1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem me Kartel Grafike

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga GunSpeR, 12 Korrik 2016.

 1. GunSpeR

  GunSpeR Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,553
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  93
  E kom qe ni koh te gjat kete Pc dhe e kom ble me grafik nto Nvidia GTX 8800 768MB por nuk e di prej Dje mi ka shfaqe kto vijat ne monitor dhe kur starton Windows nuk i qet mir ngjyren nuk e di keto dit kom lujt shum lojen F.E.A.R 3 nto

  Foto: [​IMG]
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Kartela Grafike i ka fajet, dhe me shum gjasa nuk ka mjeshter qe mundet me ta rregullu.

  Gjithmon kur luani ndonje loje, keni kujdese edhe temperaturen, sepse te tilla probleme shfaqen nga ngarkimi i tepert ose temperaturat e larta...
   
  GunSpeR pëlqen postimin.
 3. GunSpeR

  GunSpeR Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,553
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  93
  Po e kom vrejt qe eshte nxe shum keto dit pasi qe kom lujt shum kete loj mendon qe kjo Kartel smundet mu rregullu ma?
   
 4. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Per mendimin tim eshte teper problem me rregullu nje problem i tille, edhe un kisha me heret nje problem te ngjajshem, e dergova ne servis zyrtar, sepse akoma kishte garancion, dhe me than qe nuk rregullohet, dhe ishin te detyruar te me japin nje tjeter kartel grafike.

  Por te kisha sugjeru edhe kete.

  Fshiji te gjitha drajverat e karteles grafike, dhe instalo ndonje verzion tjeter, e di qe kan punuar me heret mire, por provo me tjera drajvera per cdo rast.
   
  GunSpeR pëlqen postimin.
 5. GunSpeR

  GunSpeR Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,553
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  93
  Flm shum dhe nje gje jom duke mendu me provu kete sen pasi qe spo du me qu neper servisa qka mendon a me provu

   
 6. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Ne shumicen e rasteve nuk funksionon, 99% rasteve e humbin kartelen grafike pergjithmon. Per ta bere nje gje te tille te duhet shum kujdes dhe nafak. Ka patur njerez qe ju ka funksionuar dhe pas 1 muaji ose me pak perseri ju ka djegur, por ka edhe prej tyre qe e kan perdorur me vite pasi e kan djegur kartelen grafike ne kete menyre.

  Provoi keta drajvera, edhe pse sinqerisht 1% mun me qen prb tek drajvera:

  http://www.nvidia.com/object/win7-winvista-64bit-280.26-whql-driver.html
   
  GunSpeR pëlqen postimin.
 7. GunSpeR

  GunSpeR Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,553
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  93
  Faleminerit Shum do i provoj dhe keto drivera por sot ta lej te pushoj mos rastesisht po rregullohet sepse dhe dje me paraqiti kete problem por e lash per 5 min dhe u rregullua.
   
  boom3rang pëlqen postimin.
 8. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,566
  Pëlqimet:
  648
  Pikë nga trofetë:
  243
  Mos ki problem me monitor apo cablo qe e lidh shtepizen me monitor , pasi kartela grafike sma merr mendja qe i qet kto probleme edhe qysh po thu ti niher smka bo tani ka bo, me shum jam i mendimit se ki prpblem me cablo pasi kur ti livrit ato qesin qesi probleme po kaniher edhe nreqen.
  Deshta me cek se kur prishet kartela grafike ato rrall qe bojn me ksi probleme , kur prishet sbon mo hiq.
   
  urankajtazi pëlqen postimin.
 9. GunSpeR

  GunSpeR Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,553
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  93
  Kartelen e lash me pushu per 1 dit dhe e provova prap njejt spo bon jom tu mendu me Ble njo tjeter shikova tek nje Dyqan kishin kete version Nvidia Gt 730 2GB por qmim nuk e dike pasi qe ishin te Reja ne kuti:

  Te dhenat e PC:
  Operating System
  Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
  CPU
  Intel Core 2 Quad Q9400 @ 2.66GHz 39 °C
  Yorkfield 45nm Technology
  RAM
  4.00GB Dual-Channel DDR2 @ 398MHz (6-6-6-18)
  Motherboard
  Hewlett-Packard 3032h (XU1 PROCESSOR)
  Graphics
  Intel Q45/Q43 Express Chipset (HP)
  Storage
  232GB Seagate ST3250318AS (SATA) 36 °C
  232GB Seagate ST3250318AS (SATA) 30 °C

  A e perkah kjo Pllak ket Kartel? dhe dej sa mundet me kushtu?

  [​IMG]

  Gjithashtu dej me 100Euro qfar Grafike muj me morr per kete Pc?
   
 10. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Kartel Garfike mundesh me marr cfar dush ti, dmth e perkrah pllaka. Por mem ngu mua, nuk blen edhe pak kartel grafike, shkaku qe pritet se shpejti me dal disa verzione te NVIDIA dhe AMD, dhe cmimet e tanishme ta kartelave grafike pritet me ra shum ma lire, prandaj mos u ngut.

  Ndersa nese mundesh me gjet ndonje kartele grafike me garancion te perdorur do te ishte investim me i menqur.

  Gjithashtu te kisha keshillu, me mbledh pak me shum para, dhe me investu me nje PC tjeter, kete nese mundesh me shit, sepse nese deshiron me perdorur per lojra, edhe nese ja blen kartelen grafike 300e, perseri nuk do te mund ti luash lojrat me te mira, shkaku RAM-it, Procesorit, HDD, etj.
   
 11. LTH05

  LTH05 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  48
  siq e tha edhe boomerang, investo pak ne pc dhe merr ket kartel grafike per 330 euro me 8gb DDR5 Vram apo nga NVIDIA GTX 1070 mduket se kushton 400 Euro. keto dy lloje jan serie e fundit nga keto dy kompanit.

  met mira
   

Shpërndaje faqen

Loading...