1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Problem me PC ndihme!

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga reflect1, 23 Maj 2018.

 1. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje! Kam nje problem me pc kanihere kur po jom ne pc tu punu po koqitet pc edhe ma spo bon ma me bo kurgjo deri po e shymi pc e apet ne dhezi?
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Gjasat jan te mdhaja me tu pas djeg/prish Kartela Grafike i nderum.
   
 3. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
  Une po menoj qe pe ngarkoj kan i here shum, pe la fortnite hapun edhe po hi n fb ose diqka tjeter.
  A munet me kan ktu faji.
   
 4. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  516
  Pëlqimet:
  163
  Pikë nga trofetë:
  63
  Percjelli me Task Manager proceset cilet po ngarkohen mas shumti, Ramin, HDD,por edhe kartelen grafike me gpu-z.
  Normal edhe nese ki pluhen dhe probleme me Over Heating najkun .
   
 5. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Na trego njehere cfar sitemi ke ok, qe met dhon pergjigje mat sakt?
   
 6. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
  64 bit operating system.
   
 7. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Jo sistemin operativ, e pata fjalen per sitemin(PC).

  Dmth edhe njehere na trego RAM, Kartelen Grafike, HDD/SSD, PROCESORIN, dhe gjithashtu na trego cfar je duke be ne ate moment, qe pot koqitet.
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 8. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
  Mfal qe u pergjigja gabim. 16GB RAM , 1GB KARTELA GRAFIKE , 1TB HDD , 256GB SSD, INTEL XEON.
  Kur mu ka koqit pc per her te fundit jom kan tu lu fortnite edhe masanej e kon mshef fortnite nuk i kom hi quit edhe kom hi ne fb mas nja 2 3 minutav mu ka koqit, sbojke kerkun me kliku?
  kur e shyma e e dheza tani punojke normal mir si gjth.
   
 9. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  A mundesh me tregu sakt modelin e karteles grafike?

  Sepse sic te thash edhe ne fillim sigurt ka mundesi me qene Kartela Grafike. Simptomat kur te bllokohet ekrani 80% jan pershkak te karteles grafike. Ram paske mjaftueshem, plus SSD, kshtu qe 90% po mendoj problemin e ke tek kartela grafike.
   
 10. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
  ATI Firepro v5800 (ATI RADEON).
   
 11. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Është mirë ta kontrollosh temperaturën e CPU, ndoshta ka pluhur dhe i pengon gjatë punës kur ka ngarkesë.
   
 12. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Kartela Grafike eshte e dobet, sidomos per multitasking, lojra. Dyshimet e mia jan qe ke problem me GPU.

  Te kisha sugjeru me perdore FURMARK per ta testuar/stresuar kartelen grafike, dhe per tu vertetuar nese eshte problemi tek kartela grafike, por nese gabon dicka, mundesh edhe me djeg krejt, ki kujdes :confused2:

  Por nese deshiron me provu ne rrezik tondin, edhe pse une shpesh e perdori e merre programin FurMark, dhe e leshon me rezulucionin e PC-s tonde(Anti aliasing: OFF), dhe e teston, nese perseri bllokohet atehere dije qe problem ki me kartelen grafike.

  Ketu mundesh me shkarku:
  http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/
   

Shpërndaje faqen

Loading...