1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Ndihmë Problem me komjuter(shtepiz)

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga espainter, 25 Maj 2019.

 1. espainter

  espainter Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  3
  Pershendetje, jam antar i ri ketu me falni nese kam thy ndonje rregull te forumit.
  E kam ble nje kompjuter ne fillim punojke super mbas do diteve her pas here ndegjohet nje
  zhurum e madhe qe munet me zgjat 2-3min edhe nalet. Edhe nese e hapi veq gogole chrome kqyri naj video hd mbas disa min starton zhurma(edhe pse nuk mbon llag) e shtepizes edhe nese zgjat ma shum qajo zhurum atehere ndalet kompjuteri vet!?

  Dashta me dit pse ndodh kjo. FLM

  Performancat e pc: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5200+ 2.70 GHz
  ram: 4gm
  grafik: Amd 512mb dedicited.
   
 2. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Ndodh ne ventilator tek procesori duhet me nderru ose te gjesh duke per te ulur shpejtësinë e ventilatorit ne Bios .nese nxehet duhet te ulesh temperaturën pasi ne varësi te kohes ndikon edhe tek procesori
   
 3. Hekuran

  Hekuran Anëtar Fillestar

  Postimet:
  81
  Pëlqimet:
  25
  Pikë nga trofetë:
  18
  Ka mundsi mu kon edhe problem i Hard Disc'it
   
  selim canar pëlqen postimin.
 4. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  ka mundesi per ta pare duhet ta testosh me Hbcd
  Code:
  https://www.hirensbootcd.org/download/
   
 5. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  178
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  28
  Mas pari qele shtepizen edhe identifiko problemin pastaj te ndihmojm shume ma leht se qka osht problemi dhe si me rregullu.

  Gjith te mirat.
   
 6. espainter

  espainter Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  3
  Mdoket CPU fajet po i ka se po nxehet shpejt si po e kalon 70 grad C po nalet kompjuteri
  keshtu qe e porosita ni cpu ma tmir AMD Athlon x2 6000+ 3.1 ghZ per socekt AM2 ishalla mbon ma mire.
   
 7. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Jo gjithmon qellojne te mire por duhet me patjeter te kuptosh se ne cfare temperwture punojne pasi ne dimer duhet me qene temperqture normle e ne vere duhet ulur temperatur pwr ta kuptuar me mire vere se si ndizet konpjuteri me zhurem apo normal me dridhje apo qete
   
  espainter pëlqen postimin.
 8. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  247
  Pëlqimet:
  62
  Pikë nga trofetë:
  38
  ske pas nevoj hiq ashtu veq e kishe lidh flutren me hardisk edhe ajo sit dhezet kompjuteri deri tnalet veq punon edhe ta man gjithmon ftoft kompjuterin , puna pse tbon qashtu osht se flutra ska stabilitet tmir , nuk dhezet kur nxehet pak , po kur e tepron procesori me nxehtsi ajo dhezet shpejt per me ftof , ky osht qrregullim edhe sbon me ndodh te askush.
   
  espainter pëlqen postimin.
 9. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,078
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  Sosht problemi i CPU, po thermal paste tu ka hargjit edhe nuk arrin cooleri me ftof sa duhet.
   
  espainter pëlqen postimin.
 10. espainter

  espainter Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  3
  haha kur ekam pastru fun-nin e procesorit ja pata hek procesorit edhe qata si lloj masi i hint ja pata hek. Amo edhe kur e ka pas qato tnjejtin problem e ka pas bojke zhurum. Tash me kit procesorin e ri kur tum bvjen e blej ni thermal paste te re edhe e ly. FLM
   
 11. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  247
  Pëlqimet:
  62
  Pikë nga trofetë:
  38
  nven qati mastit munesh mi qit kollodant tdhomve , edhe kujdes se poja prish ato pipkat te procesori shkon krejt motherboardi posht.
   
  espainter pëlqen postimin.
 12. espainter

  espainter Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  3
  Flm, e ly veq pjesen ku shkrun emri i procesorit qat siperfaqe pak
   
 13. D3LL4

  D3LL4 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  247
  Pëlqimet:
  62
  Pikë nga trofetë:
  38
  osht nifar katrori aty i vogel e lun pak edhe kur ta shtish ne rrym qe e dhez qet pak tym se e djeg at pjesen po mos i qit shum , veq pak sa me mbulu katrorin. edhe peace.
   
 14. espainter

  espainter Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  3
  Procesori mka ardh e kam montu,teper ma mir tash qaj zani pldh spo ju nihet edhe temperatura po rrin ma super.
  Faleminderit prej juve.
   
  Hekuran pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...