crash, kete e kam provu 4x dhe me eshte dashur te e bje format se ndryshe nuk u rregullojke

  paraprakisht, Ju faleminderit
   
 2. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  kur bon
  ls /etc/apt/sources.list.d/
  duhet me dal source file e atlassian boje delete. pastaj
  apt-get update; apt-get upgrade -y; apt-get dist-upgrade -y
  dist-upgrade i bon kernelit upgrade apo remove nqs duhet. nuk bon upgrade komplet kali os.
   
 3. Dr. PsY.

  Dr. PsY. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  18
  flm, ajo u fshi e tash kur bej update mar kete resultat :

  http://imgur.com/a/besPv


  mirepo kur instaloj virtualbox :

  mirepo pasi e instaloj virtualbox :

  sudo apt-get install virtualbox

  e hap e bej hapesiren se ku duhet te instalohet e klikoj Start per te e vendos iso file per instalim mar kete rezultat :

  http://imgur.com/a/Vi1jb

  kete si mund te e rregulloj ?
   
 4. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  duhet me bo patch kernel. nuk e kam testu naj her n`kali linux ket metod mirpo n`ubuntu funksionon dhe kali linux esht debian based.
  kshu qe provoje iher

  fike virtualbox shiko ke "task manager" dhe boje kill cdogjo qe ka lidhje me vbox pastaj boje remove virtualbox,
  Code:
  apt-get purge virtualbox virtualbox-dkms -y
  apt-get autoremove -y
  apt-get update
  
  nqs ke vendos ndonje PPA te virtualbox tek /etc/apt/sources.list ose /etc/apt/sources.list.d/ boje delete
  kujdes sa her qe prek dicka ke sources.list duhet ti besh "apt-get update"
  pastaj ekzekuto ket script
  Code:
  sudo -i
  wget https://raw.githubusercontent.com/systemroot/raws-dev/master/usr/local/raws/ubuntu/vbox
  chmod +x vbox
  ./vbox
  
  nbaz se sa cpu ke n`dispozicion dhe sa e ke GHz kjo mund tmari pak koh.
  Nqs funksionon gjithcka do jet nrregull edhe VM's qe i ke pas kriju mo para do i kesh prap. dhe vbox instalohet vet vetem kur t`mbaroj hap vbox dhe shikoje a osht nrregull.
   
 5. Dr. PsY.

  Dr. PsY. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  18
  i bera te gjitha keto commanda mire po rap nuk po bon virtualbox, prap me paraqet errorin e njejt,
  si dhe kur provoj mee bo update tash mar kete rezultat :

  http://imgur.com/a/PFIBw
   
 6. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Code:
  rm -Rf /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list; apt-get update
  
  tani e testoj prej vps dhe mbas 1-2orve t`trregoj.
   
 7. Dr. PsY.

  Dr. PsY. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  18
 8. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Code:
  sudo -i
  rm -Rf /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list; apt-get update
  
  nqs je si user i thjesht nuk ekzekutohet komanda pa 'sudo' . dhe meqe ra llafi ktu provo iher
  sudo /etc/init.d/vboxdrv setup
  dhe mthuj ca del.

  plus nqs don thesht me hap VM me linux distros si debian ubuntu centos etj mundesh me perdor edhe Qemu.
  Code:
  sudo apt-get install qemu qemu-kvm libvirt-bin virt-manager ubuntu-vm-builder bridge-utils qemu-guest-agent -y
  sudo adduser `id -un` libvirtd
  sudo virt-manager
  
  http://i.imgur.com/snuauWF.png
   
 9. Dr. PsY.

  Dr. PsY. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  18
  keto 2 commandat e para i provova, nuk qiten naj error a naj sen,
  qellimi eshte qe te perdoret virtualbox, e kete me duhet te e rregulloj.
  A te provoj me e instalu team viewer nese bon ajo mu instalu e nese mundesh mbramje dikur me hy e me kqyr me e rregullu
   
 10. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
 11. Dr. PsY.

  Dr. PsY. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  18
 12. Dr. PsY.

  Dr. PsY. Anëtar Aktiv

  Postimet:
  354
  Pëlqimet:
  14
  Pikë nga trofetë:
  18
  Problemi eshte rregullu, flm shume,

  e bera update dhe upgrade, problemet qe me dulen me pas me an te cli-s u rregullun dhe me pas munda ti rregulloj edhe gjerat te tjera,

  flm per kohen tuaj
   
  Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...