1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem me html dhe css?

Tema tek 'HTML // CSS // JavaScript' e hapur nga reflect1, 26 Maj 2018.

 1. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
  [
  Code:
  #div1 {background-color: black; width: 100%; height: 70%; float: left; padding: 0px; margin: 0px;}
  #logo {width: 130px; height: 105px;}
  nav {
    width: 100%;
    margin: 0 auto;
    background: #333;
    padding: 1px 0;
    box-shadow: 0px 1px 10px #222;
  }
  nav ul {
    list-style: none;
    text-align: center;
  }
  nav ul li {
    display: inline-block;
  }
  nav ul li a {
    display: block;
    padding: 15px;
    text-decoration: none;
    color: #ddd;
    font-weight: 800;
    text-transform: uppercase;
    margin: 0 10px;
  }
  nav ul li a,
  nav ul li a:after,
  nav ul li a:before {
   transition: all .5s;
  }
  nav ul li a:hover {
    color: #555;
  }
  nav.fill ul li a {
    position: relative;
  }
  nav.fill ul li a:after {
    position: absolute;
    bottom: 0;
    left: 0;
    right: 0;
    margin: auto;
    width: 0%;
    content: '.';
    color: transparent;
    background: #333;
    height: 1px;
   }
   nav.fill ul li a {
    transition: all 2s;
   }
  
   nav.fill ul li a:after {
    text-align: left;
    content: '.';
    margin: 0;
    opacity: 0;
   }
  #text1 {color: darkmagenta; border-style: none; position: static; top: 30px; right: 5px;}
  h3 {color: cornsilk;}
  #divd {float: right;}
  HTML:
  <!DOCTYPE html>
  <html>
  <head>
  <link rel="stylesheet" href="projekti2.css">
  </head>
  Nuk po me dalin fotot me text ne rregull.
  
  
  <body>
  <div id="div1">
  <a href="https://www.theverge.com/tech"><img id="logo" src="vergelogo.png"></a>
  
  <div >
    <nav class="fill">
     <ul>
      <li><a href="https://www.theverge.com/tech">Home</a></li>
      <li><a href="https://www.theverge.com/tech">Tech</a></li>
      <li><a href="https://www.theverge.com/web">Web</a></li>
      <li><a href="https://www.theverge.com/laptop-review">Laptops</a></li>
      <li><a href="https://www.theverge.com/forums">Forums</a></li>
     </ul>
    </nav>
   </div>
  <div id="divd">
  <a href="https://www.theverge.com/2018/5/17/17344250/google-x-selfish-ledger-video-data-privacy"><img src="pro.PNG"></a>
  <header>
   <a href="https://www.theverge.com/2018/5/17/17344250/google-x-selfish-ledger-video-data-privacy"> <h1 id="text1">Exclusive: internal Google video gives an unsettling vision of Silicon Valley social engineering</h1></a>
   <h3>Google has built a multibillion-dollar business out of knowing everything about its users. Now, a video produced within Google and obtained by The Verge offers a stunningly ambitious and unsettling look at how some at the company envision using that information in the future.</h3>
  </header>
  <img src="foto2.JPG">
  </div>
  </div>
  </body>
  </html>


  Fotot nuk me dalin ne rregull si dhe teksti?
   
 2. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
 3. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  qysh po don me i rendit ti?


  [Foto] [Text]
  ----------------
  [Text] [Foto]
  ----------------
  [Foto]
  [Text]
   
 4. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nese po mundohesh me ba si faqja Theverge

  [FOTO] - [TEXT]
  Code:
  <div class="post">
    <div class="foto">
      <img src="#" />
    </div>
    <div class="text"
      <h3>Title Text</h3>
      <p>Post Description</p>
    </div>
  </div>
  CSS
  Code:
  .post .foto {
    float: left;
    width: 250px;
  }
  
  .post .text {
    float: right;
  }

  ------------------


  [TEXT] - [FOTO]
  Code:
  <div class="post">
    <div class="text"
      <h3>Title Text</h3>
      <p>Post Description</p>
    </div>
    <div class="foto">
      <img src="#" />
    </div>
  </div>
  CSS
  Code:
  .post .foto {
    float: right;
    width: 250px;
  }
  
  .post .text {
    float: left;
  }
  ---

  Nuk i testova por duhet me funksionu.
   
 5. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  652
  Pëlqimet:
  196
  Pikë nga trofetë:
  88
  Vendose nje Class="fotostyle" shemubll dhe vendosja kete kklass seciles foto qe e ki nqet form qe po don mi bo dhe bonja ne css .fotostyle {float:left;}
   
 6. KNO3

  KNO3 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  227
  Pëlqimet:
  67
  Pikë nga trofetë:
  38
  [​IMG]

  Code:
  <div class="post"><ul>
    <li>
      <img src="Link" alt="">
      <h1>Lorem</h1>
      <p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Corporis, quisquam?...</p>
    </li>
  
    <li>
      <img src="Link" alt="">
      <h1>Lorem</h1>
      <p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Minus, saepe?...</p>
    </li>
  
    <li>
      <img src="Link" alt="">
        <h1>Lorem</h1>
      <p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Cumque, dignissimos....</p>
    </li>
  
    <li>
      <img src="Link" alt="">
      <h1>Lorem</h1>
      <p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ab, ipsam....</p>
    </li>
  
  </ul></div>
  
  
  
  
  <style>
    body {
      background: #f6f6f6;
      font-family: arial;
    }
  
    .post ul {
      display: grid;
      grid-template-columns: 686px;
      grid-gap: 10px;
    }
  
    .post li {
      list-style-type: none;
      background: white;
      height: 170px;
      box-shadow: 8px 9px 10px -10px rgba(0, 0, 0, 0.4);
      border-radius: 3px;
    }
  
    .post img {
      width: 200px;
      height: 113px;
      float: left;
      display: block;
      padding: 20px;
    }
  
    .post h1 {
      font-size: 20px;
      padding-top: 20px;
      margin: 0;
    }
  
    .post p {
      font-size: 14px;
      padding: 0 10px;
    }
  </style>
  
   
 7. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
 8. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
 9. KNO3

  KNO3 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  227
  Pëlqimet:
  67
  Pikë nga trofetë:
  38
 10. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
 11. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
  HTML:
  <div class="divqf">
  <h2 class="quizHeader">Quiz!</h2>
   
  <table style="width:583px">
  <tr>
   <td>
    <div>
     <p class="question">1. Who founded Apple Computer?</p>
  
     <ul>
     <input class="answer" type="radio" name="q1" value="1">
      <label id="correctString1">Steve Jobs</label>
     <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q1" value="0">
      <label>Stephen Fry</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q1" value="0">
      <label>Stephen Hawking</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q1" value="0">
      <label>Bill Gates</label>
     </ul>
    </div>
   </td>
   <td>
    <div>
     <p class="question">2. What does the Internet prefix WWW stand for?</p>
  
     <ul>
      <input class="answer" type="radio" name="q2" value="0">
      <label>Worldwide Weather</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q2" value="1">
      <label id="correctString2">World Wide Web</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q2" value="0">
      <label>Wide Width Wickets</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q2" value="0">
      <label>Western Washington World</label>
     </ul>
    </div>
   </td>
  </tr>
  <tr>
   <td>
    <div>
     <p class="question">3. Which of these is not a kind of computer?</p>
  
     <ul>
      <input class="answer" type="radio" name="q3" value="0">
      <label>Apple</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q3" value="1">
      <label id="correctString3">Lada</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q3" value="0">
      <label>Toshiba</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q3" value="0">
      <label>Lenovo</label>
     </ul>
   </div>
   </td>
   <td>
    <div>
     <p class="question">4. Which of these products is not made by the Apple Corporation?</p>
  
     <ul>
      <input class="answer" type="radio" name="q4" value="0">
      <label>iPod</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q4" value="1">
      <label id="correctString4">IMAX</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q4" value="0">
      <label>iPhone</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q4" value="0">
      <label>iMac</label>
     </ul>
    </div>
   </td>
  </tr>
  </table>
  <br/>
  <div class="submitter">
      <input class="quizSubmit" id="submitButton" onClick="submitQuiz()"
      type="submit" value="Submit" />
   </div>
  
  <!--show only wrong answers on submit-->
   <div class="quizAnswers" id="correctAnswer1"></div>
    <div class="quizAnswers" id="correctAnswer2"></div>
   <div class="quizAnswers" id="correctAnswer3"></div>
   <div class="quizAnswers" id="correctAnswer4"></div>
  
  <!--show score upon submit-->
   <div>
    <h2 class="quizScore" id="userScore"></h2>
   </div>
  </div>
  
  
  <form class="form">
   <p class="fname">
    <label for="Fname">FirstName</label><br>    
   <input type="text" name="Fname" placeholder="FirstName"><br>
   </p>
   <p class="lname">
   <label for="Lname">Last Name</label><br>
   <input type="text" name="Lname" placeholder="LastName"><br>
   </p>
   <p class="email">
   <label for="email">E-mail</label><br>
   <input type="text" name="Email" placeholder="Email"><br>
   </p>
   <p class="password">
   <label for="password">Password</label><br>
   <input type="password" name="password" placeholder="Password"><br>
   </p>
   <p class="submit">
   <input type="submit" value="submit">
   </p>
  </form>
  
  </div>
  
  
  
  
  
  <marquee>&copy The Verge - 2018</marquee>
  HTML:
   {
      border: 1px dotted black;
     }
     
     p.question {
      font-family: Arial, sans-serif;
        font-size:20px;
      color: #2E2E2E;
      margin-bottom:0px;
     }
     
     h2.quizHeader {
      font-family: Arial, sans-serif;
      font-weight:normal;
      font-size:25px;
      line-height: 27px;
      margin: 24px 0 12px 0;
      padding: 0 0 4px 0;
      border-bottom: 1px solid #a2a2a2;
     }
     
     h2.quizScore{
      font-family: Arial, sans-serif;
      font-size:25px;
     }
     
     div.quizAnswers{
      font-family: Arial, sans-serif;
      font-size:16px;
      color: #424242;
      padding: 4px 0 4px 0;
     }
     
     label {
      font-family: Arial, sans-serif;
      font-size:14px;
      color: #424242;
      vertical-align:top;
     }
     
     input.answer[type="radio"] {
      margin-bottom: 10px;
     }
     
     input.quizSubmit[type="submit"] {
      -webkit-background-clip: border-box;
      -webkit-background-origin: padding-box;
      -webkit-background-size: auto;
      -webkit-transition-delay: 0s, 0s;
      -webkit-transition-duration: 0.2s, 0.2s;
      -webkit-transition-property: color, background-color;
      -webkit-transition-timing-function: ease, ease;
      box-shadow: rgba(0, 0, 0, 0.498039) 0px 0px 5px 0px;
      color: #ffffff;
      background-color: #c30b0a;
      margin: 0;
      border: 0;
      outline: 0;
      text-transform:uppercase;
      height:35px;
      width:85px;
      border: 1px solid #5E5E5E;
      border-radius:5px;
      
      }
     
     input.quizSubmit[type="submit"]:hover {
      color: #ffffff;
      background: #680f11;
      text-decoration: none;
     }
     
     table {
      background-color: #F2F2F2;
        border:1px solid #BDBDBD;
      border-radius:5px;
      padding:10px;
      padding-left:25px;
      box-shadow: rgba(0, 0, 0, 0.498039) 0px 0px 1px 0px;
     }
     
     th {
      
     }
     
     tr {
      
     }
     
     td {
     
     }
     
     .submitter {
        width:85px;
     }
     
     .hide {
        display:none;
     };
     
     
     /*SFS light red = #c30b0a;
     SFS dark red = #9f2026; */
  
  
  
     input, textarea {
      padding: 9px;
      border: solid 1px #E5E5E5;
      outline: 0;
      font: normal 13px/100% Verdana, Tahoma, sans-serif;
      width: 200px;
      background: #FFFFFF;
      
      }
     
    textarea {
      width: 400px;
      max-width: 400px;
      height: 150px;
      line-height: 150%;
      }
     
    input:hover, textarea:hover,
    input:focus, textarea:focus {
      border-color: #C9C9C9;
      }
     
    .form label {
      margin-left: 10px;
      color: #999999;
      }
     
    .submit input {
      width: auto;
      padding: 9px 15px;
      background: #617798;
      border: 0;
      font-size: 20px;
      color: #FFFFFF;
      }
  
  
  .divqf {
    float: left;
    padding: 10px;
    margin: 10px;
    display: block;
    
  }
   
 12. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  e ke te rendesishem kete projektin apo e ke te perkohshem?

  Mund ta vendosesh form brenda nje div si me poshte dhe te vendosesh <div align="center"> ne je dembel ;).

  Shembulli :

  HTML:
  <div align="center">
  <form class="form">
   <p class="fname">
    <label for="Fname">FirstName</label><br>   
   <input type="text" name="Fname" placeholder="FirstName"><br>
   </p>
   <p class="lname">
   <label for="Lname">Last Name</label><br>
   <input type="text" name="Lname" placeholder="LastName"><br>
   </p>
   <p class="email">
   <label for="email">E-mail</label><br>
   <input type="text" name="Email" placeholder="Email"><br>
   </p>
   <p class="password">
   <label for="password">Password</label><br>
   <input type="password" name="password" placeholder="Password"><br>
   </p>
   <p class="submit">
   <input type="submit" value="submit">
   </p>
  </form>
  </div>

  Ose mundesh ti vesh nje class div-it si <div class="form-align">

  Dhe ne css ta besh :

  .form-align{
  content-align: center;
  }

  dhe mund te perdoresh elemente te tjera ne css per nje align me te mire si p.sh margin, padding, etj..
   
 13. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
  e kom te rendsishem per certefikat ne nje kurs jam.
   
 14. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Mire pra perdor nje div para <form sic e kam vene me lart.

  <div class=“align”>
  <form>.......

  </div>


  Dhe tani ti me ane te css dmth te file css shton nje linje sic e kam shtuar ne postin me pare :

  .align{
  float: center;
  }
  Ketu po perdori margin po mund te perdoresh dhe
  margin: auto;

  Shpresoj qe te kem qene i qarte dhe ma be te ditur a e ke kuptuar.
   
 15. reflect1

  reflect1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  323
  Pëlqimet:
  77
  Pikë nga trofetë:
  38
  qikjo metoda e dembelit m funksionoi po ma qet veq kshtu qa me ba qe me qit pak ma posht ma n qender https://imgur.com/a/Uvyj1Eq
   
 16. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ne css :

  atributi shte : margin-top: 12px; p.sh

  margin eshte distanca e bllokut div me te gjitha anet qe i bjen qe margin-top te jete distanca e div me koken (kryt)
   
 17. KNO3

  KNO3 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  227
  Pëlqimet:
  67
  Pikë nga trofetë:
  38
  1. Fut brenda <div class="divqf"> <form></form> (ne HTML)
  2. (NE CSS)
  Code:
  /* Qe te vendosish te gjitha ne mes Quizin dhe Form */
  .divqf {
   width: 600px; /* Vendos nje gjersi div-it */
   margin: 0 auto; /* margin-top dhe margin-bottom jan 0 dmth ska space posht dhe lart*/
   /* auto dmth qe hapsiren majtas e djathtas u jep te njejten value i baraspeshon */
  }
  
  3. *Ekstra Per te align Form Brenda
  Code:
  form {
   width: 300px;
   margin: 0 auto;
  }
  
  Ni keshill mos vendos class per secilin tag

  Perfundimi Posht
  Code:
  <div class="divqf">
  <h2 class="quizHeader">Quiz!</h2>
  
  <table style="width:583px">
  <tr>
   <td>
    <div>
     <p class="question">1. Who founded Apple Computer?</p>
  
     <ul>
     <input class="answer" type="radio" name="q1" value="1">
      <label id="correctString1">Steve Jobs</label>
     <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q1" value="0">
      <label>Stephen Fry</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q1" value="0">
      <label>Stephen Hawking</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q1" value="0">
      <label>Bill Gates</label>
     </ul>
    </div>
   </td>
   <td>
    <div>
     <p class="question">2. What does the Internet prefix WWW stand for?</p>
  
     <ul>
      <input class="answer" type="radio" name="q2" value="0">
      <label>Worldwide Weather</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q2" value="1">
      <label id="correctString2">World Wide Web</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q2" value="0">
      <label>Wide Width Wickets</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q2" value="0">
      <label>Western Washington World</label>
     </ul>
    </div>
   </td>
  </tr>
  <tr>
   <td>
    <div>
     <p class="question">3. Which of these is not a kind of computer?</p>
  
     <ul>
      <input class="answer" type="radio" name="q3" value="0">
      <label>Apple</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q3" value="1">
      <label id="correctString3">Lada</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q3" value="0">
      <label>Toshiba</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q3" value="0">
      <label>Lenovo</label>
     </ul>
   </div>
   </td>
   <td>
    <div>
     <p class="question">4. Which of these products is not made by the Apple Corporation?</p>
  
     <ul>
      <input class="answer" type="radio" name="q4" value="0">
      <label>iPod</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q4" value="1">
      <label id="correctString4">IMAX</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q4" value="0">
      <label>iPhone</label>
      <br>
      <input class="answer" type="radio" name="q4" value="0">
      <label>iMac</label>
     </ul>
    </div>
   </td>
  </tr>
  </table>
  <br/>
  <div class="submitter">
      <input class="quizSubmit" id="submitButton" onClick="submitQuiz()"
      type="submit" value="Submit" />
   </div>
  
  <!--show only wrong answers on submit-->
   <div class="quizAnswers" id="correctAnswer1"></div>
    <div class="quizAnswers" id="correctAnswer2"></div>
   <div class="quizAnswers" id="correctAnswer3"></div>
   <div class="quizAnswers" id="correctAnswer4"></div>
  
  <!--show score upon submit-->
   <div>
    <h2 class="quizScore" id="userScore"></h2>
   </div>
   <form class="form">
    <p class="fname">
     <label for="Fname">FirstName</label><br>
    <input type="text" name="Fname" placeholder="FirstName"><br>
    </p>
    <p class="lname">
    <label for="Lname">Last Name</label><br>
    <input type="text" name="Lname" placeholder="LastName"><br>
    </p>
    <p class="email">
    <label for="email">E-mail</label><br>
    <input type="text" name="Email" placeholder="Email"><br>
    </p>
    <p class="password">
    <label for="password">Password</label><br>
    <input type="password" name="password" placeholder="Password"><br>
    </p>
    <p class="submit">
    <input type="submit" value="submit">
    </p>
   </form>
  </div>
  
  
  </div>
  
  
  
  
  
  <marquee>&copy The Verge - 2018</marquee>
  
  
  <style>
  
     p.question {
      font-family: Arial, sans-serif;
        font-size:20px;
      color: #2E2E2E;
      margin-bottom:0px;
     }
  
     h2.quizHeader {
      font-family: Arial, sans-serif;
      font-weight:normal;
      font-size:25px;
      line-height: 27px;
      margin: 24px 0 12px 0;
      padding: 0 0 4px 0;
      border-bottom: 1px solid #a2a2a2;
     }
  
     h2.quizScore{
      font-family: Arial, sans-serif;
      font-size:25px;
     }
  
     div.quizAnswers{
      font-family: Arial, sans-serif;
      font-size:16px;
      color: #424242;
      padding: 4px 0 4px 0;
     }
  
     label {
      font-family: Arial, sans-serif;
      font-size:14px;
      color: #424242;
      vertical-align:top;
     }
  
     input.answer[type="radio"] {
      margin-bottom: 10px;
     }
  
     input.quizSubmit[type="submit"] {
      -webkit-background-clip: border-box;
      -webkit-background-origin: padding-box;
      -webkit-background-size: auto;
      -webkit-transition-delay: 0s, 0s;
      -webkit-transition-duration: 0.2s, 0.2s;
      -webkit-transition-property: color, background-color;
      -webkit-transition-timing-function: ease, ease;
      box-shadow: rgba(0, 0, 0, 0.498039) 0px 0px 5px 0px;
      color: #ffffff;
      background-color: #c30b0a;
      margin: 0;
      border: 0;
      outline: 0;
      text-transform:uppercase;
      height:35px;
      width:85px;
      border: 1px solid #5E5E5E;
      border-radius:5px;
  
      }
  
     input.quizSubmit[type="submit"]:hover {
      color: #ffffff;
      background: #680f11;
      text-decoration: none;
     }
  
     table {
      background-color: #F2F2F2;
        border:1px solid #BDBDBD;
      border-radius:5px;
      padding:10px;
      padding-left:25px;
      box-shadow: rgba(0, 0, 0, 0.498039) 0px 0px 1px 0px;
     }
  
     .submitter {
        width:85px;
     }
  
     .hide {
        display:none;
     };
  
  
     /*SFS light red = #c30b0a;
     SFS dark red = #9f2026; */
  
  
  
     input, textarea {
      padding: 9px;
      border: solid 1px #E5E5E5;
      outline: 0;
      font: normal 13px/100% Verdana, Tahoma, sans-serif;
      width: 200px;
      background: #FFFFFF;
  
      }
  
    textarea {
      width: 400px;
      max-width: 400px;
      height: 150px;
      line-height: 150%;
      }
  
    input:hover, textarea:hover,
    input:focus, textarea:focus {
      border-color: #C9C9C9;
      }
  
    .form label {
      margin-left: 10px;
      color: #999999;
      }
  
    .submit input {
      width: auto;
      padding: 9px 15px;
      background: #617798;
      border: 0;
      font-size: 20px;
      color: #FFFFFF;
      }
  
  /* Qe te vendosish te gjitha ne mes Quizin dhe Form */
  .divqf {
    width: 600px; /* Vendos nje gjersi div-it */
    margin: 0 auto; /* margin-top dhe margin-bottom jan 0 dmth ska space posht dhe lart*/
      /* auto dmth qe hapsiren majtas e djathtas u jep te njejten value i baraspeshon */
  }
  
  form {
   width: 200px;
   margin: 0 auto;
  }
  </style>
  
   
 18. KNO3

  KNO3 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  227
  Pëlqimet:
  67
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ja dhe ni version me i mir e me i thjesht
  [​IMG]
  Code:
  <div class="wrapper">
   <h1>Quiz!</h1>
   <hr>
   <!-- Lista -->
   <ul>
    <li>
     <h1>1. Who founded Apple Computer?</h1>
     <input type="radio" name="radio">Steve Jobs <br>
     <input type="radio" name="radio">Stephen Fry <br>
     <input type="radio" name="radio">Stephen Hawking <br>
     <input type="radio" name="radio">Bill Gates <br></li>
    <li>
     <h1>2. What does the Internet prefix WWW stand for?</h1>
     <input type="radio" name="radio">Worldwide Weather <br>
     <input type="radio" name="radio">World Wide Web <br>
     <input type="radio" name="radio">Wide Width Wickets <br>
     <input type="radio" name="radio">Western Washington World <br></li>
    <li>
     <h1>3. Which of these is not a kind of computer?</h1>
     <input type="radio" name="radio">Apple <br>
     <input type="radio" name="radio">Lada <br>
     <input type="radio" name="radio">Toshiba <br>
     <input type="radio" name="radio">Lenovo <br></li>
    <li>
     <h1>4. Which of these products is not made by the Apple Corporation?</h1>
     <input type="radio" name="radio">iPod <br>
     <input type="radio" name="radio">IMAX <br>
     <input type="radio" name="radio">iPhone <br>
     <input type="radio" name="radio">iMac <br></li>
   </ul>
   <!-- Submit Button -->
   <button>Submit</button>
  </div>
  <!-- Form -->
  <br>
  <form>
   FirstName:<input type="text" placeholder="FirstName"><br>
   LastName:<input type="text" placeholder="LastName"><br>
   Email:&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;<input type="email" placeholder="Email"><br>
   Password:<input type="password" placeholder="Password"><br>
   <button>Submit</button>
  </form>
  
  <style>
   body {
    font-family: arial;
   }
  /* Quiz Start */
   ul {
    border: 1px solid #a3a3a3;
    border-radius: 3px;
    padding-bottom: 15px;
    background: #eee;
   }
  
   h1 {
    font-size: 22px;
    font-weight: 100;
   }
  
   .wrapper {
    width: 710px;
    margin: 0 auto;
   }
  
   ul {
    display: grid;
    grid-template-columns: repeat(4, 1fr);
    grid-gap: 10px;
   }
  
   li {
    grid-column: span 2;
    list-style-type: none;;
   }
  
   input {
    margin: 5px;
   }
  /* Quiz End */
  
  /* Button Start */
  button {
   background: #c41d0a;
   border: 1px solid #864c3e;
   border-radius: 5px;
   color: white;
   padding:10px 15px;
   text-transform: uppercase;
  }
  /* Button End */
  
  /* Form Start */
  form {
   margin:10px auto;
   width: 300px;
  }
  
  form input {
   padding: 5px;
   border:1px solid grey;
   border-radius: 3px;
  }
  
  form button{
   background: #667aa2;
  }
  
  </style>
  
   

Shpërndaje faqen

Loading...